1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Περιτομη Με Λειζερ Και Πρυξιμο

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by pasmar11, May 26, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. pasmar11

pasmar11 New Member

καλημερα σε ολους,
    ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος διοτι εντελως τυχαια βρηκα αυτο το forum αναζητωντας καποιες απαντησεις. πριν δυο μερες εκανα περιτομη με λειζερ,δεν αφαιρεσα ολο το δερμα,δηλ η βαλανος θα αποκαλυπτεται κατα το ημιση (μεθοδος καπνοσακουλας οπως λεγεται) το προβλημα μου ειναι ΕΝΑ και ΜΕΓΑΛΟ!!!
    δεν μπορω να μεινω ξυπνιος και ατσι κανω στυσεις, οταν μετα την πρωτη νυχτα πηγα στο γιατρο να μου αλαξει τις γαζες αυτος μου φωναζε,νευριασε μονο που δε με πεταξε εξω, (ισως για να με φοβισει) επειδη ηταν πρισμενο στην περιοχη των ραμματων.. και σημερα ομωσ κοιμηθηκα και εκανα στυση και παλι ειναι πρησμενο (και πιο πολυ).. παρακαλω ασ μου απαντησει καποιος. δεν ειναι δυνατον να μεινω ολο το βραδυ ξαγρυπνος, διοτι καποια στιγμη, εστω και το πρωι θα κοιμηθω, και μπορει να κανω τοτε στυση! μετα απο ποσες μερες θα φυγει τελικα αυτο το πρηξιμο?????
    ευχαριστω παρα πολυ..και θα περιμενω ανυπομονα μια απαντηση!!!
    ευχαριστω...
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το ερώτημα έχει απαντηθεί κι άλλες φορές από τον ουρολόγο του forum. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω posts για να ησυχάσεις όπως και γενικά σε όλα τα posts που έχουν να κάνουν με το συγκεριμένο θέμα στη συγκεκριμένη κατηγορία.
    http://www.surgeryonline.gr/surgeryonline/showthread.php?t=2431
    Ελπίζω να βοήθησα μιας και περιμένεις μια άμεση απάντηση. ;)
  3. pasmar11

pasmar11 New Member

καλημερα...

καταρχην ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα, η αληθεια ειναι οτι καταλαβα οτι προκειται για σοβαρο forum, αλλα τοσο γρηγορα απαντηση δεν το περιμενα...
    :smile:
    πριν υποβαλω και εγω την δικη μου ερωτηση, (η αλλιως προβλημα,γιατι η ψυχολογια μου εχει γινει χαλια) τα ειχα διαβασει ολα αυτα, αλλα τρομοκακρατηθηκα διοτι την επομενη μερα της επεμβασης ο γιατρος, οπως αναεφερα, μου ειπε οτι δεν πρεπει να κοιμηθω για τρεις μερες, για να μη κανω στυση,σε μενα ομως η μια στυση διαδεχεται την αλλη, οταν κοιμαμαι !

και τωρα που ξυπνησα ειναι ενα χοντρο ολοστρογγυλο δαχτυλιδι (γαματο υγρο) αναμεσα στην αναμεσα στα ραματα και στην βαλανο!!!

οπως εχω διαβασει καποια στιγμη θα φυγει, το θεμα ειναι, οφειλεται στις στυσεις μου????
    δηλ αν δεν ειχα κανει καθολου στυση, ουτε μια φορα, θα ηταν ολα τελεια, χωρις κανενα οιδημα,κανενα δαχτυλιδι????
  4. pasmar11

pasmar11 New Member

καλημερα...

καταρχην ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα, η αληθεια ειναι οτι καταλαβα οτι προκειται για σοβαρο forum, αλλα τοσο γρηγορα απαντηση δεν το περιμενα...
    πριν υποβαλω και εγω την δικη μου ερωτηση, (η αλλιως προβλημα,γιατι η ψυχολογια μου εχει γινει χαλια) τα ειχα διαβασει ολα αυτα, αλλα τρομοκακρατηθηκα διοτι την επομενη μερα της επεμβασης ο γιατρος, οπως αναεφερα, μου ειπε οτι δεν πρεπει να κοιμηθω για τρεις μερες, για να μη κανω στυση,σε μενα ομως η μια στυση διαδεχεται την αλλη, οταν κοιμαμαι !

και τωρα που ξυπνησα ειναι ενα χοντρο ολοστρογγυλο δαχτυλιδι (γαματο υγρο) αναμεσα στην αναμεσα στα ραματα και στην βαλανο!!!

οπως εχω διαβασει καποια στιγμη θα φυγει, το θεμα ειναι, οφειλεται στις στυσεις μου????
    δηλ αν δεν ειχα κανει καθολου στυση, ουτε μια φορα, θα ηταν ολα τελεια, χωρις κανενα οιδημα,κανενα δαχτυλιδι????
  5. Kathy

Στα posts του συγκεκριμένου θέματος τα εγχειρισμένα άτομα φαίνεται να είχαν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με σένα χωρίς να αναφέρονται σε στυτικά προβλήματα και η απάντηση που δώθηκε από τον ουρολόγο είναι ότι χρειάζεται συγκεκριμένος χρόνος για την υποχώρηση των συμπτωμάτων. Με βάση λοιπόν τις απαντήσεις του ουρολόγου του φόρουμ είναι νωρίς ακόμη για σένα και φυσικά ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και ανταποκρίνεται διαφορετικά και μόνο στην περίπτωση που παρέλθει το χρονικό όριο και η φλεγμονή επιμένει θα πρέπει να σε ξαναδεί ο γιατρός σου. Εξάλλου όλα αυτά που λέμε θα τα διαβάσει ο ουρολόγος και αν θέλει κάτι να συμπληρώσει σίγουρα θα παρέμβει. Διάβασε με ψυχραιμία όλες τις απαντήσεις και θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες.:smile:
  6. pasmar11

pasmar11 New Member

καλησπερα,
    τελικα απο οτι συμπερανα και ο ιδιος, οντως οπως πολυ σωστα επισημανατε
    δεν οφειλεται στισ στυσεις το οιδημα, διοτι σημερα το πρωι ως δια μαγειας
    το εξαφαναηστηκε!!!!
    το κοιταζα και δεν το πιστευα, και μεχρι τωρα εχει (σχεδον) αρχισει να περνει
    το φυσιολογικο του σχημα (3 μερεσ μετα την επεμβαση)!!!

ευχαριστω παρα πολυ και παλι....
  7. Kathy

Ευχάριστα τα νέα λοιπόν!
    Να είσαι καλά και σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!:smile:
  8. pasmar11

pasmar11 New Member

καλησπερα και παλι,
    θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον χρονο επουλωσης,
    περιπου σε ποσο καιρο θα μπορουσε κανεις να περασει
    και παλι στην παλια φυσιολογικη του ζωη?
    τα ραμματα δηλ ποτε πεφτουν (η τα βγαζει ο γιατρος)?

Share This Page