1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πονος Στη Βαλανο

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by billly, May 1, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. billly

billly New Member

ειμαι 17 χρονων και οποτε αγγιζω την βαλανο μου νιοθω τσουξιμο και πολυ πονο....επισης μονο οταν το πεος μου ειναι σε στηση μπορω να το κατεβασω και να εμφανιστει η βαλανος με δυσκολια...το οτι δεν μπορει να εμφανιστει η βαλανος μου με ευκολια δεν με πειραζει,αλλα ο πονος που νιοθω κατα την επαφη ειναι ανυποφορος..σας παρακαλω δωστε μου μια λυση...
  2. georgepap

georgepap New Member

Αγαπητέ

Η (υπερ)ευαισθησία της βαλάνου σε κάποιους ανθρώπους, ειδικά σε νεαρές ηλικίες, είναι σύνηθες φαινόμενο. Δεν είμαι γιατρός αλλά είχα και εγώ το ίδιο ζήτημα (και το έχω ακόμα αλλά έχει μειωθεί ευτυχώς). Έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα καθότι και μένα η βάλανος δεν αποκαλύπτεται εύκολα (στενό πετσάκι -δακτύλιος ακροποσθίας πιο επιστημονικά) παρά μόνο χειροκίνητα. Εγώ είχα και ελαφρά ενόχληση σε πλήρη στύση (βλέπε προηγούμενη δημοσίευση).

Το γεγονός αυτό, ότι δηλαδή η βάλανος παραμένει "σκεπασμένη" περισσότερο καιρό σε σχέση με κάποιους που έχουν κάνει περιτομή ή σε σχέση με αυτούς που κατά τη στύση η βάλανος αποκαλύπτεται μόνη της διατηρεί την ευαισθησία της σε αυξημένα επίπεδα.

Σταδιακά, με τη σεξ. πράξη αλλά και την καθημερινή υγιεινή της περιοχής (πλύσιμο με απλό νερό με αποκαλυμένη τη βάλανο) η ευαισθησία περιορίζεται. Δεν θα γίνει σε μια μέρα, θα πάρει χρόνο.

Σε πρώτη φάση, αν δεν έχεις άλλα συμπτώματα όπως συχνές κοκκινίλες, ερυθρότητα, ξεφλούδισμα κλπ, θα έλεγα να δοκιμάσεις 1 φορά την ημέρα να αποκαλύπτεις τη βάλανο στο μπάνιο και να πλένεις το σημείο. Με την ερωτική επαφή επίσης θα μειωθεί η ευαισθησία σταδιακά.

Αν βέβαια συνυπάρχουν και άλλα συμπτώματα ή αν αισθάνεσαι ότι υπάρχει πολύ μεγάλη ευαισθησία σε σημείο που υπάρχει πρόβλημα καλό είναι να επισκεφθείς έναν γιατρό ουρολόγο.
  3. kaposnick

kaposnick New Member

έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο θεμα..
    η ερωτηση μου ειναι αν θα νιωθω τον ιδιο πονο και κατα την διαρκεια του σεξ
  4. bordello

bordello New Member

Καλησπερα.εδω και 3 μερες εχω ενοχληση στο πισω μερος της βαλανου εσωτερικα κατα την ουρηση.σταματησε αλλα με το που εκανα σεξ συνεχισε η ενοχληση.ειναι μονο κατα την ουρηση ο πονος και κυριως στην αρχη της ουρησης μετα φευγει.τι ακριβως ειναι;

Share This Page