1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πόνος Στην Κοιλιά Και Διάρροια

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by mamanicks, Jun 10, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. Γεια σου φίλε mamanicks.Eίναι πολύ δυσάρεστο το ότι και μετά την εγχείρηση συνεχίζεις να έχεις προβλήματα με την κοιλιά σου...
    Πάντως είναι πολύ σημαντικό το στοιχείο που ανάφερες σχετικά με το άγχος.Είμαι 99% σίγουρος ότι και αυτό παίζει τον ρόλο του.Όλα τα προβλήματα ξεκινούν από εκεί...Προσωπικά,η κύρια αιτία όλων των προβλημάτων μου (και ιδιαιτέρως του στομάχου μου) είναι το άγχος.Γι'αυτό προσπάθησε να μην σε πιάνει καθόλου,η τουλάχιστον όσο πιο λίγο γίνεται.
    Εύχομαι ταχεία ανάρρωση και καλή τύχη...
    Last edited by a moderator: Sep 28, 2010
  2. mamanicks

mamanicks New Member

Κατ' αρχήν ευχαριστώ Ricardo γα το ενδιαφερον σου
    Εγώ ακόμη τα ίδια..
    Απο την προηγούμενη Δευτέρα ξεκινησα αγωγή με Hidrasec και Ultra Levour και αν και έχω κάποια βελτίωση δεν είμαι απόλυτα καλά. Συγκεκριμένα:
    Το πρωί ξυπνάω μια χαρά, τρώω, δεν πηγαίνω τουαλέτα (τις τελευταιες 2 μέρες) ούτε πονάω..
    Το μεσημέρι όμως και δύο περίπου ώρες αφού φάω με πιάνει πόνος (όχι τόσο έντονος τις τελευταίες μέρες) και κατά τις 6 το απόγευμα οδηγούμαι στην τουαλέτα όπου και κάνω μια φορά διάρροια (ευτυχώς όχι με τη μορφή του επείγοντος πλέον όπως γινόταν πριν από μέρες).
    Εν συνεχεία ο πόνος κρατάει, ηπιότερος, για καμιά ώρα ακόμη και ύστερα περνάει και το βραδάκι ξανατρώω και έχω ήσυχο ύπνο.
    Να διευκρινήσω πως ο πόνος δεν είναι πλεον κάτω δεξια στην κοιλιά αλλά μπορεί να έχω ενοχλήσεις πάνω δεξιά ή ακόμη και πάνω αριστερά. Οι ενοχλήσεις συνοδεύονται από γουργουρητά και ρεψίματα...
    Ο γιατρός μου είπε πως μου δείνει διορία μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα για να παρουσιάσω σημαντική βελτίωση, αλλιώς θα πάμε για περαιτέρω διερεύνηση (κολονοσκόπηση κλπ...)
    Πάντως είναι καθυστιχαστικός όσον αφορά τις φοβίες μου για Crohn κλπ... λέγοντας ότι "δεν υπάρχει περίπτωση".
    Τι λέτε γιατρέ, μήπως πρέπει να πάω και παρά πέρα?
    Παρακαλώ για την απάντησή σας..
    Ευχαριστώ
    Last edited by a moderator: Sep 23, 2010
  3. mamanicks

mamanicks New Member

Κάπως καλύτερα εδώ και δύο μέρες,,,, συνεχίζω αγωγή με Hidrasec και Ibutin..., κάποιος πόνος και τάση για διάρροια μόνο μετά το μεσημεριανό φαγητό.... φοβάμαι όμως τι θα γίνει όταν θα σταματήσω τα αντιδιαρροϊκά (Hidrasec) που εδω και 2,5 βδομάδες τα παίρνω συνέχεια πρωί βράδυ....
    Πάντως πιστεύω πως αν είχα Crohn ή ελκώδη κολλίτιδα δεν θα καλυτέρευε με απλή αγωγή ενός αντιδιαρροιοκού και ενός σπασμολιτικού...
    Είδωμεν.......
  4. mamanicks

