1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πονος Στην Κοιλια Που Επιμενει

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by bilaros, Feb 8, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. bilaros

bilaros New Member

Καλησπερα. Πριν απο ενα μηνα ειχα ενα πονο στο δεξιο κατω μερος της κοιλιας, και πηγα στο νοσοκομειο. Μου εκαναν καποιες εξετασεις αιματος που βγηκαν φυσιολογικες και μου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να ειναι καποιος κολικος και θα μου περασει, οπως και εγινε.
    Εδω και πεντε μερες ο πονος επανηλθε ακομα πιο δυνατος παρολα που προσεχω τη διατροφη μου και δεν λεει να φυγει. Το πιο γρηγορο ραντεβου σε ιδιωτη γαστρεντερολογογο ειναι μετα απο 20 ημερες. Αν παω σε νοσοκομειο θα εχω το ιδιο αποτελεσμα συν την ταλαιπωρια ( 8 ωρες την προηγουμενη).
    Μπορειτε να μου πειτε τι εξετασεις να παω να κανω μονος μου και πως να αντιμετωπισω αυτον τον πονο; ευχαριστω!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καθε πόνος στην κοιλιά που επιμένει ή υποτροπιάζει, θέλει διερεύνηση και αξιολόγηση απο ειδικό.
    Οι εξετάσεις πρεπει να είναι αιματολογικές και ούρων αλλά και υπερηχογράφημα της περιοχής που αναφέρετε.
    Απο κει και πέρα η μόνη σύσταση που μπορώ να σας δω είναι να σας δει άμεσα ειδικός είτε παθολόγος ή γαστρεντερολόγος.
  3. bilaros

bilaros New Member

Καλησπερα. Εχει περασει 1 1/2 μηνας σχεδον απο την τελευταια φορα που εστειλα το μηνυμα. Στο διαστημα αυτο εχω παει σε δυο Γαστρεντερολογους και εναν Χειρουργο. Εχω κανει αξονικη κοιλιας, υπερηχο, ακτινογραφια, και αιματος-ουρων και ηταν φυσιολογικες. Το μονο που μου Ειπε η ακτινολογος ειναι οτι το εντερο μου απο δεξια ηταν πολυ γεματο. Ο Γαστρεντερολογος μου ειπε οτι ειναι κολιτιδα και μου εδωσε θεραπεια με dicetel και μετα επειδη δεν ειχα αποτελεσμα με duspatalin αλλα και με αυτα τιποτα.
    Οι εξετασεις που εχω κανει θα εδειχναν κατι;
    Τι αλλο με συμβουλευετε να κανω;
    Last edited by a moderator: Mar 27, 2010
  4. sambalisG

Εφ'οσον το πρόβλημα επιμένει , θα συνιστούσα να κανετε κολονοσκόπηση.
  5. bilaros

bilaros New Member

Και οι δυο γαστρεντερολογοι επιμενουν οτι δε χρειαζετε κολονοσκοπηση.
    Θα βρω καποιον τριτο να δω τι θα μου πει και αυτος.
    Θελω να ρωτησω και κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση αυτος ο πονος να ειναι απο καποια κρυφη κηλη γιατι σημερα που κουραστηκα καπως πονουσα μετα αρκετα. Στην αξονικη που εκανα δεν θα φαινοταν;
    Ο πονος ειναι χαμηλα δεξια, υπαρχει ολη την ημερα και οταν ειναι εντονος ποναει ολη η δεξια κοιλια και πισω η μεση μου και δεν μπορω σε καθιστη θεση καθολου. Μπορειτε να μου συστησετε καποιον ειδικο; Ευχαριστω πολυ!
  6. sambalisG

Κοιτάξτε. Οπως καταλαβαίνετε μεσα απο το φορουμ δεν μπορούμε ούτε διάγνωση να έχουμε αλλά ούτε και θεραπεία. Ενέχει θεση συμβουλευτικού και ενημερωτικού χαρακτήρα, και δεν μπορεί να υποκαταστήσει την κλινική εξέταση και άμεση επαφή με τον ασθενή.
    Παρόλα αυτά νομίζω πως θα πρέπει να σας δει χειρουργός.
    (Η κήλη δεν φαίνεται στην αξονική εκτός αν είναι πασιφανής).
  7. bilaros

bilaros New Member

Ευχαριστω πολυ και καλο πασχα

Share This Page