1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πόνος Στην Κοιλιά Και Διάρροια

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by mamanicks, Jun 10, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. mamanicks

mamanicks New Member

Καλημέρα..
    Είμαι 41 ετών από τις Σέρρες και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
    Πριν 15 χρόνια περίπου και ενώ βρισκόμουν στην Αθήνα μου είχε πρωτοπαρουσιαστεί ένας έντονος πόνος πάνω δεξιά στην κοιλιά και είχα πάει στο Νίκαιας όπου ο γιατρός, βλέποντας τα συμπώματα, μου είπε ότι έχω σίγουρα χολολιθίαση και να πάω να κάνω υπέρηχο. Ο υπέρηχος που έκανα αμέσως μόλις γύρισα Σέρρες δεν έδειξε κάποια πέτρα και οι γιατροί μου είπαν ότι ενδεχομένως να έχω λάσπη που δεν φαινεται και σε κάθε περίπτωση δεν ήταν εγχειρήσιμη. Έκτοτε έκανα 2-3 φορές ακόμη υπέρηχο για να παρακολουθήσω την κατάσταση αλλά δεν έδειχναν και παλι σημαντικά ευρύματα. Μάλλιστα οι γιατροί που είδαν τις εξετάσεις αστειευόμενοι μου είχαν πει πως εφόσον δεν είναι η κατάστασή μου εγχειρήσιμη το προβληματακι που έχω θα λειτουργεί σαν καμπανάκι όταν τρώω λίγο παραπάνω και με πιάνει πόνος.
    Το θέμα είναι ότι εδώ και χρόνια δεν ξαναπήγα για εξετάσεις συνηθίζοντας σε μια κατάσταση πόνων που ερχόταν κατά περιόδους και όταν έτρωγα κάτι παραπάνω. Πολλές φορές δε αναγκαζόμουν να προκαλέσω εμετό για να ανακουφιστώ άμεσα.
    Τον τελευταίο μήνα όμως αντιμετωπίζω και πόνο κάτω δεξιά στην κοιλιά (δίπλα στον οφαλό και προς τα κάτω) ο οποίος συνοδεύεται από έντονα γουργουρητά (ακούγονται και στους γύρω πολλές φορές) και έχω και διάρροια (το πρωϊ που θα ξυπνήσω κυρίως).
    Θα ήθελα να μου πείτε εάν ο πόνος που έχω κάτω δεξιά καθώς και οι διάρροιες μπορεί να σχετίζονται με χολολοθίαση ως αποτέλεσμα μη καλής λειτουργίας της χολής. Η χολολιθίαση μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό του εντέρου και διάρροια? Μπορεί να έχω και σπαστική κολίτιδα?
    Να πω πως δεν πονάω πουθενά από αριστερά.
    Τέλος να πω πως έχω κλείσει ραντεβου με γαστρεντερολόγο εδώ στις Σέρρες αλλά επειδή είναι για μετά από 25 μέρες θα ήθελα τις απαντήσεις σας.
    Επίσης να προσθεσω ότι με ενοχλούν πολύ τα αναψυκτικά, η μπύρα, το κοτόπουλο!!!! τα οποία μπορούν να μου προκαλέσουν πόνο μετά από 2-3 ώρες αφού τα καταναλώσω τόσο πάνω δεξιά (περιοχή χολής) όσο και κάτω δεξιά συνοδευόμενο από διαρροια.
    Δεν έχω οικογενειακό ιστορικό καρκίνου εντέρου αλλά ο πατέρας μου είχε και αυτός χολή από μικρός και την έβγαλε μετά από 20 χρόνια που υπέφερε.
    Αυτό που φοβάμαι είναι μην μου βγάλουν οι εξετάσεις τιποτα σοβαρό και ψάχνομαι (καπνίζω κιόλας). Επίσης φοβάμαι την κολονοσκόπιση (αν χρειαστεί)...
    Πως τα βλέπετε τα πράγματα? Θα ζήσω?:confused:
  2. mamanicks

