1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πόνος στον πρωκτό.

Discussion in 'Ενδιαφέροντα άρθρα' started by sambalisG, Jan 18, 2015.

• by sambalisG, Jan 18, 2015 at 10:16 AM
  • sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολύ συχνό φαινόμενο είναι ο πόνος στον πρωκτό (ή πόνος στον δακτύλιο).
    Πολλές φορές στην ζωή μας έχουμε βιώσει το δυσάρεστο συναίσθημα του πόνου στον πρωκτό λυρίως μετά από κένωση.
    Τι θα μπορούσε να συμβαίνει όμως?
    Τα κύρια αίτια που προκαλούν πόνο στον πρωκτό είναι συνήθως :
    • -Η δυσκοιλιότητα η οποία μπορεί να προκαλέσει αυξημένο σπασμό στους σφιγκτήρες.
    • -Η αιμορροϊδοπάθεια
    • -Η ραγάδα πρωκτού
    • -Το περιεδρικό απόστημα.

Ο πόνος στον πρωκτό λοιπόν μπορεί να αποτελεί ένα πρόβλημα με διάφορες αιτίες αλλά και συνοδά φαινόμενα.

-Οι αιμορροϊδες παρουσιάζουν πόνο συνήθως με δύο μορφές:
    • -Την οξεία αιμορροϊδική κρίση (οταν υπάρχει μεγάλο οίδημα και διόγκωση αυτών, συνήθως σε αιμορροϊδοπάθεια 4ου βαθμού)
    • -Την θρόμβωση των αιμορροϊδων ασχέτου βαθμού, που παρουσιάζει ένα σκληρό και επώδυνο μόρφωμα, σαν αποτέλεσμα "πήξεως-θρόμβωσης" του αιματος μεσα σε αιμορροϊδα.
    -Η ραγάδα του πρωκτού πάντα πονά, με χαρακτηριστικό την έναρξη του πόου κατά το τέλος της κένωσης και της διάρκειας απο λεπτά έως και ώρες μετά απο αυτήν.
    -Το περιεδρικό απόστημα, είναι εξελισσόμενη φλεγμονή γύρω απο τον πρωκτικό δακτύλιο, που παρουσιάζει οίδημα, ερυθρότητα, μεγάλο πόνο και πιθανά πυρετό.
    Ολες οι ως άνω αιτίες απαιτούν άμεση χειρουργική εκτίμηση και ενδεχομένως αντιμετώπιση.
    Η λογική να εφαρμόσουμε τοπικές θεραπείες (υδρόλουτρα, κρέμες, αλοιφές, ζεστά ή κρύα ντούς) ή θεραπεία απο το τηλέφωνο είναι σφάλμα, διότι μπορούν να οδηγήσουν σε επιπλοκές.
  • Categories: Uncategorized

