1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΗ ΧΟΛΗ

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by jorpra, Aug 16, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. jorpra

jorpra New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΥΠΑΤΟΣ. Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΗΧΩΓΕΝΕΙΑ ΗΠΑΤΟΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΗΠΑΤΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ. ΧΟΛΗΦΟΡΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΥΡΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΧΥΝΣΗ ΤΟΥ ΤΟΙΧΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ. ΧΟΛΗΔΟΧΟΣ ΚΥΣΤΗ ΠΛΗΡΗΣ ΛΙΘΩΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΜΕΧΡΙ 17 ΧΙΛ. ΕΥΡΟΣ ΧΟΛΗΔΟΧΟΥ ΠΟΡΟΥ 3 ΧΙΛ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΔΡΑΣ 44 ΧΡΟΝΩΝ. ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΛΙΘΩΝ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Η ΧΟΛΗΔΟΧΟΣ ΚΥΣΤΗ? ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ;
    ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΧΩΡΑ (ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ);
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καθυστερημενα λόγω διακοπών!!!:biggrin:
    Η επέμβαση εκλογης λεγεται λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή.
    Η αφαίρεση μονο των λιθων δεν γινεται στην χοληδοχο κύστη, διότι το οργανο αυτο ευκολα κανει ρηξη και περιτονιτιδα.
    Η επέμβαση ειναι απλή ευκολη αναιμακτη και ατραυματική.
    Ειναι μονοδρομος ομως και δεν εχετε αλλη λύση.

Share This Page