1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Πιθανη Φιμωση Η Κατι Αλλο;

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by crab, Apr 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. crab

crab New Member

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως φταιει που η κεφαλη του πεους μου κατα την στηση δεν μπορει να βγει ανετα η οταν βγει πιεζεται απο ενα σημειο στο γυρω δερμα . Επισυναπτω φωτογραφιες αν και δεν φαινεται πολυ καλα. Δεν νομιζω να ειναι φιμωση ακριβως γιατι αν ηταν τοτε δεν θα εβγαινε καν η κεφαλη απο την ακροποσθη. Θελω απλα να παρω μια πρωτη αποψη πριν παω σε ουρολογο (η μηπως δερματολογο; )
    Ευχαριστω.

Εδιτ: Απο οτι διαβαζω καταληγω στο οτι ειναι μαλλον παραφιμωση αφου μετα το τραβηγμα η ακροποσθη δεν επανερχεται ανετα μονη της στην θεση της. Ξερει κανεις ποσο κοστιζει η επεμβαση για αυτο; Αν ειναι πειτε το σε πμ.

Attached Files:

Last edited by a moderator: Apr 10, 2009
  2. nkoliakos

nkoliakos New Member

Φαίνεται να έχετε έναν ινώδη δακτύλιο στην πόσθη (μία μορφή ήπιας φίμωσης).
    Η παραφίμωση είναι διαφορετική, οξεία κατάσταση, η οποία μπορεί να δημιουργήσει σημαντικό πρόβλημα και χρειάζεται άμεση αποκατάσταση.
    Επισκεφτείτε έναν ουρολόγο και συζητήστε μαζί του για τις δυνατότητες θεραπείας.
  3. crab

crab New Member

Πηγα σημερα σε χειρουργο/ουρολογο και με πληροφορησε οτι μονη λυση για τον ινωδη δαχτυλιο ειναι η περιτομη. :frown:
    1) Απο ειχα διαβασει υπηρχε και το ενδεχομενο να αντιμετωπιστει με ορισμενες τομες στον ινωδη δαχτυλιο ωστε να απελευθερωθει η κεφαλη αλλα οταν το ανεφερα ειπε οτι δεν ειναι τοσο σιγουρο και οτι υπαρχει το ενδεχομενο να ξαναδημιουργηθει ινωδης δαχτυλιος. Αληθευει αυτο; Γιατι δεν θα ηθελα να προχωρησω τοσο σε περιτομη.
    2)Εκτος της ταλαιπωριας επι αρκετο καιρο η κεφαλη δεν θα ειναι πια τοσο ευαισθητη που σημαινει πολυ απλα οτι θα ειναι και πιο δυσκολο ( ?? ) να εχω στηση, και δεν θα το ηθελα αυτο.
    3)Επισης δεδομενου οτι ειμαι φοιτητης σας φαινεται κανονικο το κοστος των 800 ευρω για την εγχειρηση; Αν το θεμα ειναι "εμπιστευτικο" θα με βοηθουσατε αν απαντουσατε εστω και σε πμ γιατι δεν ξερω τι θα κανω. :frown:
    Ευχαριστω πολυ.
  4. nkoliakos

nkoliakos New Member

1. Ναί μπορεί να διορθωθεί με σχάση του δακτυλίου, αλλά έχει δίκιο ο γιατρός σας που είπε ότι και οι πιθανότητες υποτροπής είναι μεγαλύτερες.
    2. Δεν θα πρέπει να σας προβληματίζει η επίτευξη στύσης καθώς δεν επηρεάζεται.
    3. Επιτρέψτε μου να μην απαντήσω. Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε ιδιώτη ιατρό, υπάρχουν και τα δημόσια νοσοκομεία, όπου πολύ εύκολα μπορεί να προγραμματιστεί οποιαδήποτε επέμβαση.

Share This Page