1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση πονοι στη κοιλια,μικρα ανοιχτοχρωμα κοπρανα.

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by Γ.ΒΑΣΩ, Aug 8, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Γ.ΒΑΣΩ

Γ.ΒΑΣΩ New Member

Καλησπερα! Εντυπωσιαστηκα με τη σελιδα σας κ με τν σημασια που δειχνετε στα μελη σας.Ετσι αποφασισα να ενταχθω στη παρεα σας...
    Το 2008 λοιπον μου εγινε διαγνωση ευερεθιστου εντερου(κολονοσκοπηση-γαστροσκοπηση) κ εσωτερικες αιμοροιδες, μου προτεινανε να μν αγχωνομαι...κ διατροφη. πριν ενα χρονο ακριβως ξαναμπηκα στη διαδικασια κολονοσκοπησης διοτι ειχα εντονους πονους στη κοιλια χαμηλα δεξια,2 μηνες διαρροια οπου ειχα καταρευσει...κ με απωλεια 10 κιλων λογω ανορεξιας.κολονοσκοπιση "διαμαντι" οπως ακριβως ειπε ο γιατρος. Αξονικη καθαρη,υπερηχοι καθαροι, εξετασεις αιματος καθαρες!Δν μου βρισκουν τιποτα! το θεμα ειναι οτι εδω κ 2 μηνες πηγαινω καθημερινα για αφοδευση κ τα κοπρανα ειναι μικρα,μαλακα κ ανοιχτοχρωμα,σταζω λευκοδιαφανα υγρα κατα τν κενωση. ο πονος στη κοιλια( ενιοτε κ τα γουργουρητα της)επιμενει να ενοχλει κ γενικως τα τελευταια χρονια με ταλαιπωρει το γαστρεντερικο μου!ακομα κ το στομαχι...δυσπεψια,πονους,ναυτιες! οταν ξεκινανε ενδιαμεσα οι διαρροιες γινομαι ενα πτωμα! να ξαναπαω για κολονοσκοπηση? εχω κουραστει! η καθημερινοτητα μου ειναι ενας πονος κ μια τουαλετα!!! σε ενα τεστ τροφων που εκανα(ψαχνω λυσεις) δυσανεξιας μου ειπαν οτι με ενοχλει η γλουτενη.υπαρχει περιπτωση κοιλιοκακης? στα τεστ δια νυγμου στο συγγρο ημουν αρνητικη σε αλλεργια σε ολα τα αλευρα!ειναι το ιδιο? Ευχαριστω για τν υπομονη σας! Συγχαρητηρια κ παλι!
    Last edited by a moderator: Aug 8, 2013
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Ελπίζω να σου απαντήσει σύντομα και ο ειδικός γιατρός.Εύχομαι ολόψυχα περαστικά!
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Η κοιλιοκάκη είναι κληρονομική πάθηση και καταστρέφει το εσωτερικό τοίχωμα του λεπτού εντέρου. Θεωρείται αυτοάνοσο νόσημα. Πιστεύω πως αν υπήρχε κάποια διάβρωση θα είχε φανεί στην κολονοσκόπηση. Σίγουρα φαίνεται να υπάρχει ευαισθησία σε κάποιες ουσίες όμως καλό θα ήταν να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη και να σε κατευθύνει και κάποιος ειδικός ως προς το θέμα της διατροφής. Είναι σίγουρα μία επίπονη κατάσταση που χρειάζεται υπομονή αλλά και αρκετό ψάξιμο ακόμη και σε κάποιο νοσοκομείο.
  4. Γ.ΒΑΣΩ

Γ.ΒΑΣΩ New Member

Ευχαριστω πολυ για τν αμεση απαντηση σας κ τη συμβουλη σας.
    Ευχομαι καλο καλοκαιρι κ πανω απ' ολα με υγεια!
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Παρακαλώ!
    Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Share This Page