mamanicks New Member

Καλημέρα,,
    Θα ήθελα να ενημερώσω ότι πήγα πριν τρεις μέρες σε γαστρεντερολόγο για το πρόβλημά μου και σε υπέρηχο που μου έκανε φάνηκε μια μεγαλη πέτρα στη χολή, οπότε πάω για εγχείριση τον Σεπτέμβριο πρώτα ο Θεός.
    Τον ρώτησα και για τους πόνους που έχω στο έντερο κάτω δεξιά και εάν αυτοί σχετίζονται με την πέτρα στη χολή και μου είπε πως μάλλον είναι ψυχοσωματικοί αφού είμαι και αγχωτικός αλλά μπορεί και να σχετίζονται δεδομένου ότι οι διάρροιες που μου έχει προκαλέσει η χολή μπορεί να ερέθησαν το έντερο. Έτσι μου είπε και δεν έκρινε σκόπιμο να προχωρήσουμε σε άλλες εξετάσεις για το έντερο παρά μόνο μου έδωσε μια αγωγή μέχρι την εγχείριση με URSOFALK και IBUTIN (για το έντερο) αλλά εξακολουθώ να έχω πόνους στο έντερο αφού φάω. Την αγωγή την ξεκίνησα εδώ και πέντε μερες.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν πράγματι ο πόνος στο έντερο μπορεί να συσχετίζεται με την πέτρα στη χολή.
    Επίσης να πω πως σήμερα το πρωί είχα κένωση πολύ ανοιχτού χρώματος (πολύ ανοιχτό καφέ σαν μπεζ). Μήπως είναι απο τα φάρμακα;
    Ευχαριστώ
  3. Αγαπητέ φίλε,είναι πολύ λυπηρό το πρόβλημα που αναφέρεις.
    Φαντάσου το γαστρενερικό σύστημα σαν ένα εργοστάσιο.Όταν δημιουγηθεί πρόβλημα σε έναν τομέα,στην προκειμένη περίπτωση στην χολή,τότε είναι λογικό να έχεις προβλήματα.
    Καλό θα ήταν πάντως να αποφεύγεις τα αναψυκτικά και γενικά τα οινοπνευματώδη,διότι ευνοούν τα προβλήματα σε ανθρώπους με γαστρεντερικό.Εδώ που τα λέμε και υγιείς ανθρώπους μπορεί να τους βλάψει.Διότι,τι είναι το διοξείδιο του άνθρακα; Δηλητήριο!!!
    Θα σε συμβούλευα να σταματήσεις και το κάπνισμα!
    Εύχομαι καλή επιτυχία με την εγχείρηση και τα ξαναλέμε.
    Τέλος,όσον αφορά το τελευταίο που ρωτάς,είναι 99% σίγουρο πως είναι από τα φάρμακα!
  4. mamanicks

mamanicks New Member

Σε ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον και τις ευχές σου...
    Σου εύχομαι και εγώ υγεία για σένα και όλους όσους αγαπάς,,,,
    Όσον αφορά την εγχείριση δεν με φοβίζει καθόλου, δεν βλέπω μάλιστα την ημέρα να πάω να την κάνω και να απαλαγώ από τους πόνους.. να ζήσω (φάω) και γω σαν άνθρωπος:_s:
  5. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου,να'σαι καλά.Υγεία πάνω απ'όλα.
    Χαίρομαι να βοηθώ τους ανθρώπους και ειδικότερα αυτούς που έχουν ίδια προβλήματα με μένα...
    Με το καλό λοιπόν! :smile:
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γεια σας.
    Η εγχείρηση που θα κανετε καλό θα είναι να γίνει λαπαροσκοπικά.
    Ομως οσον αφορά το πρόβλημα της δεξιάς κοιλίας σε συνδυασμό με διάρροιες, καλό θα είναι να σας δει γαστρεντερολογος και να σας εξετάσει μηπως χρειάζεται κολονοσκόπηση για έλεγχο τυχόν ειδικών κολίτιδων που παρουσιάζουν παρόμοια συμπτωματολογία!
  7. mamanicks

