1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Περιτομή και χαλινός

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by KostasX, Jun 14, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. KostasX

KostasX New Member

Πρόσφατα έκανα επέμβαση για περιτομή και μαζί μου έφτιαξε ο γιατρός και το πρόβλημα που είχα με τον χαλινό. Υπάρχουν κάποια θέματα τα οποία με απασχολούν και θέλω να μάθω αν είναι φυσιολογικά. Μια εβδομάδα μετά την επέμβαση παρατήρησα πως εκεί που υπήρχε ο χαλινός υπάρχει κάτι που μοιάζει με λεπτό δέρμα και είναι σαν δύο κλωστές στην άκρη και στη μέση δέρμα και ενώνει την βάλανο χαμηλά με τον κορμό του πέους. Είναι σαν υπάρχει πάλι χαλινός άλλα αυτή τη φορά πολύ πιο λεπτός και είναι πιο χαμηλά. Είναι το μόνο σημείο στο οποίο αισθάνομαι ενόχληση όταν έρχομαι σε στύση. Είναι φυσιολογικό? Μπορεί να είναι κάποιο ράμμα που έκανε ο γιατρός σε αυτό το σημείο και να υποχωρήσει χωρίς να βγει πάλι χαλινός? Επίσης βλέπω πως η μια πλευρά στο δαχτυλίδι που υπάρχουν τα ράμματα είναι πρησμένη και φαίνεται να έχει περισσότερο δέρμα από την άλλη. Ο γιατρός μου είπε πως αυτό θα φτιάξει σε ένα μήνα όμως έχει περάσει μια εβδομάδα και η βελτίωση είναι μικρή. Πρέπει να πάω πάλι στον γιατρό για να δει το δέρμα που υπάρχει στο σημείο που υπήρχε ο χαλινός ή είναι κάτι φυσιολογικό?
  2. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Eίναι υπολοιπόμενος ιστός απο τον χαλινο που μάλλον δεν θα εξαφανιστεί αλλα είναι εύκολο να αποκατασταθεί σε δεύτερο χρόνο.
    Όσο για την ανομοιομορφία των δύο πλευρων κι αυτή θα παραμείνει αλλα μετα την πλήρη επούλωση δεν θα φαίνεται πολύ.
  3. KostasX

KostasX New Member

Μπορεί να χρειαστεί πάλι κάποια επέμβαση στον χαλινό για να αποκατασταθεί αν μείνει αυτός ο ιστός εκεί? Σχετικά με την ανομοιομορφία δεν με απασχολεί τόσο η εμφάνιση γιατί μέρα με την μέρα βελτιώνετε. Αυτό που με απασχολεί είναι πως όταν ανεβάζω το δέρμα ενώ η μια πλευρά ανεβαίνει κανονικά στην πλευρά που είναι πρησμένο δεν μπορεί να ανέβει το πετσάκι προς τα πάνω και γίνεται κάτι σαν τσάκιση κάτω από το σημείο που είναι το πρήξιμο επειδή το δέρμα δεν ανεβαίνει σε αυτό το σημείο. Το δέρμα δεν έχει κολλήσει στην βάλανο και κατεβαίνει κανονικά το πρόβλημα είναι όταν ανεβαίνει το δέρμα στην βάλανο. Είναι σήμερα 10 μέρες μετά την εγχείρηση περίπου και γίνεται ακόμα. Είναι φυσιολογικό να γίνεται αυτό επειδή υπάρχει πρήξιμο στην περιοχή ή πρέπει να μιλήσω με τον γιατρό πάλι για να δει τι είναι?
  4. Νικόλαος

Αν ενοχλεί ο χαλινός μετα απο 1 μήνα ίσως χρειαστεί μια μικρή εκτομή(5 λεπτά υπόθεση)
    Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, όταν υποχωρήσει το οίδημα θα ληθεί και το πρόβλημα.
  5. KostasX

KostasX New Member

Μετά από δύο μήνες που έκανα την περιτομή έχει υποχωρήσει το οίδημα όμως πιστεύω πως δεν έχει γίνει καλή δουλειά. Η πλευρά που ήταν το οίδημα κατεβαίνει αρκετά κάτω ενώ η άλλη πλευρά κατεβαίνει λιγότερο. Για να σας δώσω να καταλάβετε από την επάνω πλευρά μέχρι στο σημείο της δεξιάς πλευράς του χαλινού κατεβαίνει αρκετά. Από την άλλη μισή πάνω πλευρά μέχρι την αριστερή πλευρά του χαλινού κατεβαίνει λιγότερο και όσο πλησιάζει προς τον χαλινό αυτή η πλευρά κατεβαίνει όλο και λιγότερο. Αριστερά από τον χαλινό στην πλευρά που κατεβαίνει λιγότερο υπάρχουν δύο άσπρες γραμμές λίγο πιο άσπρες από το χρώμα του δέρματος στην περιοχή. Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι βαθουλώματα ή κάποια τραύματα από την επέμβαση ή αν είναι δέρμα που έχει κολλήσει στην βάλανο. Μοιάζουν περισσότερο με σημάδια από τραύμα ξεκινάνε από το σημείο που έχει γίνει η περιτομή μέχρι την βάλανο δηλαδή στο ενδιάμεσο δέρμα που έχει άλλο χρώμα μετά την εγχείρηση. Πόνο δεν μου δημιουργούνε. Μερικές φορές όταν έρχομαι σε στύση απότομα ίσως να νιώσω κάτι σαν τσίμπημα στην περιοχή που κατεβαίνει το δέρμα λιγότερο αλλά μόνο αυτό. Επίσης υπάρχει γύρω γύρω από την περιοχή που έγινε η επέμβαση ένα δαχτυλίδι από σημάδια. Υπάρχουν δηλαδή βαθουλώματα που αλλού είναι πολύ έντονα αλλού λιγότερο έντονα. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά και αν ναι πόσο καιρό χρειάζεται για να βελτιωθούν?
    Last edited: Jul 24, 2015
  6. Νικόλαος

