1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πονος Στο Στηθος

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by dimik, Dec 13, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. dimik

dimik New Member

Καλησπερα σας. Εδώ και 3 περίπου εβδομάδες νιώθω εναν ήπιο πόνο στο δεξί στήθος κάποιες στιγμές της ημέρας και σίγουρα κατά την κατάποση. Κάποιες φορές αντανακλά και στην πλάτη. Θα ήθελα παρακαλώ την εκτίμησή σας και σε ποιας ειδικοτητας ιατρό να απευθυνθώ.
  2. fotis-

fotis- Member

Μια παρεμβαση ωστε να γινει κατανοητο το ερωτημα:smile: Οταν λετε στηθος εννοειτε στο μαστο; ειστε ανδρας ή γυναίκα;
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα.Αν εννοείς πόνο στο στέρνο και όχι στον μαστό τότε καλό θα ήταν να σε δει ένας καρδιολόγος.Αν έχεις άγχος ,καλό θα ήταν να το αφήσεις στην άκρη!:_sii:
  4. dimik

dimik New Member

είμαι άντρας και εννοώ πόνο στη δεξιά πλευρα του θώρακα.
  5. fotis-

fotis- Member

Αν έχεις διαπιστώσει πως συμβαίνει κατα την κατάποση, τότε μάλλον πρόκειται για κάποιο πρόβλημα στον οισοφάγο. Και μάλλον θα πρεπει να ξεκινήσεις από γαστρεντερολόγο.
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εφ'οσον ο πόνος αναπαράγεται με την κατάποση, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο.
  7. dimik

dimik New Member

κατα την επισκεψη μου στον γαστρεντερολογο και προκειμενου να εχει καλύτερη οικονα, αυτος μου συνέστησε ακτινογραφια οισοφαγου με βαριο και οχι γαστροσκοπηση. Μηπως είναι εξέταση παρωχημενη; Τι γνωμη εχετε;
  8. sambalisG

Καθε εξέταση έχει τις ενδείξεις της.
    Δεν μπορώ να πω πως η συγκεκριμμενη είναι παρωχημένη.
    Πιθανολογώ πως καποιο λόγο θα είχε ο συνάδελφος!
  9. Η απεικόνηση με την ακτινογραφία δίνει ορισμένες φορές πληροφορίες που δεν τις παίρνει κανείς από μια γαστροσκόπηση.
    Μπορεί να χρειαστεί και γαστροσκόπηση ή και έλεγχος με μανομετρία ή και 24ωρη πεχαμετρία.
    Αναλόγως βαρύτητας ενοχλημάτων, αναλόγως ηλικίας και αναλόγως επιμονής των ενοχλημάτων θα σχεδιαστεί ο περαιτέρω έλεγχος.
  10. dimik

dimik New Member

Καλησπέρα σας. Μετα απο προγαρμαμτισμενη επισκεψη προ μηνος στα εξωτερικα ιατρια δημοσιου νοσοκομειου, υποβληθηκα σε γαστροσκοπηση η οποια εδειξε διαβρωτικη γαστριτιδα. Μου δοθηκε θεραπεια με φαρμακα (αναστολεις της αντλιας πρωτονιων) για ενα μηνα και οδηγιες διατροφης. Παρ ολα αυτα ο πονος στο θωρακα κατα την κατάποση και τις ερυγες δεν εχει μειωθει. Επι πλέον εχω εντονο το αίσθημα του κομπου στο λαιμο μετα το φαγητο. Μπορεί η γαστριτιδα να δικαιολογησει τα ανωτερω;
  11. sambalisG

Τα συμπτώματα σας αναδεικνύουν πιθανότητα οισοφαγίτιδας.
    Δεν ξερω αν και κατα πόσο έχει διερευνηθεί αυτό!
  12. dimik

dimik New Member

ο γιατρος κατα τη γαστροσκόπηση δεν είδε κατι στον οισοφάγο. Κατι τέτοιο δεν αποκλείει την οισοφαγίτιδα; Η εν λόγω εξέταση δεν είναι αρκετη; μήπως λόγω υποκειμενικότητας πρέπει να επαναληφθεί;
  13. Η διαβρωτική γαστρίτιδα δεν έχει σχέση με αυτά τα συμπτώματα (παρεπιπτόντως μήπως σου πήρανε και κάποιες βιοψίες από το στομάχι στην γαστροσκόπηση, ή από τον οισοφάγο ?)
    Τα συμπτώματα σου είναι πιθανόν κατά ένα μέρος Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση ή κάποια άλλη κατάσταση από τον οισοφάγο και κατά ένα μέρος άγχος (ο κόμπος στον λαιμό ).
    Ο δε πόνος μετά τις ερυγές δεν είναι κάτι παράξενο, γιατί το ρέψιμο είναι βίαιη εξαγωγή αέρα η οποία προκαλεί τραύμα στον οισοφάγο.
    Αν τα συμπτώματα σου επιμένουν ( χωρίς πραγματική βελτίωση ) τότε θα πρέπει να σε ξαναδεί γαστρεντερολόγος.
  14. dimik

dimik New Member

Καλημέρα σας. Δεν μου πήραν βιοψία κατά τη γαστροσκόπηση. Θα έπρεπε προκειμένου να διαπιστωθεί αυτή η πιθανή ''άλλη κατάσταση'' στον οισοφάγο για την οποία μιλάτε, η οποία δεν μπορεί να φανεί κατά την γαστροσκόπηση;

Share This Page