mamanicks New Member

Ευχαριστώ γιατρέ για τις πολυτιμες συμβουλές σας.
    Να πω μόνο πως οι διάροιες σταμάτησαν εδώ και κάποιες μέρες (παίρνω ibutin και ursofalk) αλλά η χολή εξακολουθεί να με ενοχλεί. Η αλήθεια είναι πως και γω αμφιταλαντεύομαι όσον αφορά το τι εγχείριση θα πρέπει να κάνω (ανοιχτή ή με λαπαροσκόπηση). Εξάδελφός μου χειρουργός εδώ στις Σέρρες είναι της άποψης πως η καλύτερη είναι η ανοιχτή εγχείριση γιατί όπως λέει γίνεται καλύτερος καθαρισμός κλπ.. Εγώ όμως κλείνω προς την λαπαροσκόπηση γιατί έχει λιγότερους πόνους και επανέρχεσαι στο φυσιολογικό τρόπο ζωής πολύ πιο γρήγορα. Εσείς τι άποψη έχετε όσον αφορά την αποτελεσματικότητα καθώς και τις πιθανότητες επιπλοκών μεταξύ των δύο μεθόδων;
    Θα ήθελα να αναφέρω εδώ πως συγγενής γνωστού μου που πήγε να κάνει χολοκυστεκτομή με λαπαροσκόπηση είχε την ατυχία να του τραυματήσουν τον δωδεκαδάκτυλο και να έχει τρεχάματα μετά.
    Είμαι σε δίλημμα γιατρέ... παρακαλώ για τα φώτα σας.
    Ευχαριστώ.
  8. sambalisG

Δεν υπάρχει περίπτωση ΣΗΜΕΡΑ, η λαπαροσκόπηση να μην θεωρείται το golden standard, για την αντιμετώπιση της χολολιθίασης, παρά μόνο απο χειρουργούς που ή δεν γνωρίζουν την μεθοδο ή δεν έχουν τα μεσα ή δεν ξερουν να την κανουν!!!:confused:
  9. mamanicks

mamanicks New Member

Γιατρέ ευχαριστω και πάλι για την άμεση απάντησή σας.
    Τελικά και μετά από συμβουλές και άλλων γαστρεντερολόγων που επισκεφθηκα κατέληξα στην λαπαροσκοπική εγχειριση. Μάλλιστα θα την κάνω στο διαβαλκανικό κέντρο θεσσαλονίκης όπου μου πρότειναν κάποιον γιατρό με το όνομα...........ο οποίος απ' ότι μου είπαν θεωρείται κορυφή στο είδος.
    Δεν ρισκάρω γιατρέ να την κάνω στο νοσοκομείο των Σερρών γιατί μάλλον δεν υπάρχει απ' ότι κατάλαβα επαρκής εμπειρία στις λαπαροσκοπήσεις. Το ξέρω ότι θα μου φύγουν αρκετά χρήματα αλλά νομίζω ότι σε θεματα υγείας δεν χωράνε τσιγκουνιές...:_risata:
    Last edited by a moderator: Jul 12, 2010
  10. mamanicks

mamanicks New Member

Αύριο μπαίνω για εγχείρηση και έχω ένα μικρό άγχος...
    Όλοι μου λένε πως είναι απλή επέμβαση αλλά εγώ δεν μπορώ να μην το σκέφτομαι...
    Φοβάμαι ειδικά την αναισθησία (γενική, με ενδοτραχειακό σωλήνα) και το εάν και πως θα ξυπνήσω :_z:. Καποιος να με καθυσηχάσει ρε παιδιά....
  11. sambalisG

Η αίθουσα χειρουργείου παρουσία αναισθησιολόγου, αποτελεί σήμερα τον πλέον ασφαλή χώρο για οποιονδήποτε, οπου εκει μπορούν να αντιμετωπιστούν τα πάντα.
    Μην ανησυχείτε, είστε απόλυτα ασφαλής.
  12. ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ....ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ....ΠΡΙΝ 1.5 ΜΗΝΑ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ Ο Κος ΣΑΜΠΑΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΨΙΜΜΑΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!!!!
  13. mamanicks

mamanicks New Member

Γεια σας φίλοι...
    Δύο μέρες μετά την εγχείρηση και όλα πάνε καλά...
    Τελικά δεν ήταν τίποτα, όλα τελείωσαν σε 55' και η μετεγχειρητική μου πορεία είναι πολύ καλή.... Έχω κάποιους πόνους στους ώμους και στο σημείο που ήταν η χολή αλλά απ' ότι μου είπε ο γιατρός είναι φυσιολογικοί...
    Την Παρασκευή έκανα την εγχείρηση και ήδη νομίζω ότι μπορώ να οδηγήσω και να κάνω κάποια απλά πράγματα....
    Ο γιατρός μου μου είπε πως δεν χρειάζεται να ακολουθήσω κάποια αυστηρή δίαιτα απλώς για 4-5 μέρες να μην πίνω αναψυκτικά και να μην τρώω μεγάλες ποσότητες..,..
    Πάει κι αυτό παιδιά.... τώρα αρχίζουμε να σκεφτόμαστε παραλίες και μάσσες....:_lol::_lol:
  14. mamanicks