Δυστυχώς στην περιτομή δεν γίνεται πάντα να έχουμε το τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα
    Eαν μια πλευρά είναι μισο εκατοστό πιο κάτω δεν ειναι το ζητούμενο και δεν δημιουργεί πρόβλημα κατα την στύση ή την επαφή.
    Η περιτομή δεν ανήκει στις αισθητικές επεμβάσεις αλλα στις θεραπευτικές.
    Θεραπεύει απο υποτροπιαζουσες βαλανοποσθίτιδες και μειώνει σημαντικά τον κίνδυνο ανάπτυξης καρκίνου του πέους.
    Όπως έχω ξαναγράψει τα περισσότερα εαν όχι όλα τα προβλήματα που περιγράφετε θα ληθούν με την πάροδο του χρόνου.
    Οσο για τα βαθουλώματα προσφέρουν μεγαλύτερη ικανοποίηση της συντρόφου κατα την επαφή.
    Δημιουργήθηκαν απο τις ραφές κατα μήκος της ακροποσθίας οι οποίες ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για την αιμόσταση της περιοχής.
    H περιτομή γίνεται πάντα με το πέος σε χάλαση.
    Κατα την στύση υπάρχουν πάντα ανομοιομορφίες, οι οποίες τις περισσότερες φορές δεν γίνεται να προβλεφθούν πριν την επέμβαση.
    Υπομονή και μια επίσκεψη στον θεράποντα ιατρό σας, για να σας λύσει όλες τις απορίες που αφορούν την επέμβαση που σας έκανε.
  7. Ntontos11

Ntontos11 New Member

Γεια σας παιδια εκανα και εγω την επεμβαση της περιτομης και εχω καποιες αποριες. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειχα παθολογική φιμωση ομως κατα τη στυση δεν αποκαλυπτοταν η βαλανος παρα μονο αφου τραβουσα εγω το δερμα! Ταυτοχρονα επειδη στις πρωτες φορες δε τα καταφερνα καλα με την κοπελα μου πιστεψα οτι μπορει να φταιει και αυτο οποτε προχωρησα στην επεμβαση αφου πειστικα οτι τα θετικα ειναι πολλα! Τελικα αλλαζει κατι στην ευαισθησια? Στην ερωτικη διεγερση? Στην στυση?παρακαλω οποιος ξερει ας μου απαντησει γιατι εχω αγχωθει και φοβαμαι μηπως το μετανιωσω(ειμαι στην 7η ημερα κ ολα καλα μεχρι τωρα).
  8. nick p

nick p New Member

Λοιπόν χθες έκανα περιτομή και έχω κάποιες απορίες.Πρώτον ο γιατρός μου είπε να κάνω δυο φορές την ημέρα πλύσεις με μπενταντίν τον ρώτησα με τη γάζα ή χωρίς και μου είπε όπως θες.Τι να κάνω γίνεται και με τη γάζα;Επίσης με το που ακουμπάει κάπου το κεφαλάκι ο πόνος είναι αφόρητος πότε θα περάσει αυτό και άμα κάνω πλύσεις με μπεταντίν δε θα τσούζει πάρα πολύ;Επίσης σε περίπτωση που ματώσω τι πρέπει να κάνω;Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κούρασα αλλά είμαι πολύ αγχωμένος
  9. Dimitris18

Dimitris18 New Member

Καλησπεραα...Θελω πραγματικα την βοηθεια σας γιατι δεν ξερω τι να κανω...υποβληθηκα σε επεμβαση περιτομης πριν 16 μερες και το μονο που παρατηρουσα ηταν πρηξιμο γυρω στα ραματα χθες ομως καθως πηγα τουαλετα για ουρηση σφιχτηκα πολυ και ενιωσα ενοχληση στον χαλινό μαλιστα μετα απο το τελος της ουρησης με το απου ακουμπαει λιγο το υφασμα στην ακρη του χαλινου που ειναι στην ουρυθρα νιωθω εντονη δυσφορια και πονο (δεν ειναι σαν τσουξιμο) μηπως ξερετε τι μπορει να εχει γινει φοβαμαο μηπως καποιο ραμα ειμαι στο εσωτερικο της ουρυθρας και απο την πιεση να τραυματισε εδωτερικα το σημειο κοντα στον χαλινο ! παρακαλω για μια απαντηση γιατι ειμαι μικρος και εχω κατα αγχωθει

Share This Page