Comments

Discussion in 'Ενδιαφέροντα άρθρα' started by sambalisG, Jan 18, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. Adaso
    Καλησπερα, μπηκα στο Forum σας ψαχνοντας πληροφοριες για τι μπορει να μου συμβαινει. Εδω και δυο μερες εμφανιστηκε ενα εξογκωμα σαν αμυγδαλο που ξεκιναει απο την εισοδο του πρωκτου, εχω εντονο πονο οταν το ακουμπαω αλλα και απο μονο του ποναει. Τα τελευταια χρονια εχω αιμορροιδες που εξεχουν μονιμα αλλα σπανιως αιμοραγουν. Νοιωθω μεγαλη αδυναμια και κοπωση απο χθες, μυικο πονο παντου σφιξιμο στο κεφαλι και 37,7 πυρετο. Παιρνω παυσιπονο και σκεφτομαι να παω σε νοσοκομειο......ποια ειναι η γνωμη σας;......να αναφερω πως την μερα που ξεκινησαν αυτα αρχισα μια φυσικη αγωγη με ριγανελαιο για τα φουσκωματα που εχω και για καθαρισμο του εντερου......συμπτωση;
  2. Kathy
    Σας απάντησα στο μήνυμα που μου στείλατε στο inbox.
  3. tzella
    καλησπερα σας..αυτες τισ μερεσ παρακολουθω το forum σας και εχω την εξης απορια και ουσιαστικα ζητω τη συμβουλη σας...ειμαι λεχωνα εχω ενα μπεμπη 45 ημερων και θηλαζω αποκλειστικα κατι που με γεμιζει μεγαλη χαρα.. πριν 2 βδομαδεσ ενιωσα μεγαλο πονο κατα την κενωση ..επισκεφτηκα 2 χειρουργουσ και με ενημερωσαν οτι εχω ραγαδα πρωκτου... μου απαγορευσαν το retrogesic λογω θηλασμου,και με ενημερωσαν για σφιγγηροκτομη..... αυτεσ τισ 2 βδομασες πινω καθε βραδυ nujol και χρησιμοποιω επουλωτικη αλοιφη απλα για να μην υποφερω τοσο πολυ κατα την κενωση οπου καθε πρωι ανοιγει η ραγαδα(μετα την κενωση) καμια φορα και οταν εχω αερια...ερωτω ποσο καιρο μπορω να περνω nyjol? και τι η ενχειρηση θα λυσει το προβλημα μου? μπορω να παθω ακρατεια? τον θηλασμο δεν θελω να τον σταματησω.. μπορω να κανω το χειρουργειο με συμβατα για το θηλασμο φαρμακα? επισκληριδιο, αντιβιωση... πρεπει να μεινω και μια μερα με ενημερωσαν και να μην θηλασω 3 μερεσ... συγνωμη για το μεγαλο κειμενο... πολυτιμη η συμβουλη σας...
  4. Kathy
    Καλημέρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα κόψετε τον θηλασμό ούτε για μία μέρα! Δυστυχώς δε μπορώ να σας βοηθήσω με την φαρμακευτική αγωγή αλλά θα σας πρότεινα να δείτε κι άλλους χειρουργούς ακόμη και γαστρεντερολόγο ενδεχομένως και διατροφολόγο προκειμένου να λάβετε μία σωστή και υπεύθυνη διατροφή για το πρόβλημά σας. Λύση σίγουρα υπάρχει δίχως να κοπεί ο θηλασμός ούτε για μία μέρα. Δυστυχώς είναι πολλοί οι γιατροί που για ευκολία προτείνουν τη διακοπή του θηλασμού για ευνόητους λόγους.... ΜΗΝ το κάνετε, θα το μετανιώνετε μετά για όλη σας τη ζωή, σας μιλάω από προσωπική πείρα και αυτό μόνο από μία απλή αντιβίωση που θα μπορούσε να λάβει και το παιδί από το γάλα δίχως κανέναν κίνδυνο. Πάρτε κι άλλες γνώμες και από άλλους ειδικούς, απευθυνθείτε και στον γυναικολόγο σας όπως και δήποτε!
  5. Nikos 44
    Γεια σας είναι 38 χρονών και έχει εδώ και δύο εβδομάδες μπορεί και τρεις είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας κάνω καθιστική ζωή εδώ και χρόνια και τρώω συνήθως όχι σωστά γεύματα χωρίς φρούτα και σαλάτες δηλ.. είχα κάποιο πρόβλημα στην αφοδευση ζοριζομουν δηλ πολύ και σε κάποια φάση παρατήρησα εξωτερικά του πρωκτού κάτι σαν να πιέζεται το έντερο προς τα έξω τελικά για να μην τα πολύ λέω έχει υποχωρήσει αυτό όλα καλά αλλά τώρα έχει μερικές μέρες γιατρέ έχω έναν πόνο όταν κάθομαι στην δουλειά σε καρέκλα και ακόμα και όταν είναι ξαπλωμένος στο κρεβάτι παρατήρησα ότι όσο πιο πολύ το σκέφτομαι νομίζω το επιδινωνω οι πολύ μήπως είναι και στο μυαλό το σίγουρο είναι ότι τώρα τελευταία νιώθω έναν πόνο μέσα στον πρωκτο στην βάση δηλ του πέους και παρατήρησα