1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Πόνος Πάνω Απο Τον Αφαλό

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by tani, Apr 4, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. tani

tani New Member

Καλησπέρα σας,
    Ο γιος μου είναι 6,5 ετών και παραπονιέται αρκετά συχνά εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο, για πόνο στην κοιλιά, 1-2 εκατοστά πάνω από τον αφαλό (πάντα στο ίδιο σημείο). Συνήθως ο πόνος υποχωρεί τελείως μετά από 15-20 λεπτά, και πιο σπάνια διαρκεί πάνω από μισάωρο. Τον έχουν δει τόσο ο παιδίατρός μας όσο και παιδίατρος νοσοκομείου κατά την ώρα του πόνου χωρίς να έχουν βρει κάτι, ειδικά σκωληκοειδήτιδα. Δεν μας σύστησαν κάποιες περαιτέρω εξετάσεις όπως αίματος, υπέρηχο κοιλίας κ.λ.π. Μήπως πρέπει εμείς σαν γονείς να πιέσουμε να γίνουν κάποιες εξετάσεις και ποιές?
    Ευχαριστώ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Ο πόνος που αναφέρετε πρέπει να είναι στην επιγαστρική περιοχή και έχει συνήθως σχέση με διαταραχές στο στομάχι. Γαστρεντερολόγος τον έχει δει;
  3. tani

tani New Member

Όχι,
    περιμένω ο παιδίατρος να μου πει τι να κάνω. Μέχρι στιγμής δεν έχει βρει κάτι, ίσως όμως να τον πιέσω να επισπεύσει περαιτέρω εξετάσεις.
  4. Kathy

Επειδή αυτή η ιστορία με το παιδί κρατάει περισσότερο από έναν χρόνο γνώμη μου είναι ότι ο παιδίατρός σας θα έπρεπε εδώ και καιρό να παραπέμψει το παιδί σε περαιτέρω εξετάσεις ή τουλάχιστον σε κάποιας άλλης ειδικότητας γιατρό (π.χ. γαστρεντερολόγο). Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι είναι απόλυτοι σε αρκετά θέματα αποκλείοντας άλλες ειδικότητες γιατρών με αποτέλεσμα κάποιες φορές τα πράγματα να γίνονται χειρότερα! Σας μιλάω ως παθούσα...:redface:
  5. tani

tani New Member

Ευχαριστώ για την παρατήρησή σας,
    Ίσως έπρεπε και εμείς σαν γονείς να το ψάξουμε περισότερο, όμως όταν σε καθησυχάζουν ο καιρός περνά χωρίς να τον αντιλαμβάνεσαι. Νομίζω ότι την επόμενη φορά που θα συμβεί αυτό στο γιο μου αν και πάλι η διάγνωση του παιδίατρου είναι ότι δεν βρίσκει τίποτα, χωρίς παραπομπή σε άλλο γιατρό, θα το κάνω μόνος μου ξεκινώντας από γαστρεντερολόγο.
  6. Kathy

Σε τελική ανάλυση το παιδί είναι αυτό που υποφέρει και ελπίζω να βρείτε σύντομα την αιτία. Ένας χρόνος δεν είναι και λίγος...
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Ενα παιδάκι 7 ετών με πονο στην κοιλιά που χρονίζει, άσχετα αν ο πόνος περνά, σίγουρα θελει καποιο έλεγχο.
    Στην περιοχή που αναφέρετε, συνηθως ανευρισκεται το παχύ εντερο, που και στα παιδιά είναι αιτία παρόμοιων πόνων, συηθως λόγω μικρής δυσκοιλιότητος, και συλλογής αερίων που προκαλούν μικρούς κωλικούς και μετά περνουν.
    Πιστεύω πως καλό θα ειναι να το δει παιδογαστρεντερολόγος (υπάρχει τμημα στο Παίδων), και καλό θα ήταν να εκανε και ενα υπερηχογράφημα κοιλίας.
  8. tani

tani New Member

Γεια σας,
    επιστρέφω με πληροφορίες γύρω από το θέμα το οποίο ξεκίνησα, και για όσους ενδιαφέρει σχετικά.
    Ακολούθησα τις παρακάτω διαδικασίες, σύμφωνα με τις υποδείξεις του παιδίατρου: Εξετάσεις αίματος 2 φορές (αρνητικές), εξετάσεις ούρων (αρνητικές), εξετάσεις κοπράνων για σκουληκάκια (αρνητικές), υπέρηχος κοιλίας και οργάνων αυτής (αρνητικές), , εξέταταση κοπράνων για αντιγόνο του εληκοβακτηρίδιου του πυλωρού (είχα περάσει παλιά έλκος δωδεκαδάκτηλου και η εξέταση έγινε και σε μένα και στο παιδί, εγώ βγήκα θετικός το παιδί αρνητικό), τεστ λακτόζης (βγήκε οριακό αλλά προς τα κάτω, με όριο 10-20 βγήκε 10) και φυσικά εξέταση από παιδογαστρεντερολόγο στο Νοσοκ. Παίδων. Πόρισμα: το παιδί δεν φαίνεται να έχει τίποτα. Μας έγινε σύσταση να αραιώσουμε λίγο το χρόνο μεταξύ των γαλακτοκομικών που λαμβάνει το παιδί (τουλάχιστον 3-4 ώρες να απέχει το ένα από το άλλο) και αλλαγή στο γάλα (να του δίνουμε γάλα με λιγότερη λακτόζη) να δούμε αν υπάρξει διαφορά. Σε κάθε περίπτωση αν συνεχίσει να έχει τα ίδια συμπτώματα, καταγραφή σε λίστα τι έφαγε το παιδί τις προηγούμενες 3 ώρες και την δραστηριότητά του (αν έτρεχε, αν χοροπηδούσε κ.λ.π.) κάτι σαν ιστορικό δηλαδή ώστε η επόμενη επίσκεψη στον Παιδογαστρεντερολόγο να είναι σαφέστερη. Μέχρι στιγμής, έχουν περάσει 12 ημέρες που ακολουθούμε τη δίαιτα με το γάλα και το παιδί δεν έχει ακόμη παραπονεθεί για πόνο στο ίδιο σημείο. Εύχομαι να είναι μόνο αυτό να ησυχάσω. Αν υπάρξει κάποιο νεώτερο θα ενημερώσω πάλι και για το καλό του Φόρουμ.
  9. ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ

ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.
    ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΗΛΙΚΙΑΣ 7 ΕΙΧΕ ΠΟΝΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΑΦΑΛΟΥ. Η ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ ΤΟ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΝΑΚΙΑ. ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΗ ΛΕΜΦΑΔΕΝΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΒΓΑΖΕΙ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΣΗΧΙΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

Share This Page