1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πονος στον πρωκτό

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Miko, Sep 18, 2007.

1. Miko

Miko New Member

Γεια σας πριν 2 μηνες περιπου κατα την διάρκεια κένωσης ενιωσα πονο στον πρωκτό
    και μετα κατα τον καθαρισμο βρηκα στο χαρτι λιγο αιμα .

Δεν εδωσα και μεγαλη σημασια γιατι πιστεψα οτι εφταιγαν οι πολλες ωρες που ειμαι
    αναγκασμενος να περνω μπροστα στον υπολογιστη και νομιζα πως η καρεκλα το προκαλεσε αυτο.
    Χθες λοιπον και ενω εχω αρχισει παλι καθημερινα να καθομε σε καρεκλα για πολλες ωρες εγινε το ιδιο πραγμα.
    Να πω την αληθεια με εχει φοβισει αυτο και θα ηθελα την συμβουλη καποιου ειδικου .

Μηπως ειναι αιμορραοιδες ?

Αν ναι πως θα το ξερω γιατι δεν ειχα ποτε?

Αν ειναι κατι αλλο ...

Πρεπει να παω σε καποιο ειδικο?

Αν ναι , πως λεγετε ενας γιατρος για τετοια ζητηματα?

Αν παλι οχι πρεπει να παρω καποια φαρμακο?

Κι αν οχι πρεπει να κανω κατι μονος μου?

Και τελος αυτο που με εχει απασχωλησει ειναι το θεμα του προστατη.

Αν δεν κανω λαθος με εκεινα τα σημεια δεν εχει σχεση?

Το λεω γιατι διαβαζωντας διαφορες ιστοσελιδες λεει οτι ο προστατης ενφανιζεται σε:

-Μεγαλες ηλικιες αν ενφανιστει
    -Η οταν γινοντε υπερβολες μεγαλου βαθμου.

Δεν ανηκω βεβαια στην πρωτη κατηγορια αλλα εδω και λιγο καιρο ανηκω στην δευτερη ;D.

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.!!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Πονος στον πρωκτό

Καλως ήλθατε στο Forum!
    Πόνος στην κένωση με απώλεια αίματος συνήθως οφείλεται σε ραγάδα ή κάποαι εξωτερική αιμορροϊδα, πράγματα εντελώς καλοήθη, αλλά θα πρέπει να σας δεί ειδικός (κυρίως χειρουργός ή γαστρεντερολόγος).
    Δεν έχει σχέση το όλον σύμπτωμα με προστάτη (όργανο που έχει σχέση με ούρηση ή εκσπερμάτιση).

(Οι υπερβολές "μεγάλου βαθμού" πάντως..κάνουν καλό...στον προστάτη)!!! ;) :D

Στην διάθεση σας.

Share This Page