1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πολτώδη κόπρανα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by ckut, Oct 11, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. ckut

ckut New Member

Γεια σας γιατρέ.

Είμαι 45 ετών, τακτικά αθλούμενος και με καλή διατροφή.
    Δεν έχω καπνίσει ποτέ και πίνω ελάχιστα αλκοόλ.
    Κανονικό βάρος για το ύψος μου (προς το λεπτός) και σταθερό.
    Γενικά, -- εξαιρετικά -- αγχώδης από νεαρή ηλικία.

Παρακολουθούμε εδώ και 4 χρόνια για γαστρίτιδες, με ετήσια γαστροσκόπηση.
    Κατά διαστήματα λαμβάνω Losec (αυτή την περίοδο είμαι στο τέλος μια εξαμηνιαίας χορήγησης).
    Καθαρή κολονοσκόπηση πριν 3 χρόνια.

Καταναλώνω πολλές φυτικές ίνες (καθημερινό porridge, πολλά φρούτα και λαχανικά).
    Κατά κύριο λόγω φυτοφαγική δίαιτα με λίγο κρέας.

Οι κενώσεις μου ήταν πάντα γενικά πολύ μαλακές ωστόσο εδώ και 3+ εβδομάδες έχουν μετατραπεί επίμονα σε πολτώδη (όχι υγρές, άλλα σχεδόν σαν κρέμα).
    Χρώμα που αρχικά ήταν πιο κιτρινωπό αλλά πλέον είναι κανονικό.
    Έχω επίσης πολλά αέρια και βορβορυγμούς.

Την πρώτη εβδομάδα είχα συχνότητα 2-3 φορές την ημέρα. Την επόμενη, μικρότερη συχνότητα με ελαφρύ περιοδικό πόνο κάτω από τον αφαλό, τώρα πλέον έντονο αίσθημα για κένωση μόνο το πρωί και κανένας πόνος.
    Παραμένουν αέρια και ήχοι.
    Στο μεσοδιάστημα πέρασα και μια συμπτωματολογία ίωσης για 3-4 μέρες, με ελαφρύ πυρετό, συνάχι και βήχα.
    Κανένα άλλο σύμπτωμα κόπωσης, κτλ.

Μπορεί μια ίωση να έχει προκαλέσει γαστρεντερικά προβλήματα για τόσο μεγάλο διάστημα ή είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχεί;

Ευχαριστώ πολύ.

Share This Page