1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πονος οισοφαγου ή εντερου? βοηθεια εχω φτασει 36 κιλα!!!!

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Aimiliaa, Apr 30, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Aimiliaa

Aimiliaa New Member

Καλησπέρα ειμαι 36 χρονών και το πρόβλημα μου δυστυχώς είναι πολύ περίπλοκο και πλέον δεν μπορώ να βρω λύση από πουθενά γιάυτο και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει τι μπορει να είναι να μου απαντησει αμεσα. Ειλικρινα δεν αντεχω άλλο. Όλα ξεκινησαν στην ουσια περισυ το Γεναρη που εκανα μια επεμβαση για τις αιμορροιδες. Ειχα γενικα θεμα με εντερο αλλα ειχα μαθει να ζω με αυτό (σπαστικη κολιτιδα τιποτα το σοβαρο απλα πονους τιποτα άλλο που τοτε το θεωρουσα το μεγαλυτερο προβλημα του κοσμου). Μετα την επεμβαση αυτή ειχα εντονη δυσκοιλιοτητα σχεδον για 6 μηνες (επαιρνα καθημερινα καθαρτικα με συμβουλες των γιατρων που μου εκαναν την επεμβαση, φυτικες ινες, περπατουσα 4 ωρες και με μεγαλη δυσκολια η αφοδευση). Οπου μετα από το εξαμηνο αυτό ένα πρωι ξαφνικα αρχισα να εχω διαρροιες συνεχως , εντωμεταξυ σταδιακα εχανα κιλα μεχρι που στην παρουσα φαση ειμαι 36 κιλα. Κι ενώ τρωω κανονικα εχω μια διαρροιες , μια δυσκοιλιοτητα (ιδιως όταν εχω δυσκοιλιοτητα ο πονος είναι εντονος μεχρι πανω στο στομαχι), μεχρι που από την Μεγαλη Πεμπτη η κατασταση είναι ανυποφορη .Εχει ξεκινησει ενας πονος σε ολο τον οισοφαγο μεχρι τον λαιμο αισθανομαι ότι εχω κατι σαν σιδερο να ανεβοκατεβαινει , η φωνη βραχνιαζει, ξεροβηχας και μολις βγαζω αερια ψιλοηρεμει. Ξεκινησα τα zurcazol γιατι εχω και θεμα με τον οισοφαγο αλλα δεν το εχω κοιταξει, ψιλοηρεμισε μετα από εφτα μερες αλλα το καψιμο όταν τρωω συνεχιζει και εχω πλεον και καψιμο και στο στομα (σκεφτειτε ότι η οδοντοκρεμα μου τα καιει όλα και στομα και μεχρι κατω) και εχω πολλα σαλια. Θα ηθελα να σημειωσω σε όλα αυτά ότι η μονη καταχρηση που κανω ολο αυτόν τον καιρο επειδη αρχικα βοηθησε είναι η υπερβολικη καταναλωση μελιου (6-8 κιλα το μηνα) είναι το μονο που ετρωγα μεχρι τωρα (γιατι και αυτό με καιει) με ευκολια. Σας παρακαλω μια γνωμη ειμαι σε αδιεξοδο, ειμαι ανασφαλιστη και γενικα λεφτα δεν μου περισευουν.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.
    Μία ερώτηση μόνο, γενική αίματος, γαστροσκόπηση με βιοψία αλλά και κολονοσκόπηση τελευταία έχεις κάνει;
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αγαπητη Αιμιλίαα, ολα αυτα που αναφέρεις χρειάζονται ιατρική διερεύνηση. Μπορώ να σου πω οπως και η kathy προηγουμένως, πως χρειάζεται οπωσδήποτε γαστρεντερολογικός έλεγχος. Οπωσδήποτε κολονοσκόπηση και γαστροσκόπηση.
    Στην διάθεση σου για περαιτέρω απορίες!
  4. Aimiliaa