mamanicks New Member

Από σήμερα σταματάω, με εντολή γιατρού, το Hidrasec (αντιδιαρροικό)....
    Κρίσιμη εβδομάδα, αν επανέλθουν οι διάρροιες και οι πόνοι πάμε για περαιτέρω διερευνήσεις....
    Ποιος να μου έλεγε ότι το 2010 θα είχα τέτοιες περιπέτειες...
    Εξακολουθώ να φοβάμαι για Crohn.... κάποιος να με καθυσηχάσει....
  5. Μην ανησυχείς φίλε mamanicks,όλα θα πάνε καλά...Καλή επιτυχία...
  6. mamanicks

mamanicks New Member

Φίλε Ricardo πραγματικά με συγκινεί το ενδιαφέρον σου και ο βαθμός ανθρωπιάς που επιδεικνύεις όσον αφορά το πρόβλημά μου..
    Σ' ευχαριστώ πραγματικά και σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι λίγο πράγμα να διαβάζεις λόγια συμπαράστασης από κάποιον άγνωστο...
    Να σαι καλα φίλε.....
  7. mamanicks

mamanicks New Member

Καλημέρα..
    Τα νέα μου είναι ως εξής:
    Οι διάρροιες έχουν σταματήσει από 26/9/2010 (πηγαίνω τουαλέτα 1-2φορές την ημέρα όπου κάνω στερεά κόπρανα αν και ασχημάτιστα και όχι σκληρά τις περισσότερες φορές και είναι φυσιολογικού χρώματος).
    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν έχουν σταματήσει τα πονάκια και τα τσιμπήματα σ' όλη την κοιλιακή χώρα τα οποία είναι πολλές φορές αρκετά δυνατά. Μπορεί να είναι πάνω αριστερά (ακριβώς κάτω από τα πλευρά), πάνω δεξιά (εκεί που ήταν η χολή αλλά διαφορετικός πόνος), κάτω δεξιά δίπλα στον οφαλό κλπ... Οι πόνοι εξακολουθούν να μου έρχονται μετά το μεσημεριανό φαγητό και εφόσον ξαπλώσω σαν να με πιέζουν αέρια... και συνοδεύονται από κάποια (όχι πολλά πλέον) γουργουρητά. Τους ίδιους πόνους έχω και κατά τη διάρκεια της νύχτας και αναγκάζομαι να κοιμηθώ σε καθιστή στάση αφού αν ξαπλώσω πονάω...
    Έχω σταματήσει από 28/9/2010 τα αντιδιαρροϊκά και παίρνω μόνο Ibutin..
    Δεν ξέρω γιατί πονάω ακόμη..
    Ο γιατρός μου επιμένει να μην ανησυχώ και ότι πάμε καλά και επίσης μου λέει ότι θα μου κάνει κολονοσκόπηση μόνο και εφόσον περάσουν 6 μήνες από την χολοκυστεκτομή μου (16/7/2010) χωρίς να μου έχουν περάσει οι πόνοι. Θεωρεί ότι τα συμπτώματα προέρχονται προφανώς από σύνδρομο μετά χολοκυστεκτομή και την πιθανή σπαστική κολίτιδα την οποία ίσως είχα και έχω. Επίσης μου είπε πως ίσως χρειαστώ και κανένα ηρεμιστικό. Anyway το καλό είναι ότι δεν έχω άλλα συμπτώματα που διαβάζω και έχουν σχέση με άλλα νοσήματα του εντέρου (Crohn ή ελκώδη κολίτιδα) και αυτό με κάνει και αισιοδοξώ. Να πω εδώ πως ο γιατρός μου μου έχει απαγορέψει να διαβάζω στο internet τα περί Crohn κλπ.. γιατί μου κάνει κακό λέει... χεχε... Να πω επίσης ότι εδώ και λίγες μέρες τρώω τα πάντα γιατί δεν πήγαινε άλλο η δίαιτα (ευτυχώς δεν έχω χάσει την όρεξή μου).
    Εχθές μάλιστα τσάκισα και κάτι σουβλάκια...
    Τι λέτε γιατρέ??
    Παρακαλώ για την άποψή σας
    Last edited by a moderator: Nov 5, 2010
  8. mamanicks

