1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα πολυ πεσμενη Β12

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by georgeml, May 18, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. georgeml

georgeml New Member

σε γενικες εξετασεις αιματος αρχες ιανουαριου και μαρτιου εμφανιστηκαν μικρες αποκλίσεις εκτος φυσιολογικων οριων στα

ερυθρα αιμοσφαιρια
    μεσο ογκο ερυθρων
    μεση περιεκτικοτητα HGB

ο ελεγχος ομως της Β12 αντιστοιχα ηταν
    206 και 179 με οριο 160

κατα το διαστημα αυτο επαιρνα χαπια nevrobion
    και σημειωνω οτι τρωω αρκετα ζωικα προιοντα
    κρεας ψαρια κοτοπουλο τυρια

σε νεα εξεταση αρχες μαιου στη γενικη αιματος ολα ειχαν επανελθει στα φυσιολογικα αλλα η
    Β12 επεσε στα 100

ο παθολογος μου συνεστησε να δω γαστερεντολογο και ανεφερε κατι για ενδογενη παραγοντα

οταν πηγα στον γαστερεντολογο με τις εξετασεις
    δεν μου εδωσε λυση αναφεροντας οτι με αιματοκριτη 45 δεν εξηγουσε την μικρη β12, με τροπο με εστειλε στον παθολογο ξανα σαν να μην ηταν δικο του θεμα και
    μου ζητησε και επανελαβα τις εξετασεις σε αλλο εργαστηριο για ενδεχομενο λαθους αλλα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια

το ερωτημα μου ειναι τι κανω τωρα

ευχαριστω
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον γαστρεντερολόγο. Συνήθως η αιτία της χαμηλής B12 οφείλεται στο ότι δεν απορροφάται καλά και εύκολα απ' το στομάχι ή απ' το λεπτό έντερο. Γι' αυτό και ο παθολόγος σας παρέπεμψε σε γαστρεντερολόγο. Βέβαια ο αιματοκρίτης πολύ σωστά δεν δικαιολογεί την παραπάνω κατάσταση μιας και ένα απ' τα κυριότερα συμπτώματα της έλλειψης αυτής της βιταμίνης είναι η αναιμία.
    Είναι πολύ πιθανό αυτή την απότομη πτώση να την έκαναν τα χάπια που λαμβάνατε εκείνη την περίοδο όμως πολύ σωστά αυτό θα πρέπει να σας το διευκρινίσει ειδικός παθολόγος.
    Last edited by a moderator: May 19, 2013
  3. georgeml

georgeml New Member

ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταλαβαινω γιατι τα χαπια nevrobion που ειναι για ενισχυση της β12 ναεπιφερουν πτωση
    επισης τι διαφερει ο ειδικος παθολογος απο τον σκετο παθολογο
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα!
    Ο ειδικός παθολόγος έχει νοσοκομειακή εμπειρία σε σχέση με τον απλό παθολόγο μιας και εργάζεται διαδοχικά επί μικρά διαστήματα (τρίμηνα-εξάμηνα) σε παιδιατρικές, χειρουργικές, παθολογικές, γυναικολογικές και μαιευτικές κλινικές, χειρίζεται απλά ιατρικά σύνδρομα απ' όλες τις ειδικότητες και πραγματοποιεί απλές γυναικολογικές αλλά και χειρουργικές επεμβάσεις. Κοινώς είναι πιο έμπειρος σε πολλές παθήσεις απ' τον απλό παθολόγο γι' αυτό και τα ταμεία δίνουν το δικαίωμα στον ειδικό παθολόγο να γράφει εξετάσεις αλλά και να δίνει φάρμακα για τις περισσότερες παθήσεις απ' τις περισσότερες ειδικότητες.

Share This Page