1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

"Πιάσιμο" Στο Λαιμό

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by life, Aug 27, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. life

life Member

Ξέρω πως η ερώτηση που θα κάνω δεν έχει σχέση με χειρουργική, αλλά θέλω να ακούσω μια γνώμη ειδικού... Δεν ήξερα πού να ανοίξω το αντίστοιχο θέμα, μάλλον δεν ταιριάζει πουθενά.

Χτες στις 19:00 και κάτι, κι ενώ είχα γείρει στον καναπέ κι έβλεπα τηλεόραση, άρχισα να νιώθω ένα πιάσιμο στο αριστερό κάτω μέρος του κεφαλιού και κάτω από το λαιμό, κάτω από το σαγόνι. Σκέφτηκα ότι "πιάστηκα" έτσι που καθόμουν ακουμπώντας όλη την αριστερή μου πλευρά στον καναπέ (κάθομαι συχνά έτσι), και άλλαξα πλευρό. Όμως δεν πέρασε... Χτες το βράδυ κοιμήθηκα κανονικά, ξύπνησα το πρωί και πήγα στη δουλειά. Ακόμη δεν μου έχει περάσει... Όταν ανίγω διάπλατα το στόμα μου ή φτερνίζομαι, ή βήχω, το νιώθω πιο έντονο. Εν τω μεταξύ σήμερα νιώθω κι ένα γενικότερο πιάσιμο, μια μικρή εξασθένιση, και μια κούραση, δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια αν αυτή η κούραση που νιώθω είναι ασυνήθιστη, γενικά κουράζομαι αρκετά. Δουλεύω πολλές ώρες, παρακολουθώ μαθήματα, κοιμάμαι λίγο, λείπω πολύ από το σπίτι...

Πάντα ήμουν πολύ αγχώδης όσον αφορά την υγεία μου και σκέφτομαι μήπως τα "συμπτώματά" μου διογκώνονται λόγω του φόβου μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι σκλήρυνση κατά πλάκας; Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το θυρεοειδή, επειδή αισθάνομαι πιάσιμο στο λαιμό; Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με τη μύτη ή το διάφραγμα; Από μικρό παιδί αναπνέω με δυσκολία από το δεξί ρουθούνι, ειδικά όταν ξαπλώνω δεξιά και πλάι με τεράστια δυσκολία... Δεν ρώτησα ποτέ κανέναν γιατρό. Περνάνε πολλά από το μυαλό μου... Χτες το πρωί μου συνέβη και κάτι άλλο... Γλίστρισα στο δρόμο και έπεσα και χτύπησα. Ελαφρύς πόνος, κανά δυο γραντζουνιές και μελανιές σε πολλά σημεία... Μπορεί να είναι από αυτό; Δε θυμάμαι όμως να χτύπησα στο κεφάλι... Άλλωστε χτύπησα στις 7 το πρωί, γίνεται να με πιάσει ο πόνος 7 το απόγευμα;

Είμαι 26 χρονών, 47 κιλά και ύψος 1,65. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες (δεν παίρνω φαρμακευτική αγωγή, ο γιατρός μου είπε δεν χρειάζεται) και έχω ιστορικό σακχάρου στην οικογένεια. Ίσως να σας φαίνονται γελοία όλα αυτά που γράφω... Ίσως ακούγομαι παραννοική. Όμως ανησυχώ πολύ. :confused:
    Συγνώμη για την ακατάπαυστη φλυαρία, θα εκτιμούσα πολύ μια οποιαδήποτε απάντηση. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Last edited by a moderator: Aug 27, 2008
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν είναι υπερβολή που μας γραφετε ότι σας ανησυχεί!!
    Ομως είναι πολλές οι σκέψεις ανησυχίας και δείχνει πανικό (ειδικά ..η σκλήρυνση κατά πλάκας)!!!!
    Αυτο που περιγράφετε ταιριάζει πολύ με μυική θλάση (καταπόνηση καποιου μυός στο λαιμό σας)!!
    Αν συνεχίσει θα πρέπει να σας δει ο ιατρός σας!!
  3. life

life Member

Διάβασα στο Internet κάποια συμπτώματα της σκλήρυνσης και μου φάνηκε ότι ταίριαζαν με τα δικά μου... Η αλήθεια είναι ότι πανικοβάλλομαι εύκολα. Η απάντησή σας με ανακούφησε πολύ. Ευχαριστώ πολύ!
  4. teorungr

teorungr New Member

Καλησπέρα και απο μένα

Συγχαρητήρια για το φόρουμ αρχικά :sorrriso:
    Θα ήθελα να μου πείτε και μένα μια γνώμη και μιας και ο τίτλος ταίριαζε είπα να το γράψω εδώ
    Υπάρχει μυικός πόνος (πιάσιμο) παρατεταμένος γύρω στον 1,5 μήνα ανάμεσα στο λαιμό και τον ώμο στην ράχη
    Ξεκίνησε απο ανοιχτό παράθυρο στην οδήγηση!
    Ξανά είχα πιάσιμο αλλά με ανησυχεί ότι αυτην την φορά κρατάει πολύ
    Ο πόνος είναι γύρω στο 5 (1 λίγο - 10 πολύ)
    Ευχαριστώ
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολύ πιθανο να είναι μυοσκελετικο το πρόβλημα (κοινως πιάσιμο), μιά και σχετιζεται με το γεγονος που αναφερετε.
    Πολύ συχνα συμβαινει και οφείλεται σε έντονη μυΙκη σύσπαση των μυών ή και νευρομυϊκο ερευισμο της περιοχης σε εκθεση στο κρύο.
    Κανονικά θελει εντριβη, θερμαντικες αλοιφές (πχ counterpain), και κοινα παυσιπονα.
    Οπως και θελει μια ιατρική εκτίμση μια και χρονικα εχει κρατησει πολύ!

Share This Page