1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Περιποιηση Τραυματος Μετα Την Αφαιρεση Σπιλων

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by white_angel, May 11, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. white_angel

white_angel New Member

Εκανα σημερα αφαιρεση 4 δυσπλαστικων σπιλων απο την πλατη και τη μεση μου μετα απο συσταση του γιατρου μου (πλαστικος χειρουργος). Το προβλημα ειναι οτι απ τον πανικο μου δεν καταλαβα με ποιον τροπο θα περιποιηθω τα τραυματα μεχρι να κοψω τα ραμματα. Μου ειπε να κανω μπανιο μετα απο 3 μερες , και να προσπαθησω να μην βρεξω τα ραμματα. Μου χει βαλει τωρα κατι γαζες αδιαβροχες πανω στις τομες, και μου δωσε και κατι σα γαζακια αυτοκολλητα steri-strip λεγονται για να τα βαλω μετα που θα κανω μπανιο. Απλα το προβλημα ειναι το εξης...θα κανω μπανιο οπως ειναι με τις αδιαβροχες γαζες για να μη βραχουν τα ραμματα, και μετα θα τις αφαιρεσω και θα βαλω αυτα τα steri-strip? αυτα δε θα κολλησουν πανω στα ραμματα? μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο? :confused: εχω διαβασει οτι αυτα ειναι σαν αυτοκολλητα ραμματα? αν ειναι ετσι θα βαλω ραμματα πανω στα ραμματα? εχω μπερδευτει τελειως....
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

1. Κανετε μπανιο με τις διαφανείς αυτοκόλητες γάζες.
    2. Τις αφαιρειτε.
    3. Αλλάζετε τα steri strip μονος σας, άφοβα (δεν φαύγουν τα ράμματα), και βάλτε καινούργια απο πάνω.
    4. Επισκεφτειτε τον ιατρό σας για τα ράμματα όποτε σας είπε.

Share This Page