1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

πόνος κάτω δεξιά στην κοιλιά

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by boom, Jan 16, 2008.

1. boom

boom New Member

Χαίρετε, πρώτα να σας πω και γω συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα και το φορουμ γενικότερα.

Είμαι 29 χρονων ,γυναίκα και έχω χρόνια κατα καιρούς ένα πόνο (οχι ανυπόφορος)κατω δεξιά ας πούμε μέσα στο κόκκαλο της λεκάνης. Εμφανιζεται συνήθως μια εβδομάδα πριν την περίοδο κατα την οποια γίνομαι και δυσκοίλια. Κατα τη διάρκεια της περιόδου,περιορίζεται η ενταση. Και μετα απο καμια εβδομάδα ξαναρχίζει.Δεν επιδυνώνεται με την αθληση,το περπατημα,αλλα δεν υπάρχει και κάποια "θέση"που θα με ανακουφήσει,ισως λίγο οταν στέκομαι όρθια.
    Τον θυμάμαι αυτό τον πόνο(εκτος αν το συγχέω) απο τα 15 μου. Δεν εχω πάει ποτέ σε γιατρό να το κοιτάξω ,μόνο με είχαν πάει οι γονείς μου για την περίπτωση σκωληκοειδήτιδας την οποία ο γιατρός την απέκλεισε.
    Δεν έχω κανει ποτε πυρετό απο αυτό τον πόνο.Τα τελευταία χρόνια έχω μαζι με αυτο τον πόνο στην κοιλιά ,εχω και πόνο κάτω απο το στηθος αριστερά και ελαφριας μορφης αιμμοραϊδες. Δεν ξερω αν συγχέονται ολα αυτα μαζι.
    έχετε κάποια γνώμη επι του θέματος;

ευχαριστω εκ των προταίρων
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: πόνος κάτω δεξιά στην κοιλιά

Γειά σας και ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια!!
    Το πρόβλημα που αναφέρετε σαφώς και χρειάζεται διερεύνηση, και πρέπει να γίνει από χειρουργό μεν αλλά επίσης θα χρειαστούν κάποιες εξετάσεις αιματολογικές (γενική αίματος, ΤΚΕ και CRP) αλλά και υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας το οποίο θα αφορά (μήτρα, εξαρτήματα και σκωληκοειδούς)!!

Περιμένουμε νέα σας!! ;)

(ο πόνος κάτω από το στήθος και οι αιμορροϊδες δεν συσχετίζονται)!
  3. boom

boom New Member

Θα σας απογοητεύσω, αλλά δεν είμαι απο τους ανθρώπους που πάνε εύκολα στο γιατρό. Αιματολογικές εξετάσεις στην ουσία κάνω δυο φορες το χρόνο,αφου είμαι εθελοντής αιμοδότης ,οπότε μετα απο τόσα χρόνια κάτι θα είχε φανεί στο αίμα.
    Δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ κι αν γίνει αυτό ,αιτία θα είναι ο λαιμός μου.
    Περισσότερο γράφω για να εκφράσω το θαυμασμό μου στο προσωπό σας, που προφανώς είστε απο τους λίγους γιατρούς, που αντιμετωπίζουν τους ασθενείς σαν ξεχωριστές προσωπικότητες.
    Είμαι λίγο εκτός θεματος,αλλά θα ήθελα να πώ ότι αυτό που γίνεται ,για τα ίδια συμπτώματα ο ένας γιατρός να λέει άλλα απο τον άλλο, καταντάει αναξιόπιστο. Γι αυτό σας λέω, δεν πρόκειται να πάω εκτος πια,αν διπλωθω απο τους πόνους,γιατί άλλα βλέπει ο γιατρός,άλλα ο ακτινολόγος,εχει δική του άποψη και ο φαρμακοπειος.
    Και για να μη λέτε ότι μιλάω αυθαίρετα,απο προσωπική εμπειρία, είχε κλείσει παλιά ο λαιμός μου,πάω σε εναν ορυλά και μου λέει χρειάζεσε ενδοσκόπηση, δε το καλείπτει το ταμείο σου,κάνει τοσο...Δεχτηκα,εκανε την ενδοσκόπηση και βρηκε οτι ειχα ινομοιωματα. Και πρεπει να το παρακολουθω συχνα. Μου εδωσε κατι φαρμακα,και δεν υποχωρουσε ο λαιμος.Παω σε αλλον ,και ουτε ενδοσκοπηση εκανε,κοιταξε με το καθρεφτάκι και μονο που δεν κοροϊδεψε τον αλλο γιατρο για τα φαρμακα που εδωσε. Μου εδωσε καποια αλλα και εφυγε αμεσως το κλεισιμο.
    Και αναρωτιεμαι, τελικα ποιος ειχε δικιο? Και ξερετε ,ξερω και αλλες περιπτωσεις,που ο ενας γιατρος λεει χειρουργειο και ο αλλος λεει υπερβολες..ο ασθενης ποιον να πιστεψει?Να μπει στην ταλαιπωρια του χειρουργειου χωρις λογο,ή να μην παει και τελικα να αποβει μεχρι και μοιραιο?
    Να μη σας ζαλιζω,απλα τεκμιριωνω γιατι αποφευγω τους γιατρους.και κυριως γιατι μου κανατε πολυ καλη εντυπωση για την προσπαθεια σας να πατε ενα βημα πιο μπροστα απο τους συναδελφους σας. Κατι που σε μενα με κανει να νιωθω οτι ειστε αξιοπιστος και σωστος.
    Ευχαριστω για το χρονο σας.
  4. sambalisG

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!!! :D

Ομως δεν μπορώ παρά να συνεχίσω να πρεσβεύω και να αναφέρω αυτά που πιστεύω!!! ;D

Ανάλογα με την συμπτωματολογία που αναφέρετε θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε ένα υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας και ειδικά γυναικολογικό ούτως ώστε να αποκλεισθεί η ύπαρξη κάποιας γυναικολογικής παθήσεως που μπορεί να είναι κάποια κυστική πάθηση ή ακόμη και ενδομητρίωση.

Η ώς άνω παράγραφος δεν στέκει ως προς τον ΩΡΛ, την ενδοσκόπηση και τα ινομυώματα (που αφορούν την μήτρα)!! ::) ::)

Δεν μπορω πραγματικά να αναφερθώ σε διαγνώσεις ή υποθέσεις άλλων συναδέλφων και δεν έχει θέση η θέση μου σε αυτό το forum!!! ::) ΑΠλώς προσπαθώ να κάνω την δουλειά μου όσο μπορώ καλύτερα!!! ;)
  5. boom

boom New Member

;D κεκτημένη ταχύτητα, πολύποδες μου είχε πει ο άνθρωπος για το λαιμό. Να μη τα ισοπεδώσουμε και όλα.
    Παντως εσεις θα χρειαστείτε οφθαλμίατρο με τα ορθογραφικά λάθη που έχω κάνει :D.
  6. sambalisG

;D ;D ;D

Share This Page