1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Περιτομη......

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by nikos1987, Sep 27, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. nikos1987

nikos1987 New Member

καλισπερα... ειμαι 24 και εκανα επεμβαση για βραχυ χαλινο και περιτομη πριν απο 15 μερες περιπου και εχω ακομα ενα οιδιμα κατω αριστερα απο τη βαλανο. ειναι φυσιολογικο? ποσο θα παρει για να υποχωρησει? αν υπαρχει το οιδιμα θα μπορω να συνεβρισκομαι με την κοπελα μου? και ποσο καιρο μετα απο μια τετοια επεμβαση? ευχαριστω.....
  2. nikos1987

nikos1987 New Member

3. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Συνήθως σε ένα μήνα μετα την επέμβαση.
    Εάν υπάρχει ακόμη οίδημα ή δυσμορφία στην περιοχή καλό θα ήταν να σε δεί ο θεράπων.
  4. nikos1987

nikos1987 New Member

σας ευχαριστω... το οιδιμα ομως ειναι ακριβως σαν δαχτυλιδι πισω απο την βαλανο... ακριβως εικει που υπηρχαν τα ραμματα παρολο που εχουν πεσει ολα...ειναι φισιολογικο?τωρα εχουν περασει περιπου 25 μερες...
  5. nikos1987

nikos1987 New Member

6. Νικόλαος

Σε 10 ημέρες περίπου θα έχει υποχωρήσει.
    Σε περίπτωση που υπάρχει ακόμη και έχει στοιχεία φλεγμονής όπως θερμότητα, ερυθρότητα να δείτε τον θεράποντα για επανεκτίμηση.
  7. costasaqua

costasaqua New Member

καλησπερα σας .εκανα περιτομη λογω μικρης στενωσης πριν 6 μερες.
    ηθελα να σας παρακαλεσω να μου απαντησετε στα παρακατω
    θεμα πρωτον.
    ενα ραμμα πισω και λιγο πλαγια απο την αριστερη μερια της κεφαλης φαινεται σαν να εχει ανοιξει αν και εχει επουλωθει φαινεται σαν εκει που διπλωθηκε το δερμα για να ραφει εχει ανοιξει λιγο(σαν να εφυγε απο την μια πλευρα του δερματος το ραμμα) και ειναι πιο φουσκωμενο απο την αντιστοιχη δεξια μερια.δεν με ποναει,ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει μετα καποιο προβλημα οταν επουλωθει η πληγη εντελως .πρεπει να παω να μου κανουν εκ νεου ραμμα?? να πω οτι εχω νυχτερινες στησεις καθημερινα κ ενω με πονανε , και καποια ραμματα ματωνουν το συγκεκριμενο ραμμα δεν ματωνει.
    δευτερον.
    η πλευρα κατω απο την κεφαλη στην μερια του χαλινου και κυριως στην αριστερη πλευρα ειναι πιο πρισμενη απο την αλλη.αυτο θα υποχωρησει μονο του?
    τριτον.
    ζητησα απο τον γιατρο να μου αφαιρεσει οσο το δυνατον μικροτερο μερος δερματος.επειτα διαβασα οτι αυτο μπορει να προκαλεσει δευτερογενη φιμωση.τι ποσοστα υπαρχουν για αυτο?να ανυσηχω?
    απο την πανω μερια εκει που ειναι τα ραμματα ειναι καλυμενα απο το πετσακι που εχει μεινει.εκει και στο σημειο το απο κατω στον χαλινο ειναι που ματωνει με τις νυχτερινες στυσεις.μπορει το ματωμα να παρουσιασει προβληματα στο μελον στην επουλωση?
    τεταρτον.
    η ουρηθρα μου κλεινει παρα πολυ κατα το βραδυ και το πρωι πρεπει να την ξεκολησω με το χερι για να ουρησω.επισης φαινεται σαν πληγωμενη.ειναι φυσιολογικο αυτο?
    πεμπτον.
    σταματησα το μπετατιν και κανω πλυσεις με χαμομηλι δυο φορες τη μερα.ειναι σωστη μετεγχειριτικη φροντιδα αυτη?προτεινετε κατι αλλο?
    λογω ανεργιας δεν διαλεξα τον γιατρο(το εκανα στο δημοσιο) και ο γιατρος που προσπαθω να τον προσεγγισω πριν προλαβω να του αναλυσω το τι τρεχει βιαζεται να με κλεισει.να πω οτι μενω μακρια και δεν μπορω να παω ευκολα απο κει για να με εξετασουν.
    με συνχωρειται για τις πολλες ερωτησεις αλλα οπως σας ειπα με τον γιατρο δεν συνενοουμαι σωστα για αυτο και θα σας παρακαλουσα να μου απαντησετε αναλυτικα.
    φφφφφφφφ..πολυ ανχος

σας ευχαριστω εκ των προτερων

κωστας
  8. Νικόλαος

Όλα αυτα που περιγράφετε συμβαίνουν πολύ συχνά μετα απο περιτομή.
    Δεν χρειάζεται ράμμα αν δεν ματώνει.
    Συνιστώ πλύσεις καθημερινά με χαμομήλι ή λιγο φυσιολογικό ορο για να φύγουν τα πήγματα αίματος.
    Επανεκτίμηση της κλινικής εικόνας μετά απο 20 ημέρες (είναι πολύ νωρίς απο τώρα να βγάλουμε συμπεράσματα).
    Λιγότερο άγχος και περισσότερη υπομονή.

Share This Page