Aimiliaa New Member

Συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα μονο στην δουλεια εχω προσβαση σε υπολογιστη. Περισυ εκανα ορθοσκοπηση οχι ολο το εντερο και γαστροσκοπηση εχω να κανω απο το 2003 που ειχα μια απλη γαστριτιδα. Με τον οισοφαγο ειχα ξαναπροβληματα λογω αντιβιωσεων και χρησης mesulid. Αν και η υποψια μου ειναι οτι κατι τρεχει με το εντερο και την διαδικασια της κενωσης δεν ξερω τι μου εκανε αυτος ο γιατρος ειλικρινα απο τοτε ξεκινησαν ολα , δεν αφαιρεσα τις αιμορροιδες. Και οταν λεω δυσκοιλιοτητα φανταστειτε οτι εννοω το εξης το σεπτεμβρη ειχα παλι παρομοια συμπτωματα και ειχα παει στο νοσοκομειο εκει μου εκαναν μια απλη ακτινογραφια και ενω ειχα παει τουαλετα το πρωι 6 φορες η κοιλια μου ηταν γεματη κοπρανα. Και ξεχασα να αναφερω οτι απο την επεμβαση και μετα εχω δυσκολια με τα αερια γιαυτο και οταν βγαζω αερια ψιλοηρεμει η κατασταση. Απλα τις τελευταιες μερες εχω και αυτο το θεμα με το λαιμο και το στομα,φανταστειτε οτι και νερο και το σαλιο που καταπινω αισθανομαι κατι να ανεβοκατεβαινει και με καιει και τοτε βγαζω πολλα σαλια, τι μπορει να ειναι?μονο μελι μεχρι πριν λιγες μερες μπορουσα ανετα να τρωω αλλα τωρα με καει και αυτο. δυστυχως ασφαλεια θα εχω μεσα μαη και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για εξετασεις.Τι μπορω να κανω απο μονη μου εστω μεχρι την αλλη βδομαδα? ειλικρινα δεν αντεχω αλλο. Σιγουρα το οτι εχω χασει και 9 κιλα χειροτερευει την κατασταση.
  5. Kathy

Τέτοια προβλήματα λύνονται με γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση (όχι ορθοσκόπηση) και ενδεχομένως και υπερηχογραφική διερεύνηση άλλων οργάνων. Θα πρέπει να διερευνηθεί όλη η εντερική και στομαχική περιοχή και όχι τμήματα αυτών. Πρέπει να γίνουν άμεσα για να εκτιμηθεί η κατάσταση και να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα. Δε νομίζω ότι πρέπει να χάνεις κι άλλο χρόνο όταν ήδη έχεις χάσει τόσα κιλά και ούτε μπορείς να κάνεις κάτι μόνη σου εάν δε βρεθεί το πρόβλημα που σε ταλαιπωρεί...
  6. Aimiliaa

Aimiliaa New Member

Eυχαριστω για τις απαντησεις αλλα δυστυχως οπως ανεφερα δεν εχω την δυνατοτητα αυτο το διαστημα για τις εξετασεις γιαυτο ρωτησα μηπως μπορουσα να κανω κατι απο μονη μου,πχ βιταμινες (σε ενεσιμη μορφη), να συνεχισω τα zurcazol. Απλα μια ιδεα τι μπορει να ειναι? γιατι αληθεια συν ολα οσα περναω εχω αγχωθει σκεπτομενη τι μπορει να ειναι και αν υπαρχει λυση γιατι ειλικρινα δεν πιστευω οτι μπορει να διορθωθει η κατασταση μου.
    Συγγνωμη αν δεν απαντησω αμεσα αλλα δυστυχως σχολαω σε λιγο και δεν εχω προσβαση σε ιντερνετ και υπολογιστη
  7. Kathy

Το φόρουμ έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και σε καμία περίπτωση δεν προτείνει φαρμακευτικές αγωγές και πολύ περισσότερο όταν δεν έχει διαγνωστεί η αιτία. Θα ήταν τρομερά επικίνδυνο κάτι τέτοιο όπως καταλαβαίνεις και θα μπορούσε να θέσει και την υγεία σου σε κίνδυνο, όμως θα πρέπει να το κοιτάξεις άμεσα!
    sambalisG likes this.
  8. Aimiliaa

Aimiliaa New Member

Απλα ειχα στο νου μου να κανω τις neurobion τις ενεσεις γιατι χαπι δεν παιρνω.. Σιγουρα αυτη δεν ειναι λυση ,και ουτε φαρμακευτικη αγωγη ζητησα γιατι δεν νομιζω οτι μπορει να βοηθησουν, τα χαπια για το εντερο μου φερνουν δυσκοιλιοτητα, τα χαπια για το στομαχι δεν κανουν και πολλα πραγματα και γενικώς δεν θελω να παιρνω χαπια. Σιγουρα πρεπει να παω σε γαστρεντερολογο, παλα επειδη οπως προανεφερα δεν εχω ασφαλεια μεχρι τα μεσα Μαη γιαυτο ζητησα μια γνωμη ή εστω μια απλη συμβουλη. Προς το παρον οτι τρωω το πολτοποιω, και οταν ψιλοαδειαζει το εντερο ειναι πιο ανεκτα τα συμπτωματα. Απλα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει ιδεα τι μπορει να ειναι? πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι συνεβη μετα την επεμβαση για τις αιμορροιδες (που ουτε καν χειρουργειο δεν ηταν, μου εβαλαν ενα ψηφιακο υλικο ετσι μου ειπαν) και υποτιθεται οτι θα περναγαν βεβαια και με τις αιμορροιδες εξακολουθω να εχω ανα περιοδους ψιλοπροβληματα.Γενικα το γαστρεντερικο μου ειναι διαλυμενο απο τοτε, ημουν μια χαρα ανθρωπος και καταντησα λειψανο.Παλι καλα δεν εχω ομως ουτε ατονιες, ουτε ζαλαδες(γιαυτο και δεν εκανα εξετασεις αιματος ολο αυτο το διαστημα) γενικα ειμαι μια χαρα σε ολα αν εξαιρεσει καποιος οτι ειμαι 36 κιλα. Τλσπ απλα καποιος μια ιδεα τι μπορει να ειναι? τι να τρωω καποια τετοια συμβουλη μεχρι να δω τι θα κανω με ασφαλεια.
    Ευχαριστω
  9. Kathy

