1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πως Να ΜΗΝ Εχω Στυση Μετα Την Περιτομη???

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by swimmer_90, Mar 9, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Καλημερα σε ολο το φορουμ...εχουν περασει 6 μερες απ'την επεμβαση περιτομης που εκανα...(5μιση συγκεκριμενα) το πεος ηταν και ειναι πρησμενο...ο γιατρος μου λεει οτι οφειλεται στις στυσεις,εννοωντας τις βραδινες,και οτι πρεπει να συνεχισω την αυπνια αν θελω να ξεπρηστει...το δοκιμασα τις 2 πρωτες μερες,με επιτυχια,αλλα δεν αντεξα...καταντησα να κοιμαμαι ορθιος σχεδον!αλλα απ'την αλλη αν κοιμηθω εχω στυση,ειναι αναποφευκτο!δε ξερω τι να κανω,μεχρι και φαρμακα κατα της στυσης σκεφτηκα να παρω...αν καποιος γνωριζει καποιο τροπο ωστε να ΜΗΝ εχω στυσεις κατα τη διαρκεια της νυχτας ας μου πει παρακαλω...εχω αρχισει και απελπιζομαι...:frown:
  2. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Δεν γίνετε να μην έχετε στύσεις διότι αυτές είναι ακούσιες και γίνονται στην φάση του βαθύ ύπνου.
    Οι πιθανότητες ανάπτυξης αιματώματος 5 μέρες μετα την περιτομή είναι μικρότερες σε σχέση με την πρώτη μέρα.
    Εαν πάλι γίνει θα απορροφηθεί μετα απο μερικές μέρες.
    Σε 30 μέρες απο την επέμβαση όλα θα είναι καλα ειτε με είτε χωρίς ανάπτυξη μικρού αιματώματος οπότε μην αγχώνεστε άσκοπα.
    Θελω να τονίσω οτι το οίδημα μπορεί να μην οφείλεται στην στύση αλλα στην αντίδραση του οργανισμού τοπικα στην περιοχή των ραμμάτων (όσο περνούν οι μέρες αυτό θα βελτιώνεται.)
    Το αιμάτωμα δημιουργείται απο την ρήξη μικρών αγγείων κατα την στύση.
    Αυτό πιέζει το αγγείο που αιμορραγεί, επεμβαίνει και ο μηχανισμός πήξης του αίματος και το αγγείο σταματά να αιμορραγεί.
    Μετα απο ορισμένες μέρες ο οργανισμός το απορροφα.
  3. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Νομιζω με καλυψατε...εγω μπορω να κανω κατι για να πεσει πιο γρηγορα το πρηξιμο?αντιφλεγμονωδη παιρνω,αλλα δε φαινεται να κανουν δουλεια...κι εγω πιστευω πως δεν ειναι οι στυσεις,γιατι δε φαινεται να επηρεαζεται απο αυτες...η εφαρμογη παγου στο σημειο θα βοηθουσε?η κατι αλλο?
  4. Mikael99

Mikael99 New Member

Ξέρεις κανένας πόσο ευκολο είναι να κοπούν τα ράμματα μετά την περιτομή πέρασε μια βδομάδα απο την επέμβαση και έχω στήσεις πως μπορώ να τις αποφεύγω;

Share This Page