1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πολυποδες Χολης

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by ελενα, Jan 2, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ελενα

ελενα New Member

καλησπερα σας!μετα απο τυχαιο υπερηχογραφημα ανω κοιλιας διαπιστωθηκαν 6 με 7 πολυποδες στην χολη μου.μαλιστα ο μεγαλυτερος αγγιζει τα 13 mm.ο ακτινολογος μου ειπε πως δεν προκειται για κατι κακο συμφωνα με το υπερηχογραφημα,απλα μου συνεστησε να δω χειρουργο για αφαιρεση της χολης.να αναφερω οτι ουδεποτε ειχα καποια ενοχληση.ολα ειναι φυσιολογικα.
    1.κατα ποσο απο τον υπερηχο μπορει να φανει αν ειναι κατι κακο?
    2.πρεπει να το χειρουργησω αμεσα η να παρακολουθησω αν αυξανεται το μεγεθος τους?
    σας ευχαριστω
  2. A Datsis

A Datsis New Member

Καλησπέρα Έλενα,
    μάλλον χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες από το υπερηχογράφημα. Δεδομένου όμως ότι πρόκειται για πολλαπλές βλάβες, το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για χοληστερινικούς πολύποδες (που άλλωστε είναι και ο πιο συχνός τύπος). Αν όντως είναι έτσι, δεν συζητάμε για κακοήθεια καθ΄ότι δεν είναι νεοπλάσματα. Παρ΄όλα αυτά υπάρχει περίπτωση αποκόλλησης τους από το εσωτερικό τοίχωμα της χοληδόχου κύστεως και η πρόκληση επιπλοκών όπως ο κολικός ή ακόμα και η πρόκληση οξείας παγκρεατίτιδας.
    Πάντως δεν μπορεί να αποκλειστεί η πιθανότητα κάποια από τις 6-7 βλάβες (και κυρίως αυτή των 13mm) να πρόκειται για αληθινό αδενωματώδη πολύποδα που θεωρητικά αποτελεί δυνητικά προκαρκινωματώδη κατάσταση.
    Λόγω λοιπόν της ύπαρξης αυτής της βλάβης (13mm), εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να χειρουργηθείς (λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή)

Share This Page