1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΠΡΗΣΜΕΝΟΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑΣ

Discussion in 'ΩΡΛ' started by salvin24, Mar 21, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 9 users.
  1. salvin24

salvin24 New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΗΧΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟ ΚΡΥΩΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΣΙΡΟΠΙ. ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΜΕ ΨΗΛΑΦΙΣΗ ΕΠΙΑΝΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΟ ΣΕ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΘΥΡΟΕΙΔΗ, ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟ, ΠΡΗΣΜΕΝΟΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΡΟΥΜΠΑΛΑΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΑΝΑ ΠΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΩ. ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ, ΑΝ ΘΑ ΦΥΓΕΙ, ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ, ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  2. salvin24

salvin24 New Member

συγνωμη ξεχασα να σας πω οτι ανακαλυψα προβλημα με δυο φρονιμητες απο το μερος που βρισκεται το προβλημα του λεμφαδενα και με ποναει ολη η αριστερη πλευρα του λαιμου.υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο η αιτια;
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Είναι πολύ πίθανό να οφείλεται σε αυτό.
    Δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε.
    Η βασική εξέταση είναι το υπερηχογράφημα τραχήλου γενικά που θα ελέγξει όλη την περιοχή, όπως επίσης και μια επίσκεψη σε ΩΡΛ.
  4. salvin24

salvin24 New Member

ευχαριστω πολυ γιατρε.θα τα κανω
  5. Βοήθεια!Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον προηγούμενο χρήστη! Παρατήρησα χθες βράδυ στον λαιμό αριστερά και προς στα κάτω (αν μπορώ να γίνω κατανοητή) κάθετα προς το αυτί ένα μικρό καρουμπαλάκι, το οποίο είναι μαλακό, πιανοντας το μετακινείται, και δεν πονάει γενικά, παρά όταν το πειράζω πολύ ώρα με ψηλάφιση. Να σημειώσω ότι εχω μια ευαισθησία στους αδένες στο λαιμό, καθότι έχω εκ γενετής έναν αδένα μεγαλύτερο από τους υπόλοιπους στον αυχένα, το οποίο το έχω έλεγξει και μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα. Επίσης, το παραμικρό ερέθισμα (π.χ σπυράκια) πάντα μου δημιουργεί τέτοιου τύπου μαλακά καρουμπαλάκια, ενώ έχω αφαιρέσει τις αμυγδαλές μου στην ηλικία των 6. Μέχρι πριν τρεις μέρες είχα συνάχι, αλλά κανένα άλλο σύμπτωμα. Να ανησυχήσω?
    Υ.Γ. Γενικά έχω απίστευτη φοβία με τις ασθένειες με αποτέλεσμα πλέον οι γύρω μου να μην το πιστεύουν όταν λέω ότι εχω κάποιο πρόβλημα!:mad:
    Ευχαρριστώ προκαταβολικά.
    Δεσποινα Μ.
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.Απ'όσο γνωρίζω, αυτά τα "κινητά" καρουμπαλάκια δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό.Συνήθως εμφανίζονται κάτω από τα αυτιά και μετά από κάποια λοίμωξη.Επειδή το είχε και η κόρη μου όταν ήταν μωρό, δύο παιδίατροι μου είχαν πει ότι αυτά τα καρουμπαλάκια έχουν σχέση με τους αδένες και ότι είναι κάτι σαν άμυνα του οργανισμού.Μένουν λίγο καιρό και μετά εξαφανίζονται.Καλό θα είναι να μη το πειράζετε γιατί έτσι μπορεί να δημιουργήσετε μεγαλύτερα προβλήματα.Στη περίπτωση που σας ενοχλεί αρκετά ή διογκώνεται τότε θα ήταν καλύτερο να το έβλεπε ένας γιατρός.
  7. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα το παρακολουθήσω αυτές τις ημέρες και θα πράξω αναλόγως.. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό..
  8. sambalisG

Καλημέρα!
    Αυτο που αναφέρετε, είναι πολλύ συνηθισμένο, συμβαίνει σε όλους μας, και να μην ανησυχείτε!!!;)
  9. xrisaki

xrisaki New Member

Kalhspera sas edw kai 2 meres me talaipwrei kai mena enas ponos katw ap to sagoni.meta apo psilafhsh pou ekana anakalupsa oti exw ena groumpalaki sthn aristerh meria tou laimou mallon o lemfadenas....to opoio kounietai kai otan to peirazw me ponaei arketa. ..an mporeite na me vohthisetai..euxaristw polu
  10. Kathy

