1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ποτε χρησιμοποιεται γαστρογραφινη και ποτε ενδοφλεβεια στην αξονικη

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by λευτερης, Jan 2, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Καλη χρονια σε ολους με υγεια , διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ σχετικα με την αξονικη ανω κοιλιας , σχετικα με το σκιαγραφικο , αλλοι γραφουν για γαστρογραφινη αλλοι για ενδοφλεβεια , εχω που εκανα προ 3 εβδομαδων μου εδωσαν γαστρογραφινη , επρεπε να μου βαλουν ενδοβλεβειο σκιογραφικο ? με την γαστρογραφινη αποικονιζονται παγκρεας , συκωτι , χολη ? Ποια η διαφορα.
    Last edited: Jan 2, 2016
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

H γαστρογραφίνη πηγαίνει στον γαστρεντερικό σωλήνα (στομάχι και έντερο) και με τον τροπο αυτό ξεχωρίζουν τα σπλάχνα στην αξονική. Το ενδοφλέβιο μπορεί να ξεχωρίσει ανωμαλίες παρεγχυματικές στα όργανα που προσλαμβάνουν ή όχι (πχ αιμαγγειώματα, φλεγμονές, όγκοι κλπ).
  3. Σας ευχαριστω για την ενημερωση σας !

Share This Page