1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Προκληση Εμετου

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by elir, Jun 6, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. elir

elir Member

ηθελα να ρωτησω αν η συχνη προκληση εμετου μπορει να δημιουργισει προβληματα στο οισοφαγο οπως μπαρετ?
    βασικα ειναι εσχατη λυση για μενα αν δεν μπορω να χωνεψω αλλα συμβαινει μερα παρα μερα τουλαχιστον, ανορεξια δεν εχω βουλιμια δεν εχω, ισως εχω καποια not otherwise specified διατροφικη διαταραχη και απλα προσεχω..ο γιατρος ο γαστρεντερολογος μου ειπε πως δεν πειραζει να κανω εμετο αν νιωθω καλυτερα προβληματα εχουν αυτοι που το κανουν 50 φορες..ισχυει?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η πρόκληση εμετού σε τακτά χρονικά διαστήματα μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα, τόσο στο στομάχι και στον οισοφάγο όσο και στον ίδιο τον οργανισμό! Ακόμη και τα δόντια αλλά και τα ούλα μπορούν να προσβληθούν από τα οξέα του στομάχου. Ίσως τρώγοντας μικρότερες μερίδες να σου έλυναν το πρόβλημα της δυσπεψίας σου.;)
  3. elir

elir Member

εχεις δικιο και σευχαριστω γτ αμεση απαντηση...τρωω πολυ λιγο στο πιατο του φρουτου να φανταστεις οχι κοκκινιστα οχι πολλα μυρωδικα ακομα ομως και για υγρα μπορει να προ3ενησω εμετο οπως καφε, κρασι αν πιω παραπανω και ακομα κ 1 ολοκληρο ποτηρη νερο μπορει να μου πεσει βαρυ οποτε μια η αλλη κ αυτος ο γαστρεντερολογος μου μου πε πως δεν πειραζει..οποτε κ εγω επαναπαυτηκα αντι για εμετο παιρνω πριμπεραν ειναι ασφαλες αυτο αν παιρνω 2-3 τη μερα δλδ?
  4. Kathy

Το primperan επιταχύνει την κένωση του στομάχου και τη διάβαση στο λεπτό έντερο και επιπλέον ασκεί ισχυρή κεντρική αντιεμετική δράση. Παρ'όλα αυτά όμως δεν είναι και καλό να λαμβάνεται συστηματικά γιατί έτσι συνηθίζει ο οργανισμός και λειτουργεί με βάση το primperan. Για όλα αυτά όμως θα πρέπει να μιλήσεις υπεύθυνα με τον γαστρεντερολόγο σου που γνωρίζει καλά το ιστορικό σου. Αν όμως πιστεύεις ότι ο γιατρός σου δεν σε καλύπτει τότε ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.
  5. elir

elir Member

μετα απο δοκιμες με πολλα φαρμακα το μονο που με κανει να νιωθω καλυτερα με μονη παρενεργεια την γαλακτορια ειναι το πριμπεραν, διαιτα πριμπεραν και εμετο αν δεν περναει καθολου το συμπτωμα και ολοι οι γαστρεντερολογοι ετσι λειτουργουν γτ εχω παει σε 3 και προτιμω εναν δοκιμες δοκιμες και οτι βοηθα..σευχαριστω καθυ και παλι, επισης με το στομαχι με βοηθουν και τα ηρεμιστικα το ζαναξ χρησιμοποιω που και που γτ μαλλον με χτυπανε συναισθηματα εκει..
  6. Kathy

Ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά στα διάφορα φάρμακα. Αν έχεις και τη σύμφωνη γνώμη του ιατρού σου τότε προχώρα με αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.:smile:

Share This Page