1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα πονος στον λαιμο

Discussion in 'ΩΡΛ' started by aggelosαγγελος, Jun 17, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Καλησπερα σας!!Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω με τν φαρυγγα μου ..Ολα αρχισαν οταν ξυπνησα και ενιωθα οτι κατι εχω στον λαιμο μου.Κατι σαν να με ενοχλει καθε φορα που καταπινω(να με γδερνει) γυρω στις 3 βδομαδες τωρα..αυτο αλλες φορες ειναι πιο ηπιο αλλες φορες το νιωθω πιο πολυ κιριως στην περιοχη που ειναι το καρυδι αριστερα δεξια και στο κεντρο.Πηγα σε ΩΡΛ και μου ειπε πως δεν εχω κατι και πηγα και σε γαστρεντερολογο για τυχον παλλιδρομηση και μου ειπε πως λογικα δεν εχω κατι τετοιο εφοσον δεν εχω καουρες στομαχοπονο και αναγουλες(και μου εδωσε μια αγωγη για παλλιδρομηση την οποια την ξεκινησα εδω και 3 μερες αλλα δεν βλεπω κατι καλυτερο..Θα ηθελα την γνωμη σας.Να επισκεφθω καποιον αλλον ΩΡΛ η να περιμενω?Αυτο που με αγχωνει ειναι κυριως οτι με αφηνει λιγο και μετα με πιανει παλι(Επισης θελω να πω πως εκεινη περιοδο που το επαθα αυτο καπνιζα κανονικα τσιγαρα και το επαθα μετα απο 2 βδομαδες που αρχισα παλι το τσιγαρο..το ξεκινησα παλι διοτι ειχα ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα δεν με καλυπρε και πηγα στον κανονικο παλι.Φυσικα και το εχω κοψει εδω και 3 τρεις βδομαδες αλλα δεν ξερβ τι γινεται ...)αυτααααα
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Ο ΩΡΛ σου έκανε λαρυγγοσκόπηση ;;;
  3. οχι δεν εχω κανει λαρυγγοσκοπηση αλλα ετσι οπως ακουγεται μου φαινεται οτι θα πονεσει .. χαχα
  4. αλλα μου ειχε βαλει ενα αλλο πραγματακι στον λαιμο που σταματαγε στην γλωσσα και μετα με ενα φωτακι εβλεπε κατω με μια καμερα πιστευω ...αλλα οχι λαρυγγοσκοπηση ,,αθτο φανταζομαι βλεπει πιο καθαρα και πιο βαθια
  5. Kathy

Αυτό είναι η λαρυγγοσκόπηση! :friendly_wink: Λογικά θα έδειχνε κάτι αν υπήρχε πρόβλημα. Περίμενε λίγο καιρό κι αν η ενόχληση επιμένει θα έλεγα να πάρεις και δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη..
  6. οχι δεν καταλαβατε ..αυτο δεν μου το εβαλε μεχρι μεσα μεσα στον λαρυγγα οχι σαν γαστροσκοπηση ..δεν μου εβαλε καποιο σωληνακι μεσα γιατι ειδα πως ειναι η λαυγγοσκοπηση..καταλαβατε?? ευχαριστω παντως για τις απαντησεις ...Μηπως ειναι κατι σοβαρο παντως ??
  7. και επισης ειναι φυσιολογικο να με κραταει αυτο το πραγμα 3 βδομαδες?? δηλαδη και ερεθισμος να ειναι απο τσιγαρα ας πουμε ..3 βδομαδες δεν ειναι πολυ ??
  8. Kathy

Τότε η λαρυγγοσκόπηση επιβάλλεται! Τώρα βέβαια στην περίπτωση που πρόκειται για αλλεργία 3 εβδομάδες δεν είναι καθόλου μεγάλο διάστημα...
  9. φανταζομαι δεν παρχει περιπτωση να μου εχει κολλησει κατι στο λαιμο τοσες μερες ..και επισης δεν ανεφερα οτι μου ερχονται και απο το στομα φλεμματα με δυσκολια καπως να ανεβουν σε χρωμα ασπρο ..σαν πιχτο σαλιο.. υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι πιο σοβαρο? ογκοι κλπ ??
  10. Kathy

Όχι βέβαια. . Το μυαλό μου πάει σε αλλεργικό παράγοντα αλλά η λαρυγγοσκόπηση θα σε καθησυχάσει.
  11. οταν λετε αλλεργικο? δηλαδη ? τι αλλεργια μπορει να το προκαλει αυτο ? και επισης λαρυγγοσκοπηση πως κανεις?ποναει? γιατι ειμαι λιγο φοβιτσιαρης χαχα..
  12. Επισης θα ηθελα να πω πως οταν καταπινω νιωθω πανω απο το καρυδι κατι σαν να βρισκει και να κανει κρακ κρακ ..αλε φορες το νιωθω αλλες οχι ...
  13. Kathy

Μόνο η λαρυγγοσκόπηση θα σου λύσει όλες σου τις απορίες. Και δεν πονάει....
  14. καλησπερα ...επανηλθα παλι διοτι αυτο το θεματακι στον λαιμο δεν μου εχει περασει ακομα ...ηθελα να προσθεσω επισης οτι εδω και 4-5 μερες εχω φουσκωμα στην κοιλια και αργω καπως να χονεψω + εχω ρεψιματα ..οχι καουρες ουτε γαστρικο οξυ να ανεβαινει και να με καει ..υπαρχει περιπτωση να ειναι οισοφαγικη παλινδρομιση η απλα αυτο το παθενω απο το αγχος μου??επισησ να επισημανω οτι πηγα σε γαστρεντερολογο ο οποιος μου εδωσε νεξιουμ για καλο και για κακο μηπως κα ειναι παλλινδρομιση ..το πηρα για 8 μερες και στις 5 μερες περιπου με επιασε αυτο με το στομαχι ..αφου πηρα το χαπι ..τωρα το εχω κοψει εδω και 4 μερες αλλα ακομα αργω να χονεψω και εχω αρκετα ρεψιματα ..το εχω κοψει τωρα το νεξιουμ ...ποια να ειναι η επομενη μου κινηση ωρλ η γαστρεντερολογο ??
  15. Kathy

Άλλο το πρόβλημα στο λαιμό και άλλο στο στομάχι. Αν τα προβλήματα που περιγράφεις υφίστανται τότε η γαστροσκόπηση θα σου δείξει τι συμβαίνει.

Share This Page