1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ponos Sto Stomaxi

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by evaggelia, Jun 14, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. evaggelia

evaggelia New Member

Kalhspera,edw kai kapoio diasthma h mhtera mou,etwn 43,antimetwpizei ponous sto stomaxi pou den sunodeuontai apo alla sumptwmata.Den ths exei meiw8ei h oreksh oute exei taseis pros emeto. Pernaei mia periodo gemath agxos kai stenaxwria kai exei parathrhsei pws otan stressaretai h stenaxwrietai thn enoxlei to stomaxi ths.Prokeitai gia neurwsh?Euxaristw!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα! Ναι το πιθανότερο είναι να πρόκειται για νεύρωση μιας και στομάχι και καρδιά μοιράζονται το ίδιο νεύρο. Αυτό τα λέει όλα.
    Η στεναχώρια και το άγχος σχεδόν πάντα χτυπάνε το στομάχι. Αν όμως ο πόνος συνεχίζεται για αρκετές μέρες ακόμη τότε θα πρέπει να τη δει γαστρεντερολόγος.
  3. evaggelia

evaggelia New Member

Επειδή ο πόνος εντοπίζεται συγκεκριμένα κάτω από το στέρνο,υπάρχει περίπτωση να είναι έλκος?
  4. Kathy

Το έλκος δεν θα την ενοχλούσε μόνο στη στεναχώρια αλλά και άλλες ώρες. Αφού ακόμη έχει ενοχλήσεις θα πρέπει να τη δει γαστρεντερολόγος και ίσως να κάνει και μία γαστροσκόπηση.
  5. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω γιατι με ενοχλει το στομαχι μου οταν πινω καφε και μερικεσ φορεσ με ζαλιζι οταν δεν θα εχω φαει καλα και πιω καφε. Εχω κανει την γαστροσκοπηση και επινα χαπια 10 ημερεσ και νομιζα δεν θα με ενοχλουσε οταν θα επινα καφε. Γιατι αυτο και τι μπορω να κανω ? Ευχαριστω. Αν δεν πινω καφε,δεν με παιραζει. Ομωσ ο καφεσ ειναι συνηθειο !
  6. Kathy

Καλημέρα! Αυτό συμβαίνει διότι η κατανάλωσή του προκαλεί υπερέκκριση γαστρικού οξέος µε συνέπεια τη δηµιουργία γαστρίτιδας και πεπτικού έλκους και εκδηλώνεται µε πόνο στο στοµάχι , δυσπεψία ή κάψιµο. Επίσης, επειδή προκαλεί χαλάρωση του κατώτερου οισοφαγικού σφιγκτήρα, µπορεί να προκαλέσει γαστροοισοφαγική παλινδρόµηση, δηλαδή παλινδρόµηση του περιεχοµένου του στοµάχου προς τον οισοφάγο, που εκδηλώνεται µε κάψιµο στο στήθος, ξινίλες ή ενίοτε µε πόνο κατά την κατάποση, χρόνιο βήχα και βραχνάδα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τον πίνεις με γεμάτο στομάχι και να προτιμάς καφέ με λιγότερη καφεϊνη.
    sambalisG likes this.
  7. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλησπερα και παλι,εχω ακουσει οτι ο ποιο ελαφρησ καφεσ ειναι ο ελληνικοσ. Αυτο το καιρο πινω cappuccino. Το παραξενο ειναι οτι εκανα 10ημερη φαρμακευτικη αγωγη και τησ πρωτεσ μερεσ οταν αρχισα να πινω καφε δεν με πειραζε και τωρα με ενοχλει. Υπαρχει περιπτωση να μην εχουν κανει τα χαπια την δουλεια η εγω εκανα καποιο λαθοσ ?
    Ευχαριστω πολυ.
  8. Kathy

Δεν έχει να κάνει με το πόσο ελαφρύς είναι ένας καφές αλλά με την καφεϊνη που έχει. Αν και δεν μας αναφέρεις το πρόβλημα που έχεις θεωρώ ότι 10 μέρες είναι πολύ λίγες για θεραπεία στομάχου. Οι σωστές θεραπείες κρατάνε μήνες και πολλές φορές γίνονται και παραλλαγές σκευασμάτων.
  9. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλημερα,η φαρμακευτικη αγωγη που ακανα ειναι,Klaricid 500mg Πρωι-Βραδυ, Esactive 20mg Πρωι-Βραδυ πριν φαγητο, Amoxil 1g/tab Πρωι-Βραδυ και Ultra levyn καπωσ ετσι θυμαμαι να λεγοταν μια φορα την ημερα-μεσημερι. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ και μετα για αλλεσ 20 ημερεσ μονο μια φορα την ημερα το πρωι την ιδια ωρα το Esactive 20mg γαστροανθεκτικα. Ο ιατροσ ειχε πει ποσ αυτο ειναι χρονια το προβλημα που ειχα και οτι θα μπορουσε να γυρισει σε ελκοσ αλλα το προλαβα πριν γινει μεγαλη ζημια.
    Εχω ραντεβου με τον ιατρο μετα απο ενα μηνα που θα εχω σταματησει ολα τα χαπια.
    Απλα θελω να μου ακουσω και αλλεσ γνωμεσ γιατι και αν θελει αλλη η και ακομα την ιδια αγωγη η αν το στομαχι θα επανελθει στα κανονικα του ?
    Ευχαριστω πολυ.
  10. Kathy

