1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΠΕΤΡΑ ΣΤΗ ΧΟΛΗ

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by veratr, Apr 16, 2007.

1. veratr

veratr New Member

Καλημέρα,

Είμαι 29 χερονών και είχα κάποιες ενοχλήσεις στο στομάχι. Έκανα υπέρηχο χολής και έχω μια πέτρα 3cm στον αυχένα της χοληδόχου κύστης. Γενικά συμπτώματα δεν έχω και μου είπαν ότι και οι ενοχλήσεις στο στομάχι δεν έχουν σχέση με την πέτρα.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να βγάλω την πέτρα, δεδομένου κιόλας ότι θέλω να μείνω έγκυος κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον. Υπάρχει δυνατότητα να αποφύγω την επέμβαση και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στην εγκυμοσύνη?
    Μου είπαν επίσης ότι η επέμβαση είναι αφαίρεση χοληδόχου κύστης. Δεν γίνεται απλά να αφαιρεθεί η πέτρα? Επίσης αν κάνω χειρουργίο θα έχω κάποιες επιπτώσεις μετά? ...γιατί με φοβίζει λίγο το γεγονός ότι σε αυτή την ηλικία θα αφαιρέσω κάποιο όργανο.

Ευχαριστώ πολύ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΠΕΤΡΑ ΣΤΗ ΧΟΛΗ

Καλως ήρθατε στο forum!!
    Εχετε ένα μεγάλο λίθο στην χοληδόχο κύστη, η ύπαρξη του οποίου εγγυμονεί μεγάλο κίνδυνο οξείας χολοκυστίτιδας απο απόφραξη στο άμεσο μέλλον.!!!
    Η αντιμετώπιση σε αυτη την περίπτωση είναι πάντα χειρουργική και είναι η αφαίρεση της χοληδόχου κύστεως!!!
    Δεν αφαιρείται η πέτρα για 2 λόγους:
    -Η αφαίρεση του λίθου δεν είναι εφικτό διότι δεν επιτρέπεται η διάνοιξη της χοληδόχου και η επανασυρραφή της!! Πάντα γίνεται διαρροή με επικίνδυνα αποτελέσματα!!
    -Ομως το αίτιο δημιουργίας του λίθου είναι η ίδια η χοληδόχος κύστη η οποία είναι "λιθογόνος" και πολύ σύντομα θα ξαναδημιουργήσει πέτρες!!!!

Η εγκυμοσύνη ενοχοποιείται για πυροδότηση οξείας χολοκυστίτιδας, και ακόμη ένας λόγος να προβείτε σε επέμβαση ΠΡΙΝ μείνετε έγγυος!!!!

Επίσης πρέπει να γνωρίζετε πως η απώλεια του οργάνου σε αυτή την φάση πλέον είναι μηδαμινή για τον οργανισμό σας διότι:
    -Η χοληδόχος΄κύστη με την ύπαρξη του λίθου δεν λειτουργεί σωστά και-
    -Επιθυμητή είναι η ΜΗ λειτουργία του οργάνου στην φάση αυτή πλέον, διότι υπάρχει ο κίνδυνος της επιπλοκής!! Στην ουσία δηλαδή η σύσπαση της κύστεως να προωθήσει την πέτρα περιφερικότερα και να αποφράξει το όργανο!!!

ΜΗΝ ξεχνάτε όμως πως η αφαίρεση της χοληδόχου κύστεως γίνεται εύκολα, γρήγορα και αναίμακτα με την Λαπαροσκοπική αφαίρεση και νοσηλεία ΜΙΑΣ ημέρας!!!! :D

Στην διάθεση σας!!
    Γιώργος Σάμπαλης
  3. veratr

veratr New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!!!

Μετά από πόσο διάστημα από την απέμβαση μπορώ να συνεχίσω τις δραστηριότητές μου (όπως γυμναστηκή, περπάτημα κλπ)?

Αν είμαι ήδη έγγυος πρέπει τι πρέπει να κάνω?
  4. sambalisG

Ολες οι δραστηριότητες επανέρχονται μετά απο 3ήμερο συνήθως!
    Εκτός απο βαρειές δουλειές, άρση βάρους, σκυψίματα κλπ, ή και γυμναστική, που μετά πο 3 εβδομάδες ολα είναι ΟΚ!
    Περπάτημα, Joging, κολύμπι μπορείτε πολύ σύντομα!!!

Αν είστε ήδη έγγυος θα πρέπει σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σας, να περιμένετε!!!!
    Αν συμβεί οξεία χολοκυστίτιδα, σε φάση εγγυμοσύνης, θα πρέπει να χειρουργηθείτε και πάλι λαπαροσκοπικά (έχω αρκετή εμπειρία σε αυτο), άμεσα!!!
    Δεν υπάρχει κίνδυνος του κυήματος από την επέμβαση!!!! Αλλά από την Πάθηση!!!!
  5. veratr

veratr New Member

Το κύημα δεν επηρεάζεται από την ολική νάρκωση??? (Γίνεται ολική νάρκωση για τη λαπαροσκοπική μέθοδος ή κάνω λάθος??)
    Φαίνεται κάποια ουλή μετά την επέμβαση?
  6. sambalisG

OXI!!!Δεν επηρεάζεται!!! (Οσο και να σας φαίνεται απίθανο!!!)!!

Σημαδάκια υπάρχουν τέσσερεις γραμμούλες των 5 χιλιοστών!!

Share This Page