1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

πονος στο στομαχι

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by ARNTANIAN, Oct 15, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ARNTANIAN

ARNTANIAN New Member

καλησπερα στο διαστημα ενοσ τριμινου πηρα μεγαλες ποσοτητες αντιβιωτικων κυριως μετρονιδαζολη για περιπου ενα μινα και στη συνεχεια 2 εφαπαχ δοσεις τινιδαζολης !!Μια εβδομαδα αργοτερα απο τη δευτερη εφαπαχ δοσης τινιδαζολης αρχισε να με ποναει το στομαχι μου κατω χαμιλα σαν τσιμπιματα ενω ακολουθω ιγιεινη διατροφη πλουσια σε αντιοξειδοτικα και προβιοτικα παρολαυτα ο πονος-τσιμπιματα καθε μερα και αυξανωνται. Σημερα πηρα ενα χαπι ομεπραζολης 20 Mg kai kapws iremisa .. Ειναι συμαδια καποιας γαστριτιδας ? Σε τι ειδος ιατρου να απευθυνθω ...?? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  2. maria2016

maria2016 Member

Μμμμμμ .....Γαστρίτιδα μετά από τη λήψη αντιβιοτικών... Τυχαίο? Σύμπτωση? δε νομίζω....

όχι φίλη μου/ φίλε μου δεν φταίνε οι μεγάλες ποσότητες αντιβίωσης, φταίει ο "αδύναμος", "ευαίσθητος" και "σπάνιος" οργανισμός σου.
    Τόσοι άνθρωποι παίρνουν για μήνες μην σου πω και χρόνια και αντέχουν κατά τα λεγόμενα των ειδικών! Μη σου πω ότι μπορεί να είναι και ψυχολογικό και να είσαι για το τρελάδικο.

Για να μιλήσω και λίγο σοβαρά οι αντιβιώσεις προκαλούν γαστρίτιδα ( είμαι παθούσα όπως και δεκάδες άλλοι που έχω βρει στο ιντερνετ με αφορμή αυτά που έπαθα από αντιβίωση ).
    Μπορείς να πας σε γαστρεντερολόγο για να σου το επιβεβαιώσει.
    Προσπάθησε να ακολουθείς διατροφή low carb για κάποιο διάστημα.
    Δυστυχώς αργεί πολύ να περάσει αυτό το πράγμα που προκαλείται στον οργανισμό από την υπερβολική δόση αντιβίωσης- δηλητηρίου
  3. ARNTANIAN

ARNTANIAN New Member

4. ARNTANIAN

ARNTANIAN New Member

Γιωργος ονομαζομαι παρελειψα να συστηθω !!! Σε ευχαριστω ... δυστηχως κολλησα 2 βακτηρια το ενα μετα το αλλο τα οποια μονο με αντιβιωση εξαληφθηκαν τι να το κανεις ομως που με πιασε το στομαχι μου !! Γενικα παντως αθλουμε και τρεφομαι ορθοφαγικα !!! Οταν λες πολυ περιπου ποσο σε ταλαιπωρησε ?
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Στο πρώτο ποστ αναφέρετε τη φράση "κάτω χαμηλά". Πού χαμηλά έχετε τα τσιμπήματα; Μήπως φύγαμε απ' την περιοχή του στομάχου και φτάσαμε στο έντερο ή αναφέρεστε κάτω χαμηλά αλλά πάνω απ' την περιοχή του αφαλού όμως ;;;
  6. ARNTANIAN

ARNTANIAN New Member

Τις τελευταιες μερεσ και στα εντερα επισης ουρω με παυσεις ... Εκανα ολεσ τις καλλιεργεις ουρων για μικροβια βακτηρια οπως και ιπερηχο ορχεων προστατη και νεφρων αλλα ολα ειναι οκ . Επισης εδω και μια βδομαδα περνω ομεπραζολη των 20 mg μια φορα το πρωι νηστικος το στομαχι δειχνει να ιρεμει σινεχιζονται αραια τα τσιμπιματα στα εντερα και το φουσκωμα στη κοιλια !!
  7. ARNTANIAN

ARNTANIAN New Member

συνεχιζω να ουρω με παυσεις
  8. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εάν τα προβλήματα συνεχίζονται στο στομάχι αλλά και στα έντερα τότε θα πρέπει να σε δει γαστρεντερολόγος και ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις και γαστροσκόπηση ή και κολονοσκόπηση εάν το κρίνει απαραίτητο ο γιατρός.

Share This Page