1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πόνος δεξιά λιγο πιο πανω απο το ύψος του ομφαλου

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by areti, Oct 23, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. areti

areti New Member

Καλησπερα σας. Θα ηθελα την βοήθεια σας. Εχθες το βραδυ κ ενώ κοιμόμουν ξυπνησα απο έναν πόνο μέτριας εντάσεως στην δεξιά πλευρά λιγο πιο πανω απο το ύψος του ομφαλού κ προς τα εξω. Ημουν ξαπλωμένη στην δεξιά μου πλευρά κ αλλαξα πλευρά κ αποκοιμήθηκα κ παλι χωρις καποια ενόχληση. Το πρωι ενώ σηκώθηκα παλι το ένιωσα κ σκεφτηκα μηπως ειναι το έντερο η καποιος κολικους κτλ. Ο πόνος δεν ηταν δυνατός απλα χειροτέρευε κατα τγν κίνηση. Πηγα 3 φορες τουαλέτα , με ανακούφισε λιγο αλλα οχι τελείως. Τις προηγμένες μερες ειχα αρκετα αέρια κ μου έκανε εντύπωση αυτο, δεν ξερω αν σχετίζεται με τον πόνο. Πηρα κ ενα μπουσκοπαν αλλα κ παλι δεβ ειδα καλυτέρευση. Τον πόνο αυτη την στιγμη που ειμαι ξαπλωμένη το καταλαβαίνω στο κέντρο πιο πολυ κ οταν σηκώνομαι κ πεταχτώ στα δεξιά. Αισθάνομαι κ κατι σαν κινητικότητα κ νιώθω σαν να θελω να παω τουαλέτα. Εχω φοβηθεί αρκετα οχι γιατι πονάω κ υποφέρω αλλα μηπως χειροτερεύσει η μηπως ειναι ξατι σοβαρό. Η γνώμη σας; ευχαριστω πολυ!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Τα έντερα δεν βρίσκονται πάνω απ' τον αφαλό αλλά από κάτω. Στην περιοχή που αναφέρετε μπορεί να μιλάμε για χολή, πάγκρεας, συκώτι. Εάν συνεχιστεί ο πόνος θα πρέπει να κάνετε υπερηχογράφημα άνω και κάτω κοιλίας.
  3. areti

areti New Member

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Σημερα ειμαι πολυ καλυτερα αλλα για σιγουριά πηγα στον παθολόγο κ μου ειπε οτι ειναι κολικος του εντέρου. Φοβήθηκα μηπως ειναι το συκώτι . Δεν ξερω βεβαια αν ποναει το συκώτι αλλα φοβήθηκα. Συγνωμη για υο ποστ μου ,τελιξα δεν αφορα το στομάχι. Παντως ο γιατρός δεν μου ανέφερε καποια περαιτέρω εξέταση, μηπως θα επρεπε;;;
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εάν ο πόνος επανέλθει να προχωρήσετε υπερηχογραφικά.

Share This Page