1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πολλα Ρεψιματα

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by Liakosb, Aug 23, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Liakosb

Liakosb New Member

Καλησπερα τα τελευταια4,5χρονια εχω πολλα ρεψιματα κυριως μετα απο φαγητο οταν αρχιζει η πεψη
    Δεν ποναω στον ισοφαγο εκανα γαστροσκοπηση πριν απο 4χρονια για ελικοβακτ αλλα ηταν αρνητικο
    Ακομα και να μην εχω φαει τιποτε το βραδυ το πρωι ξυπνω με ρεψιμο
    Προσεχω να γινεται ηπιο για να μην ανεβενουν υγρα αλλα γινεται και αυτο αλλασπανια Τα φαγητα δεν ειναι βαρια
    Τι πρεπει να κανω
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.Ίσως μια ακόμα γαστροσκόπηση θα ήταν ότι έπρεπε μήπως και μιλάμε για γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση!Αν υπάρχει και τσιγάρο στη μέση τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα!:_sii:
  3. Liakosb

Liakosb New Member

δεν καπνιζω εδω και 2.5 χρονια
    μηπως υπαρχει θεμα με χολη η συκωτι
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αυτό που ξέρω από προσωπική μου πείρα είναι ότι τα ρεψίματα προέρχονται απ'τα υγρά του στομάχου που ανεβαίνουν ανάποδα στον οισοφάγο και καταλήγουν στο στόμα.Το αίσθημα ρεψίματος και καούρας είναι έντονο και πολλές φορές μπορεί να επιρρεάσει και τα ούλα!!!Εκτός απ'την ιατρική παρακολούθηση,θέλει μικρά και τακτικά γεύματα,καθόλου αλκοόλ,τσιγάρο,στρες κλπ.Βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα με το στομάχι θα χρειαστεί και τη κατάλληλη θεραπεία.Τώρα όσο για το συκώτι ή τη χολή δεν μπορώ να ξέρω αν ευθύνονται για κάτι τέτοιο.Νομίζω όμως πως όχι.:non sono stato io:
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα (συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω διακοπών)!
    Θα πρέπει να κανετε έλεγχο και του ήπατος -χοληφόρων με υπερηχογράφημα.

Share This Page