mamanicks New Member

Να μαι και πάλι μαζί σας...
    Τέσσερις μέρες μετά την εγχείρηση και ενώ όλα πάνε καλά, εδώ και δύο μέρες (χθες και σήμερα) έχω ανεξήγητες διάρροιες (μέχρι και 4 φορές τη μέρα σαν νερό) κάθε φορά που θα φάω. Θα ήθελα να ενημερωθώ εάν αυτό είναι φυσιολογικό λόγω της χολοκυστεκτομής και εάν θα σταματήσουν με την πάροδο της ανάρρωσης. Σκεφτείτε δε ότι δεν τρώω ακόμη ιδιαίτερα λιπαρές τροφές και ότι δεν έχω ακουμπήσει κρέας παρά μόνον γαλοπούλα.
    Καμιά συμβουλή;
    Ευχαριστώ..
  15. sambalisG

Πολλές φορές η αιτία μετεγχειρητικών διαρροιών και ..διαταραχών , είναι οι αντιβιώσεις.
    Σπάνια φταιει η χολοκυστεκτομή (<2%). Υπομονή..και ..καλά μπάνια!:biggrin:
  16. mamanicks

mamanicks New Member

Γιατρέ ευχαριστώ για την απάντησή σας..
    Να πω μόνο πως δεν παίρνω κανενός είδους αντιβίωση (εκτός εάν εννοείτε αυτές που προφανώς μου χορήγησαν στην κλινική) και οι διάρροιες εξακολουθούν να με ενοχλούν εδώ και 6 μέρες. Από εχθές παίρνω imodium μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση... Επίσης έχω πόνο και γουργουρητό στο έντερο και γενικά στην κοιλιακή χώρα...
    Μήπως πρέπει να ανησυχώ;
  17. sambalisG

Αν συνεχίζεται και σήμερα (καθυστέρηση λόγω διακοπών), καλό θα είναι να σας δει ο χειρουργός σας.
  18. mamanicks