Το γεγονός και μόνο των 36 κιλών θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Είναι αρκετά σοβαρό το θέμα και δεν πρέπει να περιμένεις άλλο ούτε να παίρνεις θεραπείες δίχως να γνωρίζεις την αιτία που σε πήγε στα 36 κιλά, ούτε εμείς μέσα από ένα συμβουλευτικό φόρουμ μπορούμε να το κάνουμε αυτό. Όπως προανέφερα είναι τρομερά επικίνδυνο απ' τη στιγμή που δεν έχει γίνει ούτε γαστροσκόπηση ούτε κολονοσκόπηση. Αν αδυνατείς να πληρώσεις γιατρό τότε πήγαινε σε εφημερεύον νοσοκομείο κάνοντας ότι υποφέρεις και εξηγώντας τους το πρόβλημά σου. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις εξετάσεις και άμεσα. Ενδεχομένως να σου κάνουν και εισαγωγή και μέχρι να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις θα έχει τακτοποιηθεί και η ασφάλειά σου.
  10. Aimiliaa

Aimiliaa New Member

Στα εφημερευοντα επειδη ειχα παει τον οκτωβρη που ειχα παρομοιες ενοχλησεις αλλα οχι τοσο εντονες, μου ειπαν και τι ηρθες να κανεις εδω εμεις βλεπουμε εκτακτα περιστατικα. Μου ειπαν να παρω zurcazol και αν δεν περασει να κλεισω ραντεβου για γαστροσκοπηση. Τωρα ουτως η αλλως δεν εχω ασφαλεια, απλα και μονο γιαυτο το λογο, ζητησα καποιες συμβουλες ξερω οτι πρεπει να παω στον γιατρο και θα το φροντισω μεσα μαη που υποθετω θα εχω ασφαλεια. Απλα πανικοβληθηκα αυτο το διαστημα γιατι τα συμπτωματα ηταν παρα πολυ εντονα και επειδη δεν ειχα ασφαλεια σκεφτηκα μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει καποια γνωμη. Ευχαριστω
    sambalisG likes this.
  11. Aimiliaa

Aimiliaa New Member

τελικα απεκτησα επιτελους ασφαλεια και ξεκινησα εξετασεις. Αρχικα αιματολογικες που ειχα αρκετο καιρο να κανω. Ο γιατρος μου ειπε οπωσδηποτε γαστροσκοπηση (θα κανω τις επομενες ημερες) και αναλογα με το αποτελεσμα των αιματολογικων θα κρινει αν χρειαστει και κολονοσκοπηση, γιατι ειλικρινα τον παρακαλεσα αν γινοταν να την αποφυγω. Σημερα πηρα τις εξετασεις ολα καλα αιματοκριτης, σιδερο, κτλ μονο ξαφνικα (ποτε δεν ειχα ) παρουσιασα χοληστερινη 290 και τριγλυκεριδια 175 ενω ολο αυτο το διαστημα αλλα και γενικα δεν τρωω λιπαρα, τηγανητα, κρεας (μονο κοτοπουλο και ψαρι), εχω ελλατωσει και τα γαλακτοκομικα, περπαταγα πολυ και φυσικα απο κιλα ηδη σας ανεφερα. Αυτη η ξαφνικη αυξηση δειχνει κατι? ραντεβου με τον γαστρεντερολογο εχω την αλλη βδομαδα.

Ευχαριστω εκ των προτερων​
  12. Kathy

Πιστεύω ότι ανεξάρτητα από το αίμα θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις κολονοσκόπηση εξάλλου δε θα καταλάβεις τίποτα διότι θα γίνει με μέθη. Όσο για τη χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια αυτά μπορεί να οφείλονται σε κληρονομικούς παράγοντες ή σε διαταραχή του μεταβολισμού του οργανισμού. Σπανιότερα, οφείλεται σε άλλα νοσήματα, όπως σε μειωμένη λειτουργία του θυρεοειδή αδένα (υποθυρεοειδισμός) ή κάποια βλάβη των νεφρών (νεφρωσικό σύνδρομο). Λογικά με τη χοληστερίνη τόσο ανεβασμένη ο γιατρός θα σου έδωσε φαρμακευτική αγωγή και κάποιες διατροφικές οδηγίες. Σε καμία περίπτωση να μην αμελήσεις κολονοσκόπηση-γαστροσκόπηση.
    sambalisG likes this.

Share This Page