1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΠΟΝΟΣ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ - ΚΗΛΗ

Discussion in 'Κήλες' started by ευτυχία, Mar 31, 2008.

1. ευτυχία

ευτυχία New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΘΗΚΕ ΚΗΛΗ ΣΤΟΝ ΑΦΑΛΟ!ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΦΑΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ!ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΗΤΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΟΤΑΝ ΜΕ ΨΗΛΑΦΙΣΕ ΣΤΟΝ ΑΦΑΛΟ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ, ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΓΧΕΙΡΙΤΙΚΗ ΚΗΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ!!ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ;ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΩ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ;ΠΟΣΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΧΩ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ;ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ:ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΗΛΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ;Ο ΠΟΝΟΣ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΚΥΚΛΟΥ , ΜΟΥ ΕΙΠΕ!Η ΚΗΛΗ ΣΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ;:eek:
  2. axiarchos

axiarchos New Member

Ευτυχία καλησπέρα. Καταρχάς θα ήταν χρήσιμο να μας πεις, πόσες ημέρες μετά το χειρουργείο εμφανίστηκε το πρόβλημα και τι είδους χειρουργείο έκανες. Δεν είναι ιδιαίτερη συχνή επιπλοκή της λαπαροσκόπησης η μετεγχειρητική κοιλιοκήλη. Ο κίνδυνος υπάρχει εάν γίνει περίσφιξη κάποιου οργάνου που θα μπεί στην οπή της κήλης και θα εγκλωβιστεί. Τότε χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο.
  3. ευτυχία

ευτυχία New Member

Έκανα διαγνωστικη λαπαροσκόπηση όπου βρήκαν ότι έχω σκοληκοειδίτιδα!Έγω αυτή τη κήλη την εμφάνισα μετά από ένα μήνα!Τι θα πρέπει να κάνω;Η αλήθεια είναι ότι ο αφαλός με ενοχλεί αρκετά συχνά και μερικές φορές νιώθω τσιμπηματάκια.Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο αυτό το εξόγκωμα , η κήλη.Μετά αν σηκώσω βάρη ο αφαλός με ενοχλεί , όπως και αν τεντωθώ!Αυτό δεν επουλώνεται και χωρίς επέμβαση;
  4. axiarchos

axiarchos New Member

Εάν πράγματι πρόκειται για κήλη όπως σου είπε ο χειρουργός σου τότε δεν επουλώνεται από μόνη της.
    Καλό θα ήταν να αποφεύγεις ότι αυξάνει την ενδοκοιλιακή πίεση όπως, άρση βάρους, γυμναστική κοιλιακών μυων, έντονος βήχας, δυσκοιλιότητα κτλ.
    Μάλλον κάποια στιγμή θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση:sorrriso:
  5. ευτυχία

ευτυχία New Member

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Share This Page