1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Περίοδος Νοσηλειας Σε Ολικη Αφαιρεση Θυρεοειδους

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by ΡΕΑ, May 18, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΡΕΑ

ΡΕΑ New Member

Καλησπερα. Η αδερφη μου, 27 ετων εχει μονηρη οζο στη δεξια πλευρα μεγεθους 1,2 εκ με υποψια κακοηθειας (θυλωδης αναφεροταν στη βιοψια της παρακεντησης νομιζω) και σκοπευει να κανει ολικη θυρεοειδεκτομη. Ολες οι αιματολογικες/ορμονικες εχουν φυσιολογικη τιμη.
    Ο χειρουργος που επισκεφτηκε ανεφερε οτι θα κανει το χειρουργειο και το επομενο πρωινο (κατα τις 8 οπως της ειπε) θα φυγει απο το νοσοκομειο.
    Προσωπικα ανησυχω οτι οι λιγοτερες απο 24 ωρες μετα απο ενα χειρουργειο δεν ειναι αρκετες. Υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστουν επιπλοκες αργοτερα απο αυτο το χρονικο διαστημα και αν ναι, τι ειδους?

Επισης, μετα απο τις εξετασεις τις αδερφης μου εκανε και η μητερα μου, η οποια εχει πολλαπλους οζους με κυστικες εκφυλισεις και στις 2 πλευρες και τουλαχιστον εναν συμπαγη. Δεν εχει παρει ακομα τις αιματολογικες της.
    Αυτο σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα θα παρουσιασω κι εγω? Να αναφερω οτι πασχω απο Μυασθενεια Gravis και ανησυχω για τυχον επιπλοκες.
    Σας ευχαριστω για το χρονο σας.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η νοσηλεία στο νοσοκομείο μπορεί να είναι και 24ωρος.
    Αν όλα είναι καλά (η φωνή της και οι μετεγχειρητικές τιμές ασβεστίου), τοτε μπορεί να φύγει.
    Η πιθανότητα να έχετε και εσείς, ανήκει στην πιθανότητα του γενικού πληθυσμού, διότι δεν υπάρχει κληρονομική επιβάρυνση.
    Ομως μπορείτε να κανετε ένα απλό υπερηχογράφημα.
    Οσον αφορά την μυασθένεια, δεν έχει λόγο να ανησυχείτε. Υπάρχουν συγκεκριμμένα guidelines για την ανιασθησιολογική αντιμετώπιση σας κυρίως (αν χρειαστεί)!
  3. ΡΕΑ

ΡΕΑ New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.
    Η εγχειρηση πραγματοποιηθηκε, σημερα ειναι η 3η μετεγχειρητικη μερα και παρουσιαζει καποια μουδιασματα στα ακρα και στα μαγουλα (οι τιμες ασβεστιου κυμαινονταν απο 7.4-7.9)
    Θα ηθελα να ρωτησω κατι τελευταιο...
    ενα θηλωδες μικροκαρκινωμα (οζος 1 εκ) ποσο καιρο χρειαζεται για να αναπτυχθει?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα με τους παραθυροειδείς μετεγχειρητικά.
    Οζος 1 εκατοστό μπορεί να είναι και έτος.

Share This Page