1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πιθανον Αιμαγγειωμα.

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by baltazar, Dec 9, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. baltazar

baltazar New Member

Απο τον μερασμενο Μαιο (7 μηνες πριν)ειχα καποιες ενοχλησεις στο δεξιο μερος της κοιλιας.Απροσδιοριστες θα ελεγα αφου μια με "τσιμπαγε" επανω δεξια,μια προς το κεντρο κ μια χαμηλα στα γεννητικα οργανα.Πηγα στον παθολογο μου ο οποιος μου ειπε να κανω αιματολογικες εξετασεις.Οι εξετασεις ηταν πολυ καλες,αποκλειοντας καθε φλεγμονη παρα μονο ηταν λιγο ανεβασμενος ο σιδηρος.Ο γιατρος μου ειπε οτι προφανως ειναι κατι μυοσκελετικο κ να μην ανησυχω.Οι ενοχλησεις συνεχισαν για ολο αυτο το διαστημα εως κ σημερα κ ετσι την περασμενη εβδομαδα ο γιατρος μου ειπε να κανω υπερηχο.Στο υπερηχο διεγνωστηκε λιπωδης διηθηση κ αιμαγγειωμα με σαφη ορια οπως λεει 10 χιλ επι 13.Επισης στη χολη δεν βρεθηκε κατι ανησυχητικο.Ειμαι 1,84 65 κιλα κ θα πρεπει να πω οτι πινω πολυ αλκοολ πανω απο 6-7 μεζουρες την ημερα τα τελευταια 5 χρονια κ ειμαι 33 χρονων.Ο γιατρος μου ειπε οτι το συκωτι μου σε καμια περιπτωση δεν προκαλει αυτεσ τισ ενοχλησεις κ οτι ισως ειναι καποια σπαστικη κολιτιδα.Οταν ξαπλωνω ομως δεν ποναω καθολου.Τελικα τι προκαλει αυτες τισ ενοχλησεις κ ποσο πρεπει να ανησυχω για αυτο το αιμαγγειωμα??
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν προκαλεί ενοχλήσεις ένα αιμαγγείωμα τέτοιου μεγεθους.
    Γενική ούρων, υπερηχογράφημα νεφρών κανατε?
  3. baltazar

baltazar New Member

Οχι δεν εχω κανει κανει τιποτα απο τα δυο.Θα ηθελα επισης να πω πως αν κανω καποια εντονη εργασια η σηκωσω κατι βαρυ αισθανομαι αυτην την ενοχληση.Τι υποθετετε πως ειναι κ με συμβουλευετε να κανω?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Θα πρέπει να σας δει χειρουργός βασικά και ορθοπαιδικός.

Share This Page