1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

προβλημα με επανεμφανιση κυστης η συριγγιου

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by bob, Dec 5, 2006.

1. bob

bob New Member

πριν απο 2 χρονια ειχα κανει μια εγχειρηση κυστης κοκκυγος και ενω ειχα ζητηση να γινη με λεϊζερ τελικα εγινε με νυστερι - περιττο να πω οτι η ταλαιπωρεια ηταν φοβερη - εδω και λιγο καιρο αν καθομαι πολλες ωρες μου εμφανιζετε καποιο σπυρακι και θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να μην εχει καθαριστη καλα και να υπαρχει καποιο συριγγιο. :cry:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει τοπική υποτροπή της νόσου.
    Το σπυράκι που αναφέρετε, μπορεί να είναι και εκδήλωση δημιουργίας συριγγίου.
    Θα πρέπει να συμβουλευτείτε χειρουργό.
  3. rena

rena New Member

γεια ειμαι η ρενα και εχω ενα προβλημα 5 μηνες τωρα. εχω στονπρωκτο μου κατι σαν μπειζελη και ειναι κοκκινο δεν ξερω τι ειναι και ντρεπομε να πας σε γιατρο :(
  4. sambalisG

Καλημέρα rena και καλως ώρισες!!
    Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι αρκετά συνηθισμένο.
    Πιθανότατα πρόκειται για αιμορροίδα (αιμορροϊδικό όζο).
    Εφ'οσον παραμένει τόσο πολύ (5 μήνες), πρέπει να απαυθυνθείς σε ειδικό για να σε εξετάσει και να σε κατευθύνει ανάλογα.
  5. bob

bob New Member

απο προσωπικη μου πειρα σε συμβουλευω να μην το αμελισης εγω εκανα 12 χρονια λογο αυτης της ντροπης και τελικα εξελιχθηκαν σε 4 ου βαθμου οι οποιες βεβαια αφερεθηκαν με λειζερ και τωρα εδω και ενα χρονο δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα
  6. rena

rena New Member

ευχαριστω πολυ :!: θελω να παω σε γιατρο αλλα αφου δεν ποναω γιατι να παω.
  7. rena

rena New Member

δεν ξερω αν πεζη ρολο που παω 1 φορα την βδομαδα τουαλετα?
  8. sambalisG

Νομίζω ότι είναι λάθος αυτή η άποψη!!
    Δεν πηγαίνουμε στον γιατρό μόνο αν πονάμε!
    Πηγαίνουμε και για να έχουμε και μία άποψη υπεύθυνη για το πρόβλημα μας!

Σαφώς και μπορεί να παίζει ρόλο!!!
  9. rena

rena New Member

δεν ξερω κανεναν γιατρο εδω στην αθηνα γιατι ειμαι απο νησι και γιαυτο δεν παω.
  10. bob

bob New Member

Σου εχω στειλει με p.m. ενα ονομα δεν το δημοσιευω αλλα εχω κατ'ιδιαν πειρα και στον συνιστω ελεγξε τα μηνυματα σου στο φορουμ και θα το βρεις παντως η δυσκοιλιοτητα ειναι σοβαροτατο προβλημα και πιστευω πρεπει να αλλαξεις διατροφη αλλα και ισως τροπο ζωης εννοω απο στρες και διαφορα αλλα .
    καλυτερα θα σου πουν ομως οι γιατροι στο φορουμ. :lol:
  11. rena

rena New Member

ευχαριστς πολυ :)
  12. σακης

σακης New Member

καλημερα σας,θα ηθελα να ρωτησω κατι,εχω κυστη εδω και ενα χρονο,δεν πηγα να την εγχειρησω γιατι ειχα προβλημα απο την δουλεια μου,ποσο μπορει να χειροτερεψει αν δεν την εγχειρησω αμεσα;και επισης εχω βγαλει ενα σαν σπυρακι αναμεσα στους ορχεις και στον πρωκτο μου και δεν ξερω τι ειναι,αλλα δεν ποναει.
  13. sambalisG

1. H κύστη κόκκυγος αν δεν χειρουργηθεί, μπορεί να σας παρπυσιάσει κάποια επιπλοκή όπως απόστημα (πόνος - πύον - πρήξιμο) και να χρειαστεί επείγουσα επέμβαση, ή να μεγαλώνει κάτω από το δέρμα χωρίς να το αντιλαμβάνεστε και έτσι κάποια επέμβαση αργότερα να είναι δυσκολότερη.

2. Τα "σπυράκια" του οσχέου όπως λέγονται συνήθως αφορούν μικρες σμηγματογόνες (καλοήθεις) κύστεις, οι οποίες συνήθως υποχωρούν ή εν αντιθέσει μπορεί να πρηστούν και να χρειαστούν αντμετώπιση!