mamanicks New Member

Καλημέρα..
    Επανέρχομαι μετά από αρκετές ημέρες, πλήρης απογοήτευσης και εκνευρισμού...
    26 μέρες μετά από την εγχείρηση λαπαροσκοπικής χολοκυστεκτομής που έκανα και εξακολουθώ να έχω διάρροιες και πόνους στην κάτω δεξιά, κυρίως, κοιλιακή χώρα.
    Στην αρχη και για κάποιες μέρες δοκίμασα imodium και οι διάρροιες σταμάτησαν αλλά μόλις το σταμάτησα, επανήλθαν.
    Την Δευτέρα επισκεφθηκα γαστρεντερολόγο ο οποίος διέγνωσε ότι έχω υπερβολικά αέρια στο έντερο ενώ το υπερηχογράφημα που μου έκανε ήταν απολύτως καθαρό (τα ήπαρ κλπ.. καθαρά και η χολή φυσκά δεν υπάρχει πλέον). Επίσης ξαναέκανα εξετάσεις αίματος και μία ακτινογραφία κοιλίας τα οποία είναι καθαρά. Λίγο αυξημένα έχω μόνο τα λευκά μου (στο όριο δηλαδή).
    Με τη συμβουλή του γιατρού πέρνω ercefuril και Ibutin και τώρα η κατασταση έχει ως εξής:
    Το πρωι δεν έχω διάρροια ούτε πόνο.., το μεσημέρι όμως και λιγη ώρα αφού φάω (1 με 2 ώρες μετά) με πιάνουν έντονοι πόνοι στην κοιλιά και τρέχω στην τουαλέτα με κόψιμο και κάνω διάρροια μία φορά. Οι ενοχλήσεις (χωρίς όμως άλλο διαρροικό επεισόδιο) διαρκούν για περίπου 3 ώρες και μετά είμαι καλά, τρώρω κιόλας το βραδάκι χωρις να με ξαναπιάσει κάτι κατά τη διάρκεια της νύχτας.
    Η γιατρός μου μου είπε πως ενδεχομένως έχω το "σύνδρομο μετά χολοκυστεκτομή" το οποίο εμφανίζεται σε ένα μικρό ποσοστό ασθενών και πως αν επιμένει θα πρέπει να διερευνηθεί με νέες εξετάσεις η γεννεσιουργός αιτία του (ενδεχομένως σπαστική κολλίτιδα που ίσως προϋπήρχε της εγχείρησης αφού όπως έχω ποστάρει είχα διάρροιες και πριν αλλά τις απέδιδα στην χολοκυστοπάθειά μου).
    Το κακό είναι ότι απ' ότι διαβάζω στο internet και μου είπε και η γιατρός, σ' αυτές τις περιπτώσεις η βαλίτσα μπορεί να τραβήξει πολύ μακριά χωρίς ουσιαστική ίαση και να μείνω μισός στο βάρος... Αφού μερικές φορές σκέφτομαι ότι ίσως δεν έπρεπε να κάνω την εγχείρηση.
    Επίσης φοβάμαι ότι μόλις σταματήσω τα φάρμακα (αφού ειδικά το ercefuril δεν είναι για πάνω από 6-7 μερες) το πρόβλημα θα ενταθεί και θα επανέλθω στις 4 διάρροιες την ημέρα όπως είχα την πρώτη βδομάδα μετά την εγχείρηση.
    Και κάτι άλλο να προσθέσω. Επειδή κάπου διάβασα ότι αυτά τα σύνδρομα θεωρούνται τρόπον τινά ώς αυτοάνοσα νοσήματα με υψηλό βαθμό επιρέπειας στους ιδιαίτερα αγχωτικούς τύπους ανθρώπων θα ήθελα να προσθέσω ότι πάσχω και από ψωρίαση (εάν αυτό έχει σχέση) και ότι είμαι ιδιαίτερα αγχώδης ως χαρακτήρας..
    Βοήθεια γιατρέ, ποια είναι η γνώμη σας??
    Last edited by a moderator: Aug 11, 2010
  19. mamanicks

mamanicks New Member

Καλημέρα..
    Να ενημερώσω ότι ακόμη υποφέρω από πονόκοιλο και διάρροιες...
    Κάνω συνεχώς εξετάσεις μια που απ' ότι φαίνεται δεν έχουν σχέση αυτά τα σθμπτώματα με τη χολοκυστεκτομή που έκανα την 16/7/2010.
    Οι τελευταίες εξετάσεις που έκανα (μικροσκοπική κοπράνων) και CRP έδειξαν:
    1.Κοπράνων: δεν υπάρχει αίμα στα κόπρανα ούτε πυοσφαίρια, όμως εδειξαν αύθονους μύκητες ..
    2.Η CRP: 0,61 με όριο το 0,50. Η γιατρός μου μου λέει ότι κάπου έχω μια ήπια φλεγμονή που πρέπει να βρούμε από που προέρχεται.
    Φοβάμαι για νόσο Cron κλπ.. αν και η γιατρός είναι καθυσηχαστική...
    Να ρωτήσω: είναι πιθανό οι πόνοι στην κοιλιά και οι διάρροιες που έχω τόσο καιρό να οφείλονται στους μύκητες???
    Πως αυτοί οι μύκητες καταπολεμούνται? Η γιατρος μου είπε να τρώω γιαούρτι activia 2% το οποίο βοηθάει από ότι μου είπε στην χλωρίδα του εντέρου αλλά αυτό μου έφερε κι άλλες διάρροιες....
    Να πω ακόμη ότι δεν έχω κάνει κολονοσκόπηση αφού η γιατρός μου κρίνει ότι δεν είναι ακόμη απαραίτητο. Από φάρμακα παίρνω Ibutin, Ursofalk και ένα Controloc (κάπως έτσι λέγεται) για το στομάχι.
    Εκτός από τον πόνο και τις διάρροιες έχω τρομερό αέρα στο έντερο και συνεχή ρεψίματα...
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
  20. sambalisG

Επειδη νομίζω πως η συνδεση του προβληματος με την χολοκυστεκτομή είναι πολύ μακρυά, η κολονοσκοπηση θερωρείται εεπιβεβλημενη.
    (καντε και μια εξεταση για clostiridium difficile)!

Share This Page