mamanicks New Member

Γράφω μετά από αρκετό καιρό και δυστυχώς τα νέα μου μάλλον δεν είναι τόσο καλά..
    Έκανα τελικά κολονοσκόπηση με διάγνωση πιθανούς ειλείτιδας (φλεγμονή τελικού ειλεού),,,
    Η γιατρός πήρε δείγματα για βιοψία τα αποτελέσματα της οποίας θα έχω την Τρίτη, αλλά μάλλον πάμε για Crohn...
    Η απορία μου είναι πως οι εξετάσεις που είχα κάνει μέχρι τώρα δεν έδειχναν τίποτε εκτός ορίων.. Μάλιστα πριν 20 μέρες έκανα για πολλοστή φορά γενική, CRP και ΤΚΕ και είχα αιματοκρίτη 48, λευκά 9.000, CRP 0,35 και ΤΚΕ 5.
    Πως είναι δυνατόν μόνο σε μένα να μην ανιχνεύονται οι φλεγμονές από τις εργαστηριακές εξετάσεις??
    Να φανταστείτε ότι την κολονοσκόπηση την έκανα σχεδόν και μόνο για να σιγουρευτώ ότι έχω ευαιρέθηστο έντερο και τώρα έχω πέσει απ' τα σύνεφα...
    Έχω απογοητευτεί διαβάζοντας για την Crohn.... και τα παρατράγουδά της...
    Νιώθω ότι έχω χάσει τη γη κάτω απ' τα πόδια μου... Πως θα ταξιδέψω ξανά? Πως θα ξαναπιώ ένα ποτό, φοβάμαι μήπως κουράσω τους δικούς μου ανθρώπους....
    Τέλος πάντων, ας βγει και η βιοψία και τα ξαναλέμε....
    Ευχαριστώ όσους διαβάζουν το νήμα μου και ενδιαφέρονται για το χρόνιο πρόβλημά μου και ιδιαιτέρως τον κ. Σάμπαλη...
  9. Λυπάμαι που διαβάζω ότι είσαι χειρότερα αγαπητέ.Κοίτα,ιατρικά λάθη μπορούν να γίνουν παντού.Αυτό βέβαια εξαρτάται από το πόσο καλός είναι ο γιατρός σε αυτό που κάνει και πως βλέπει τον ασθενή...
    Εύχομαι να μην έχεις αυτή την νόσο,αλλά στην περίπτωση που την έχεις,δεν ήρθε το τέλος του κόσμου.Θα πρέπει να δείξεις υπομονή και να είσαι αισιόδοξος.Μπορείς να ζήσεις μια απολύτως φυσιολογική ζωή,να ικανοποιείς τις επιθυμίες σου και να πετύχεις όλους στους στόχους σου.
    Καλά αποτελέσματα και κουράγιο.
  10. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Τελικά ευτυχως που κανατε την εξεταση μετά απο τοσο καιρό, και νομίζω πως σας ειχα πει πως η εξέταση ειναι εξαιρετικά απαραίτητη.
    Ομως μια ειλεϊτιδα (κολονοσκοπική εικόνα), δεν σημαινει κατ'αναγκη crohn.
    Απο την αλλη μεριά, η crohn δεν ειναι και καταστροφή, διότι εσεις διαβαζετε για τις επιπλοκες και κρίσεις της (που τοτε έχουν και αιματολογική εικόνα ;)), και οχι για την παθηση αυτη καθ'αυτη η οποία συμπεριφερεται ετσι περίπου οπως εσείς (χωρίς αγωγή).
    Περιμενετε τα αποτελέσματα (χωρίς άγχος) και ξαναμιλάμε!!!:smile:
  11. mamanicks