Και οι δύο ως άνω περιπτώσεις χρειάζονται πάντως να τις ελέγξει κάποιος ειδικός για να σας ενημερώσει ανάλογα!
  14. almera

almera New Member

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω είχα κάνει πριν 6 χρονιά περίπου εγχείρηση κύστη κοκκυγικός,πριν λίγες μέρες στο ίδιο σημείο είχα πόνο και έβγαινε υγρό, κατά καιρούς είχα τέτοια συμπτώματα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως αυτό,ερώτηση μου είναι τι πρέπει να κάνω για μην ξαναεμφανιστεί η κύστη αυτή και αν τελικά πρέπει να ξανακάνω εγχείρηση αν είναι αποτελεσματική η εγχείρηση με lazer
  15. sambalisG

Καλησπέρα και καλως ήρθατε!
    1. Η επέμβαση που είχατε κάνει ήταν πλήρης αφαίρεση της κύστεως ή απλή διάνοιξη!
    2. Αν ήταν πλήρης επέμβαση, ήταν με ράμματα ή "ανοικτή" μέθοδος.

-Αν ήταν απλή διάνοιξη, τότε η κύστη δεν είχε αφαιρεθεί, οπότε δημιουργεί ξανά συμπτώματα.
    -Αν είχε αφαιρεθεί, τότε μάλλον πρόκειται για κάποια υποτροπή, ή νέα εμφάνιση από είσφρυσ τριχών.
    Η χρήση Laser ΔΕΝ εχει να κάνει με το αποτέλεσμα της επέμβασης αλλά ΜΟΝΟ σαν μέσο που χρησιμοποιείται, έχει καλύτερα αποτελέσματα στην επούλωση και το μετεγχειρητικό πόνο. Πάντως την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
  16. almera

almera New Member

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας η εγχείρηση που είχα κάνει ήταν πλήρης αφαίρεση της κύστεως με ανοιχτή μέθοδο ,είχα κάνει εκτόνωση πρώτα (3 μήνες πριν την εγχείρηση) θα σας συμβουλευτώ αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω την εγχείρηση αν τελικά χρειάζεται? Και υπάρχει κάποια πρόληψη ώστε να μην μου ξαναπαρουσιαστεί?
  17. sambalisG

Κατ' αρχάς πρέπει να σας δεί κάποιος ειδικός.
    Αν υπάρχει υποτροπή χρειάζεται επέμβαση.
    Αν είναι απλή είσφρυση τρίχας μπορεί ένας απλός καθαρισμός να αρκεί.

Γενικά αν υπάρχει τριχοφυϊα στην περιοχή γύρω απο την ουλή, συνιστάται ριζική αποτρίχωση με Laser, περί τα 1-2 εκατοστά γύρω απο την ουλή.
  18. christinaathens

christinaathens New Member

Απ: προβλημα με επανεμφανιση κυστης η συριγγιου

Kαλησπέρα σας!Οφείλω να σας πω οτι όταν έμαθα για το φόρουμ σας χάρηκα πάρα πολύ γιατί δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν είναι και τόσο καλά ωστε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί σε μένα η στην οικογένια μου να πηγαίνουμε σε κάποιο γιατρό.Έτσι έστω μια βοήθεια απο δω είναι πάρα πολύ χρήσιμη και συγχαρητήρια για τη δημιουργία του!!!

Λοιπόν αναφέρομαι σε αυτό το thread γιατί έχω κάποιο αρκετά εκνευριστικό πρόβλημα όσο αφορά την φυσική μου ανάγκη.
    Δεν μπορώ να ενεργηθώ φυσιολογικά.Σαν να χει βγεί κάτι σε κείνο το σημείο και εμποδίζει την έξοδο αν μου επιτρέπεται να το πω έτσι..Δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.Να με συγχωρέσετε!Υπάρχει λύση σε αυτό??πραγματικά υποφέρω..
  19. sambalisG

Καλως ορίσατε στο Forum!!!

( ..κατ'αρχάς, μπορείτε να δημιουργήσετε και καινούργιο θέμα με δικό σας τίτλο στο forum, σε όποια κατηγορία επιθυμείτε)!!!

Οσον αφορά το πρόβλημα σας, νομίζω πως θα πρέπει να αφορά πρόβλημα αιμορροϊδος ή και ραγάδος που ενδεχομένως να ενοχλεί την κένωση και να σας προκαλεί πόνο!

Στην περίπτωση χρειάζεται να γνωρίζουμε την ηλικία σας, και το διαιτολόγιο που ακολουθείτε γενικά καθημερινά!

Εν πάσει περιπτώσει πάντως, θα χρειαστεί να σας εξετάσει και κάποιος ειδικός!
  20. christinaathens

christinaathens New Member

Είμαι 23 διαιτολόγο δεν έχω είμαι στα κανονικά κιλά των 57.Δε μου προκαλεί πόνο απλά δεν μου είναι εύκολο να ενεργηθώ. :-[
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια που μου προσφέρετε!!!!!!είστε πολύ καλός!!!!!!!! :)

Share This Page