1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πρηξιμο Μετα Απο Περιτομη

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by rano, May 24, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 8 users.
  1. rano

rano New Member

καλησπερα, ειμαι 24 και πριν 4 μηνες εκανα περιτομη. ολα πανε καλα, το μονο που με ξενερωνει ειναι οτι η μια πλευρα της τομης πρηζεται συχνα πυκνα και μετα ξεπρηζεται. αυτο γινεται πλεον με μικροτερη συχνοτητα αλλα δε παυει να συμβαινει.4 μηνες δεν ειναι αρκετο διαστημα για να εχει επουλωθει μια τομη? υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι αλλο? δε νιωθω ουτε πονο ουτε τιποτα. ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ο χρονος είναι πράγματι αρκετός, εκτός αν συμβαίνει κάποιο απορροφήσιμο ράμμα να ενοχλεί!
  3. scorps_07

scorps_07 New Member

Έκανα περιτομή πριν 4 μέρες!Η δεξια πλευρά του κορμού είναι πάρα πολύ πρισμένη ενώ η αριστερή σχεδόν έχει έρθει σε νορμάλ επίπεδα αυτό είναι φυσιολογικό?
  4. vasilis_

vasilis_ New Member

Καλησπέρα και απο μένα,
    πριν απο 18 μέρες υποβλήθηκα σε περιτομή. Ο λόγος της επέμβασης ήταν συνεχείς βαλανοποσθήτιδες και όχι στένωση της ακροποσθίας. Το ως τώρα αισθητικό αποτέλεσμα είναι απαράδεκτο. Παρόλο που έχουν μείνει 3 ράμματα συνολικά, η αριστερή πλευρα γύρω απο την βάλανο εξακολουθεί να είναι πρησμένη και σήμερα παρατήρησα ότι ξεκίνησε να πρήζεται πάλι και η δεξια πλευρά. Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι ότι η ακροποσθία στην αριστερή μεριά είναι σχεδόν στο ίδιο μήκος που ήταν και πριν την επέμβαση. Διαφορά είδα μόνο στον χαλινό και στην δεξιά πλευρά της βαλάνου. Το υπόλοιπο είναι ίδιο, μπορεί και χειρότερο. Τι μου προτείνετε να κάνω. Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για αισθητικά αποτελέσματα αλλά έχω έντονους φόβους ότι μπορεί να χρειαστεί να υποβληθώ ξανά σε ανάλογη επέμβαση, καθώς έχω την εντύπωση ότι ο γιατρός προχώρησε σε μερική περιτομή και όχι σε ολική όπως είχα ζητήσει.
  5. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Είναι πράγματι νωρίς για το πλήρες αισθητικό αποτέλεσμα.
    Χρήσιμη θα ήταν μια επίσκεψη στο γιατρό σας για επανεκτίμηση και την προσθήκη ίσως κάποιας αντιβιοτικής αγωγής είτε απο το στόμα είτε τοπικά στο σημείο της τομής.
  6. Constantinos

Constantinos Member

Το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε περιτομή θα φανεί μετά από 6 μήνες οπότε και οι ιστοί θα επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατάσταση.

Το πρήξιμο υποχωρεί σε 10 με 15 ημέρες.
    Αν μετά από 2 εβδομάδες το πρήξιμο δεν υποχωρεί ή επανεμφανίζεται καλό είναι να επισκεφθούμε το γιατρό που μας έκανε την επέμβαση γιατί χρειάζεται επανεκτίμηση και πιθανόν θεραπεία.

Αν το αισθητικό αποτέλεσμα μετά από 6 μήνες δεν μας αρέσει υπάρχει η δυνατότητα ανάλογα με το "ύφασμα" ( δέρμα) που έχει περισσέψει να γίνει μία διορθωτική αισθητική επέμβαση.
  7. O αδερφός μου υποβλήθηκε σε περιτομή πριν από 2,5 μήνες και έχει από τότε ένα οίδημα κάτω αριστερά το οποίο πονάει λίγο μόνο όταν το πιέζει. Ο γιατρός του του είπε ότι κάνει ξανά χειρουργείο αλλά σήμερα που πήγε του είπε να μην το ρισκάρει και να το αναβάλουν μήπως και περάσει. Του είπε ότι χρειάζεται να περάσουν 3 μήνες. Μήπως πρέπει να του χορηγηθεί αντιβίωση; Είναι ασφαλές να το αφήνει;
  8. Dimitris18

Dimitris18 New Member

Θελω πραγματικα την βοηθεια σας γιατι δεν ξερω τι να κανω...υποβληθηκα σε επεμβαση περιτομης πριν 16 μερες και το μονο που παρατηρουσα ηταν πρηξιμο γυρω στα ραματα χθες ομως καθως πηγα τουαλετα για ουρηση σφιχτηκα πολυ και ενιωσα ενοχληση στον χαλινό μαλιστα μετα απο το τελος της ουρησης με το απου ακουμπαει λιγο το υφασμα στην ακρη του χαλινου που ειναι στην ουρυθρα νιωθω εντονη δυσφορια και πονο (δεν ειναι σαν τσουξιμο) μηπως ξερετε τι μπορει να εχει γινει φοβαμαο μηπως καποιο ραμα ειμαι στο εσωτερικο της ουρυθρας και απο την πιεση να τραυματισε εδωτερικα το σημειο κοντα στον χαλινο ! παρακαλω για μια απαντηση
  9. ιωσηφ

ιωσηφ New Member

Καλησπερα! Ειμαι 17 χρονων και εκανα περιτομη πριν 8 μερες.... Η βαλανος εχει συνηθισει πλεον την επαφη με το εσωρουχο...τα ραμματα ξεκινανε να φευγουν....αλλα στην αριστερη πλευρα του πεους υπαρχει οιδημα.... Και ελαχιστα στην δεξια... Τι μπορω να κανω για να φυγει? Βασικα...φευγει μονο του? Επισης:Σχηματιστηκε αιματωμα...και ο χειρουργός μου μου ειπε να κανω μαλαξεις για να εξουδετερωθει...το αιματωμα ευθυνεται για το πρηξιμο? Μηπως δεν εκανα κατι σωστα? Τελος:Το πρηξινο εμποδιζει την κινηση της ποσθης...και κατα τη στυση προκαλει πονο... ΠΑΡΑΚΑΛΩ απαντηστε αμεσα... Και σχολιαστε ολα οσα ανεφερα...γιατι ως ανθρωπος κι εγω...ΦΟΒΑΜΑΙ!!!

Share This Page