mamanicks New Member

Ευχαριστώ φίλε για το θάρρος που μου δινεις... να σαι καλά...
  12. ntalton

ntalton New Member

ygeia

καλησπέρα σας. καταρχάς να πω ένα περαστικά στον φίλο που έχει το πρόβλημα και θα ήθελα να αναφέρω το δικό μου. είμαι 28 χρόνον και το σεπτέμβριο που μας πέρασε έχασα ένα καλο φίλο μόλις 34 ετών.. από καρκίνο του δέρματος πολύ επιθετικό.. για να μην τα πολυλογώ αφού έγινε ότι έγινε είπα κι εγώ να πάω να κάνω εξετάσεις αιματολογικές και υπέρuχο άνω κοιλιας για πρώτη φορα στη ζωή μου.. οι αιματολογικές μου βγήκαν με λίγα λευκα παραπάνω απτό κανονικό αλλα και με λεμφοκύτταρα επίσης παραπάνω απτό κανονικό.. οι γιατροί ανησύχησαν και με βάζαν κάθε δεκαπέντε μέρες να κάνω εξετάσεις μέχρι που βγήκαν κανονικές.. βεβαια δεν έμαθα για πιο λόγο γινόταν αυτό το πράγμα.. και δεν ξέρω αν θα το μάθω.. ήτανε λέει μάλλον από κάποιο ιο.. αφού ξεμπέρδεψα με το αίμα παο για υπέρηχο άνω κοιλιας.. μου βρίσκουνε ότι έχω πολύποδες χοληδόχου κύστεως..καλοήθη αλλα πάντα επικίνδυνοι "γιαυτο" και μου συνέστησαν να κάνω εγχείριση.. η ψυχική ταλαιπωρία μου βεβαια δεν σταματάει εδώ.. έχω εδώ και δυο μήνες οξιές diaries.. με το παραμικρό άγχος.. η όταν φάω κάτι bάρu.. φοβάμαι να παο σε γαστρεντερολόγο όχι επειδή φοβάμαι τους γιατρούς και τα λοιπά.. αλλα μην με πιάσει καμια διάρροια και δεν ξέρω από που να φύγω.. βγαίνω έξω με την κοπέλα μου και στα καλά καθούμενα τρέχω τουαλέτα έχω περάσει πονόδοντους πόνους στο αυτi σπασίματα χερια πόδια αλλα πιστέψτε με χειρότερο πράγμα από αυτό δεν υπάρχει... για μένα τουλάχιστον..ίσwς γιατί είναι ψυχολογικός πόνος.. κανονίζω το πρόγραμμα μου βάση τουαλέτας και αν εκεί που θα παο θα έχω άμεση πρόσβαση.. και τελευταία αρκετούς πόνους αριστερά τις κοιλιας.. ψάχτηκα εδώ στο net και διάβασα για την chron και την κολίτιδα εύχομαι να μην έχω κάτι τέτοιο.. εκείνο που θα ήθελα γιατρέ αν γίνετε να με συμβουλεύσετε πως να παο στο γιατρό? το imodium δεν με πιάνει όταν αγχώνομαι.. πιστεύετε ότι έχουν σχέση οι πολύποδες στη χολή με τις diaries?υπάρχει περίπτωση οι πολύποδες να μην είναι μονο στη χολή και να χω και στο παχύ έντερο η μια γενικότερη προδιάθεση για πολύποδες όπου μπορούν να βγούν ? τον επόμενο μηνα είναι το χειρουργείο λαπαροσκοπικά..στο νοσοκομείο ξανθης απτoν διευθυντή τις χειρουργικής και για το διάστημα αυτό μέχρι τότε θέλω να έχω μάθει από τι μπορεί να είναι η diaries που με ταλαιπωρούν.. εύχομαι σε όλους τα καλύτερα και κανέναν να μην έρθει στην θέση μου. σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός.
  13. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Σας απάντησα εδω!! :smile:

Share This Page