Άρα και σύμφωνα με τη θεραπεία που σου έδωσαν μιλάμε για ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού. Αυτό θέλει επανέλεγχο για να βεβαιωθεί η εκρίζωσή του και ναι, πολύ σωστά μπορεί να δημιουργήσει και έλκος εν καιρώ και αφού δεν γίνει η κατάλληλη θεραπεία αν όμως γίνει τότε το στομάχι επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση. Μόνο ο επανέλεγχος θα δείξει αν έχεις θεραπευτεί οπότε μέχρι τότε υπομονή.
  11. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλησπερα.
    Ευχαριστω πολυ για τησ συμβουλεσ. Εγω αυτεσ τησ μερεσ πριν παω στο ιατρο να σταματησω το καφε ?
    Πιστευω οτι θα χρειαστει να πινω και αλλα χαπια.
    Να σασ ρωτησω,αυτο που λεει ο ιατροσ οτι με καοιο (φησιμα) θα καταλαβει αν το στομαχι ειναι ενταξει,τι σημαινει ?
    Ποια ειναι η διαδικασια ?
    Ευχαριστω πολυ.
  12. Kathy

Καλησπέρα! Καλό θα ήταν αφού ο καφές σε πειράζει ή να δοκιμάσεις δίχως καφεϊνη ή να τον σταματήσεις τελείως μέχρι να σε δει ο γιατρός.
    Αυτό που θα σου κάνει λέγεται 13c urea breath test και είναι ένα τεστ που δείχνει αν έχει εκριζωθεί το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού.
    Η δοκιμασία είναι αξιόπιστη, απλή, ασφαλής και ανώδυνη. Θα σου δώσουν να πιεις ένα ποτήρι πορτοκαλάδα και θα σου ζητήσουν να εκπνεύσεις αέρα σε μία ειδική σακούλα. Στη συνέχεια θα σου δώσουν να πιεις ένα διάλυμα που περιέχει ένα χάπι και μισή ώρα μετά θα σου ζητήσουν να εκπνεύσεις εκ νέου σε μία δεύτερη σακούλα. Τα δείγματα συλλέγονται και γίνεται μέτρηση του εκπνεόμενου αέρα από ένα μηχάνημα υψηλής ακρίβειας το οποίο και θα δείξει αν το αποτέλεσμα είναι θετικό ή αρνητικό. Θα πρέπει να παραμείνεις νηστικός 6 ώρες πριν την εξέταση και να μην έχεις λάβει τον τελευταίο μήνα καθόλου φάρμακα. Αυτές τις οδηγίες όμως θα πρέπει να στις δώσει και ο γιατρός που θα σου κάνει την εξέταση.
  13. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλησπερα.
    Ευχαριστω για τησ συμβουλεσ,πραγματικα με βοηθησαν.
    Γενικα αυτο το προβλημα με το στομαχι που εχω,θα φυγει τελειωσ και αν μπορει το στομαχι να γινει γερο απ'οτι ηταν ευαισθητο ?
    Ευχαριστω πολυ.
  14. Kathy

Μα φυσικά! Όλα αυτά μόνο στην περίπτωση που γίνει η σωστή θεραπεία και αποφευχθούν οι κακές συνήθειες και γενικά οι καταχρήσεις (πολύς καφές, τσιγάρο, ποτό, καυτερά φαγητά, άγχος κλπ).
    Κι εγώ παθούσα ήμουν πριν από πολλά χρόνια όμως είμαι τόσο καλά σα να μη συνέβη ποτέ τίποτα!
  15. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλησπερα.
    Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην χρειαστει να κανω και αλλη φαρμακευτικη αγωγη η αυτο αναλογα τι θα βρει ο ιατροσ ?
    Συνηθοσ πωσ γινονται αυτα και αν μπορει αυτο να επανελθει το προβλημα αργοτερα.
    Ευχαριστω πολυ.
  16. Kathy

Είναι ανάλογα ποιο σχήμα θα σε πιάσει. Μπορεί να σε πιάσει το πρώτο αλλά μπορεί και να χρειαστεί να αλλάξεις και άλλα σχήματα προκειμένου να εκριζώσουν το ελικοβακτηρίδιο τελείως απ' το στομάχι. Από κει και πέρα και με μία συντηρητική θεραπεία για λίγο καιρό το στομάχι θα επανέλθει στην αρχική του κατάσταση. Το τεστ θα είναι εκείνο που θα δείχνει κάθε φορά αν θα πρέπει να δοθεί άλλο σχήμα ή όχι. Το πρόβλημα από μόνο του δεν επανέρχεται εκτός και αν ξανακολλήσεις το ελικοβακτηρίδιο σε κάποια άλλη φάση της ζωής σου.
  17. gioannhs33

gioannhs33 New Member

Καλησπερα.
    Ευχαριστω πολυ. Καποιο ειδοσ αγχουσ εχει φυγει. Ελπιζω ολα να πανε καλα.
    Ευχαριστω.
  18. Kathy

Παρακαλώ, να είσαι καλά !!!
    Last edited: Jun 5, 2014

Share This Page