1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πολυποδας Που Δεν Αφαιρεθηκε

Discussion in 'Ογκολογία παχέος εντέρου.' started by evini, Oct 8, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. evini

evini New Member

Καλησπερα σας,προσφατα ειχα κανει κολονοσκοπηση και βρεθηκε πολυποδας στο παχυ εντερο,ο γιατρος μο(κακως ) μου εδωσε δειγμα απο τον ιστο για βιοψια και ο τυπος του πολυποδα ηταν αδενωμα.Ξαναεκανα κολονοσκοπηση για την αφαιρεση του και οταν τον κοψανε δεν προλαβανε να τον βγαλουνε εξω απο το εντερο με αποτελεσμα ναι μεν να εχει κοπει αλλα να εχει μεινει μεσα στο εντερο.Απο εκεινη την στιγμη να πω την αληθεια δεν ειμαι καθολου ησυχη αφου δεν ξερω αν μου δημιουργησει καποιο προβλημα στον οργανισμο μου,επρεπε να βγει η δεν εχει σημασια αφου κοπηκε?εχω τεραστια ανησυχια!!!
    Οποιος γνωριζει καποια πληροφορια σεχετικα με αυτο μου το ερωτημα θα παρακαλουσα να με ενημερωσει.Σας ευχαριστω πολυ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ο πολύποδας που κόπηκε αποβάλλεται με τα κόπρανα (σαν κόπρανο) πάντα.
    Αυτο δεν αποτελεί πρόβλημα. Πρόβλημα ισως αποτελει το ότι δεν εσταλη για βιοψία.
    Απο κει και πέρα, θα πρέπει να μπείτε σε πρωτοκολλο παρακολούθησης (μια και ήταν αδένωμα), με κολονοσκόπηση ανα διαστηματα που θα καθορίσει ο ιατρός σας.
  3. evini

evini New Member

Καλησπερα και σας ευχαριστω παρα πολυ διοτι ειχα πολυ μεγαλη ανησυχια.
    Οσο για την βιοψια που επρεπε να γινει στον ιδιο τον πολυποδα εχετε δικιο αλλα τι αλλο θα μπορουσε να μου δειξει περα του οτι ηταν αδενωμα?αυτο δεν το πολυκαταλαβα...αν θελετε απαντηστε μου,Και παλι σας ευχαριστω..
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Στην 1η περίπτωση εξετάζονται δείγματα του πολύποδα και οχι ολόκληρος, που θα μπορούσε (σπανιώτατα) να αναδείξει σε άλλο σημείο του (και ειδικά προς την βαση αυτού που μας ενδιαφέρει) κατι άλλο!
    Αλλά μην ανησυχείτε, μια επαναληπτική κολονοσκόπηση εν ευθέτω χρόνω θα λύσει το πρόβλημα.
  5. evini

evini New Member

Θα τηρησω την συμβουλη σας και θα τον παρακολουθω,το δυσαρεστο ειναι πως αυτες τις απαντησεις δεν τις παιρνει ο ασθενης απο τον εκαστοτε γιατρο που εχει αναλαβει την θεραπεια του και τις παιρνουμε απο το δικο σας πολυτιμο site,πρεπει να ειμαστε πιο προσεχτικη στην επιλογη των γιατρων,εσεις πραγματικα εισαστε πολυ καλος.Σας ευχαριστω και παλι παρα πολυ οι απαντησεις σας πραγματικα με βοηθησανε πολυ.

Share This Page