Δεν θα πρέπει να το πειράζετε διότι έτσι το ερεθίζετε περισσότερο αλλά ούτε και να ανησυχείτε. Είναι απόλυτα φυσιολογικό αφού πρόκειται για αντίδραση του οργανισμού απέναντι σε διάφορες ιώσεις που τον απειλούν. Χρίζει ιατρικής παρακολούθησης μόνο όταν μεγαλώσει σε μέγεθος και συνεχίζει να σας ενοχλεί.
  11. elena tentzeri

elena tentzeri New Member

Καλησπέρα γιατρε μου και εγώ πριν 5 μέρες ανακάλυψα όπως βαφομουνα ένα χρουμπαλακι δεν με ενοχλεί ούτε κ με πονάει καθόλου είναι σαν να μην υπάρχει.. Εγώ όμως το πηραζω συνέχεια.... Φοβάμαι μην είναι τπτ κακό... Πολυ φοβιτσιαρα είμαι... Εκεί που ξεπέρασαν τις κρίσεις πανικού το βλέπω να επανερχόται δριμιτερες απαντησετε μ σας παρακαλώ
  12. Kathy

Σου έχω απαντήσει στα μηνύματά σου στο inbox μου.
  13. elena tentzeri

elena tentzeri New Member

Ευχαριστώ πολύ!!
  14. Anna28

Anna28 New Member

Να ρωτήσω καιγω κάτι:Ρ
    Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει οτι όταν παω για ύπνο, και τέλος πάντων αναπνέω, στο αριστερό μέρος του λαιμου μου είναι σαν ο αέρας να περνάει πιο κρύος. Δεν ξέρω αν καταλαβατε, γενικά νιώθω μια ενόχληση, και πρέπει να καλυπτω το στόμα μου με την κουβέρτα για να αναπνέω πιο ήπια καιι χωρίς ενόχληση. Επισης, σήμερα καθώς διάβαζα, και έπεσα για ύπνο προσεξα οτι ποναω στο αριστερό μέρος του λαιμου παλι, αρχίζοντας κατω απο το σαγόνι. Οσο πιο χαμηλά πάω αν πιεσω τόσο περισσότερο αυξάνεται ο πόνος. Γενικά νιώθω σαν να είναι πρησμένο, και ενοχλεί περισσότερο στην αναπνοή, μηπως μπορείτε να βοηθήσετε;
  15. sambalisG

Το προβλημα σας απαιτει κλινική εξέταση και κυριως απο ΩΡΛ.
  16. Iakovos123

Iakovos123 New Member

Καλησπέρα.πριν ένα χρόνο παρατήρησα ένα μικρό Γουρπουλακι δίπλα στον μήλο του Αδάμ στο λαιμό το οποίο δεν τ έδωσα σημασία.πριν λίγες μέρες το ψηλάφισα και μου φάνηκε ποτό μεγάλωσε λίγο.αγχωθικα και πήγα σε ωριλα ο οποίος δεν μου έχει βρει να έχω κάτι. Μου είχε πει να κάνω γενική αίματος και ιπεριχογραφιμα για να μου φιγει το άγχος.τα έκανα και η γενική αίματος ήταν φυσιολογική.το ιπεριχογραφιμα έδειξε ότι ήταν λεμφαδένας μη παθολογικού μεγέθους και χαρακτήρα.χρειζετε να κάνω κάτι άλλο ;μου είπαν πι γιατροί να μην αγχώνομαι και δεν έχω απόλυτος τίποτα.εγω προβληματιστικα γιατί μου φάνηκε ότι έχει μεγαλώσει λίγο.κινειται και δεν με πονάειεχω αγχωθεί πολύ ...
  17. Kathy

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το παρακολουθείς 2-3 φορές μέσα στον χρόνο υπερηχογραφικά για να δεις εάν διογκώνεται ή αν εμφανιστούν κι άλλα μικρότερα ή μεγαλύτερα γύρω του.
  18. Καλησπέρα,
    Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι για πρόβλημα παρόμοιας φύσεως. Εδώ καο 3 μήνες έχω κι εγώ στον τράχηλο στην αριστερή πλευρά ένα καρουμπαλακι και έχω πάει σε ΩΡΛ ο οποίος μου έγραψε εξετάσεις αίματος και υπέρηχο τραχήλου και με εξέτασε και μου είπε πως οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές και έχω ενα μικρό πρήξιμο και από την δεξιά πλευρά και πως θα πρέπει να ξανακάνω υπέρηχο σε ένα μήνα και αν παραμένει ίδια η κατάσταση να κάνω βιοψία καθώς το προβλημα επιμένει εδώ και 3 μήνες. Παρ όλο που ο γιατρός με εξέτασε θα ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποια ένδειξη για το τι είναι και μήπως αυτό οφείλεται στους κάτω φρονιμίτες που βγάζω αν και ο ωρλ δεν είπε κάτι για φρονιμίτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  19. Kathy

Οι φρονιμίτες δε δημιουργούν τέτοιες καταστάσεις παρά μόνο εάν είναι σάπιοι κι έχουν δημιουργήσει φλεγμονή.

Share This Page