1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πόνος στο στομάχι

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Mara, Jan 8, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Mara

Mara New Member

Καλησπέρα σας!

Είμαι 35 ετών, και πριν απο 2 χρόνια περίπου διαγνώστηκα με ελικοβακτηρίδιο, διαβρωτική γαστρίτιδα και μικρή ολισθαίνουσα διαφραγματοκήλη. Από τότε έχω εξάρσεις και υφέσεις. Τώρα είμαι σε έξαρση διότι κρύωσα κι έχω υγρό στα αυτιά μου και παίρνω αντιβίωση. Νομίζω η αντιβίωση με πειράζει και πονάει το στομάχι. Παίρνω και nexium όταν με πονάει πολύ αλλά δεν έχει και πολύ νόημα γιατί παίρνω αντιβίωση κάθε 8 ώρες. Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι γιατί όταν περπατάω πονάει περισσότερο το στομάχι μου; Πριν λίγη ώρα σηκώθηκα και περπάτησα κανένα δεκάλεπτο να πάω κάπου εδώ στη γειτονιά μου και επιδεινώθηκε. Είχα πάρει την αντιβίωση μισή ώρα νωρίτερα αφού είχα φάει ρυζάκι με κοτόπουλο βραστό. Νομίζω ότι όταν γέρνω προς τα αριστερά είναι πιο υποφερτό. Τι μου προτείνετε να κάνω;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα. Αν πονατε στα "τρανταγματα", καλο θα ειναι να σας δει καποιος ειδικός. Αν συνεχιζεται λοιπόν και σημερα, θα πρεπει να πατε στο νοσοκομείο να σας δούν!
  3. Mara

Mara New Member

Καλημέρα σας.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν συνεχίστηκε την επόμενη ημέρα, αλλά γενικά κάποιες φορές όταν έχω φάει και μετά θα χρειαστεί να κάνω κάτι όπως να περπατήσω λίγο έντονα ή κάποια δραστηριότητα λίγο έντονη με πιάνει το στομάχι μου. Φουσκώνω εύκολα και έχω μια γενικότερη ευαισθησία. Όταν λέτε θα πρέπει να με δει κάποιος ειδικός σε ποια ειδικότητα θα πρέπει να απευθυνθώ; Σε γαστρεντερολόγο έχω πάει ήδη αλλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη οδηγία ή διάγνωση.

Ευχαριστώ.

4. sambalisG

Βασικά θα πρεπει να κανετε καποιες εξετάσεις με κύρια το υπερηχογράφημα ανω κοιλίας.
  5. Mara

Mara New Member

είχα κάνει πριν ένα χρόνο περίπου, αλλά δε μου είχαν πει κάτι.
    Επίσης προχτές έπαθα το εξής. Έτσι όπως καθόμουν στον καναπέ,
    ένιωσα για ένα δευτερόλεπτο θα έλεγα έναν πόνο στο στέρνο κάτι σαν ηλεκτρισμό
    να το πω, σαν να ακτινοβόλησε. Αν μπορούσα να το ζωγραφίσω, θα ήταν αν αστέρι
    που στο κέντρο του ήταν ο αρχικός πόνος και οι ακτίνες του η συνέχεια.
    Όλο αυτό δεν κράτησε πάνω από δευτερόλεπτο. Λέτε να σχετίζεται με το στομάχι
    ή να ήταν κάτι νευρικό;
  6. sambalisG

??? Οτι και να πω θα ειναι εικασία!!! Σαφως μπορεί να είναι είτε το ένα ειτε το άλλο!!!:rolleyes:

Share This Page