1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πονος Στο Στομαχι Και Οχι Μονο

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by kalnik3, May 4, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. kalnik3

kalnik3 New Member

Καλησπερα σε ολους
    Πριν απο 10 μερες πονουσα εντονα πανω αριστερα στη κοιλια και πλαγια αριστερα στην πλατη. Την επομενη μερα καπως υποχωρησε αλλα με πονουσε πολυ οταν ακουμπουσα με το χερι στο πανω μερος της κοιλιας στη μεση, ακριβως κατω απο το θωρακα και μετα απο μερικες ωρες πονουσα με τον ιδιο τροπο μεχρι τον οφαλο.
    Επισκεφτηκα παθολογο ο οποιος με ειπε οτι επαθα γαστρητιδα και με συστησε να παιρνω Penrazol πρωι βραδυ 15' πριν το φαγητο.
    Μετα απο 2 μερες επισκεφτηκα και ειδικο γαστρεντερολογο οπου εκανα και γαστροσκοπηση και δεν βρηκε κατι το ιδιαιτερο. Μου εδοσε και ενα αλλο φαρμακο(Cilroton) για πρωι-μεσημερι-βραδυ 30' πριν το φαγητο, ενω με συστησε να παιρνω παραλληλα και το Penrazol.
    Ακολουθησα τη συνταγη και μετα απο λιγες μερες εφυγε ο πονος που ακουμπουσα με το δαχτυλο, αλλα αισθανομαι το στομαχι μου φουσκομενο με αερια και πονο πλαγια αριστερα στην πλατη ενω καμμια φορα με ποναει και απο δεξια(??).
    Να τονισω οτι μεσα σε αυτες τις 10 μερες τα κοπρανα μου ειναι περιεργα, δηλ κιτρινα αλλες φορες ολοκληρα, αλλες φορες μισο κιτρινο και μισο καφε. Και καποιες φορες δεν εχω την αισθηση οτι δεν τελειωσα την αφοδευση.
    Επισης πασχω και απο αιμοροιδες και παλιοτερα επαθα οισοφαγητιδα και κατι στο δωδεκαχτυλο(δε ξερω ακριβως τι) τα οποια ξεπερερασα με διαιατα και φαρμακα(δε θυμαμαι ακριβως ποια).
    Την πρωτη ημερα που ειχα πονο ηταν βραδυ ενω ειχε προηγηθει καταναλωση σαντουιτς με αλλαντικα τα οποια ηταν εκτος ψυγειου για 10+ ωρες. Δε ξερω αν αυτο λεει κατι...
    Last edited by a moderator: May 5, 2010
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η συμπτωματολογία που αναφέρετε, ταιριάζει με πρόβλημα στο παχύ έντερο και όχι στο στομάχι σας.!
    Θα πρέπει να το επανεκτιμήσει γαστρεντερολόγος.

Share This Page