ότι και κατά την διάρκεια της στήσης με πονάει εκεί παρεληψα να πω ότι ψηλαφησα λίγο το σημείο και υπάρχει ένα εξόγκομα στο σημείο που όταν το πιέζεις πονάει και ακόμα και κατά την εκσπερμάτιση νιώθω μια πίεση στο εξόγκομα αρκετά δυνατή και το νιώθω να φουσκώνει και άλλο αυτό το εξόγκομα είναι μέσα στον πρωκτο.. ακόμα νιώθω μόνιμα ένα αίσθημα μη κενώσεις στον πρωκτο ακόμα και στα αέρια τι μπορεί να είναι γιατρέ είναι σοβαρό και τι σχέση έχει ο πόνος στον πρωκτο με την στύση που έχω και την ενόχληση κατά την διάρκεια του σεξ..Ευχαριστω εκ των προτέρων για την απάντηση σας...
  6. Kathy
    Με τα συμπτώματα που αναφέρεις μάλλον πρόκειται για χρόνια προστατίτιδα. Καλό θα είναι να ξεκινήσεις από ουρολόγο..
  7. Nikos 44
    Thanks.. Αλλά από ότι έχω διαβάσει λίγο αυτές τις ημέρες ούτε τσούξιμο κατά την ούρηση έχω ούτε πόνο στην κοιλιά ούτε πίσω στην πλάτη μου παρουσιάστηκε αυτές τις μέρες ο πόνος κατά την διάρκεια του σεξ αλλά αφού ξεκίνησε σαν πόνος στον δακτύλιο του πρωκτού.. Κάτι ακόμα δηλ πρέπει να πάω σε ουρολογο τελικά η σε πρωκτολογο;
  8. Kathy
    Η προστατίτιδα δίνει και εκεί ενοχλήσεις. Σε ουρολόγο...
  9. Nikos 44
    Σας ευχαριστώ..
  10. Nikos 44
    Και κάτι τελευταίο είναι σοβαρή ασθένεια αυτή η προστατίτιδα και και με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή υποχωρεί μια για παντα;
  11. Kathy
    Σοβαρή είναι στην περίπτωση που δε ληφθεί φαρμακευτική αγωγή ώστε να θεραπευτεί πλήρως. Από κει και πέρα για το αν θα υποτροπιάσει ή όχι εξαρτάται απο το είδος της προστατίτιδας.
  12. Nikos 44
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας..
  13. Nikos 44
    Γεια σας και πάλι μόλις ήρθα από το νοσοκομείο πήγα για τις απαραίτητες εξετάσεις ο γιατρός δεν βρήκε κάτι μου είπε εξέτασε και τον προστάτη ενώ του είπα ότι όταν τον πίεζε πονούσε μου είπε ότι δεν βρήκε κάτι έδωσα τελικά ούρα για καλλιέργεια και θα πάω Πέμπτη πρωί για τα αποτελέσματα και θα τα πάω να τα δει..Μου έδωσε κάποιο είδος αντιβίωσης και υπόθετα και μου είπε ότι σε δύο τρεις μέρες αν δεν υποχωρήσει ο πόνος η ενοχλήσει γενικά να ξανα πάω στα επείγοντα για να με κοιτάξει και χειρουργός....Ποια η γνώμη σας;
  14. Kathy
    Να κάνεις ακριβώς αυτά που σου είπε.
  15. Nikos 44
    Γεια σας και πάλι βγήκαν οι εξετάσεις από τα ούρα πυοσφαιρια 1-3κ.ο.π.
    Και ερυθρά αιμοσφαίρια 3-5 κ.ο.π.
    Ό γιατρός που με εξέτασε μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο μικρόβιο και τελικά μου έδωσε κάποια αντιβίωση floxator 500mg
    Και μου είπε ότι μου την δίνει εντελώς εμπειρικά δεν βλέπει κάτι να έχω και μου είπε μόλις τελειώσουν τα δύο κουτιά που μου έγραψε να πάω να γράψω αλλά δύο...
    Μου είπε αν συνεχίζω να έχω πόνο να πάω πλι στα επείγοντα για να με δει και χειρουργός...
    Ειμαι στο τελευταίο κουτί υπόψιν το κουτί έχει 6 χάπια μόνο ειμαι στο τέταρτο κουτί και η αλήθεια είναι ότι μου έφυγε ο πόνος από τον προστάτη καλά τώρα βλέπω όταν έχω στήση νιώθω πάλι μια πίεση στον πρωκτο..
    Τι μπορεί να είναι κάποια συμβουλή.. ξέχασα να σε πω ότι και κατά την διάρκεια την εκκένωσης όταν σφιγγιναι για να κάνω την ανάγκη μου διογκώνεται ο πρωκτος μου γύρω γύρω δηλ από την τρύπα και μετά μετά μόλις φύγω από την τουαλέτα μετά από λίγο εξασθενεί το πρήξιμο είναι δηλ σαν να προκαλείται από το σφίξιμο στην αφοδευση....
    Κάποια γνώμη συμβουλή του τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα...
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  16. Kathy
    Θα έλεγα να πάρεις αγκαλιά τις εξετάσεις σου και να πάρεις κι άλλη γνώμη!

Share This Page