1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Περιεργη Ενοχληση Και Δυσφορια

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by Lydia, Nov 18, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Lydia

Lydia New Member

Καλησπερα σας.Καταρχην συγχαρητηρια για τη σελιδα και την καλη δουλεια , που κανετε αφιλοκερδως.Ειναι πολυ σημαντικο στις μερες!
    Λοιπον το δικο μου προβλημα σχετιζεται με δυσφορια και ενοχληση , που εντοπιζεται στη δεξια μερια κατω απο τα πλευρα.
    Αυτο την ενοχληση την αισθανομαι εδω και 3 μηνες σιγουρα, δεν ειναι πονος αλλα εντoνη δυσφορια,ενα βαρος στη δεξια μερια απο το στομαχι.!Δεν ποναω , αισθανομαι διαρκως μια ενοχληση, σαν να εχω βαρος σε εκεινο το σημειο, εσωτερικα!
    Εχω βεβαια και εναν πονο στην πλατη δεξια στο ιδιο υψος , μαλλον ψυξη ειπε ο γιατρος, ο πονος στην παλτη προυπαρχει της δυσφοριας χρονικα και δεν εμφανιζονται παραλληλα , παρα μερικες φορες.
    Επιπροσθετα πολλες φορες εχω εντονο σφιξιμο στο στηθος , δυσκολευομαι να παρω βαθια ανασα, δεν μου φτανει ο αερας . Νομιζω οτι αν αναπνευσω δυνατα θα σπασει το στερνο μου, αφηστε που δεν μπορω κιολας.Η δυσπνοια τωρα τελευταια με πιανει καθημερινα ανελλιπως και για πολλες ωρες, ενω εχει υποχωρησει το σφιξιμο.
    Τελος πριν 2 μηνες μετα απο εντονο πονο ψηλα δεξια στην κοιλια με αυξημενα λευκα 14500 και CRP 15,5 , το οποια υποχωρησαν σε 4 μερες και επανηλθαν σε φυσιολογικες τιμες και η ΤΚΕ, οι ενοχλησεις συνεχιζονται. Πονος δεξια οταν ασκω πιεση σε εκεινο το σημειο κυριως κολικοειδης πονος.
    Εχω κανει εξετασεις γενικη αιματος, υπερηχο ανω και κατω κοιλιας,καρδιογραφημα,σπιρομετρηση ολα καθαρα.
    Επισκεφθηκα και γαστρεντερολογο ο οποιος χωρις γαστροσκοπηση μου ειπε οτι χω ΓΟΠ, υποφερω επισης απο καουρες και καψιμο στο στερνο μερικες φορες.
    Μ εχει κουρασει ολη αυτη η κατασταση , με τις καθημερινες δυσπνοιες και αυτο το αισθημα βαρους στα δεξια , το οποιο ξεχασα να αναφερω οτι υποχωρει αρκετα οταν ειμαι ξαπλωμενη.
    Οι περισοοτεροι γιατροι, που εχω επισκεφθει μου ανεφεραν τον παραγοντα αγχος σε ολα αυυτα.
    Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα οποιαδηποτε απαντηση σας!!!!!!!!!!!
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    ΥΓ:Συγγνωμη για το υπερμεγεθες μηνυμα μου, το ξερω οτι σας κουρασα:frown:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα και σίγουρα δεν μας κουράζετε.
    Το σύμπτωμα σας χρήζει ελέγχου κατ'αρχήν υπερηχογρταφικού στην περιοχή ήπατος χοληφόρων, παγκρέατος και νεφρών, και επίσης να σας δει ένας χειρουργός.
  3. Lydia

Lydia New Member

Ευχαριστω για την τοσο αμεση απεντηση σας!!!!
    Εχω κανει υπερηχο , που αφορα τα συγκεκριμενα οργανα και ουδεν το παθολογικο!!!
    Επιπροσθετα προ διμηνου, που ειχα τον εντονο πονο με παρακολουθουσε χειρουργος , γιατι φοβηθηκα για σκωληκοειδιτιδα αλλα και παλι τιποτα και καμια ασφαλης διαγνωση!!
    Ποια ειναι η αποψη σας πρεπει να επισκεφθω καποια αλλη ειδικοτητα?Ειναι δυνατον τετοια συμπτωματα να προερχονται τελικα απο τη ΓΟΠ και ευερεθιστο εντερο;;
    Ευχαριστω και παλι!
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Αφού όλα τα υπόλοιπα φαίνονται καλά τότε υπάρχει περίπτωση να ωφείλεται στη ΓΟΠ γιατί όταν στο παρελθόν είχα κι εγώ προβλήματα με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση είχα αρκετά απ'αυτά τα συμπτώματα. Νομίζω πως θα πρέπει να συμβουλευτείς γαστρεντερολόγο και ίσως χρειαστεί να κάνεις και γαστροσκόπηση.
    Last edited by a moderator: Nov 19, 2010
  5. Lydia

Lydia New Member

Τελικα πήγα σε γαστρεντερολογο και εκανα γαστροσκοπηση. Τα αποτελεσματα ηταν ΓΟΠ, ηπια γαστριτιδα και οτι γινονται συσπασεις τοσο στο στομαχι οσο και στο εντερο.Εχω ξεκινησει θεραπεια με nexium και spasmo-apotelel .
    Εχω δει απιστευτη διαφορα σχετικα με τις καουρες και το καψιμο στο στηθος αλλα καμια διαφορα σχετικα με τη δυσφορια!!!!Πιεση σε εκεινο το σημειο εντονη , μονο οταν ξαπλωνω μειωνεται αυτη η δυσφορια.
    Μ ενοχλει παρα πολυ και με κουραζει επισης!!!
    Μηπως πρεπει να κατι αλλο??:triste:
  6. Kathy

Τα συμπτώματα συνήθως αργούν να φύγουν! Πρέπει το στομάχι να ισορροπήσει πρώτα κι αυτό χρειάζεται χρόνο, γι'αυτό και οι θεραπείες συνήθως κρατούν πολύ! Εάν όμως σε ενοχλεί αρκετά καλά θα κάνεις να το συζητήσεις με τον γαστρεντερολόγο σου.
    Last edited by a moderator: Dec 15, 2010
  7. dano23

dano23 New Member

δυστυχώς πρέπει να άλλαξεις κάποια πράγματα στον τρόπο ζωής σου από την στιγμή που έχεις παλινδρόμηση γιατί έχει εξάρσεις κατά καιρούς κ δεν θεραπεύεται οριστικά με χάπια!!!αυτό στο λέω από προσωπική εμπειρία επειδή το έιχα 7 χρόνια κ κατέληξα να κάνω επέμβαση!!!εγώ δυσφορία προσωπικά ένιωθα με γεμάτο στομάχι αλλά κυρίως όταν αγχωνόμουνα!!!σίγουρα όπως είπε η kathy θέλει τον χρόνο του για να ηρεμήσει το στομάχι κ να κάνουν την δράση τους τα χάπια!!!πάντως nexium επειδή έπαιρνα κ εγώ έκαναν καλή δουλειά μέχρι ένα σημείο!!!!
  8. Kathy

Από προσωπική μου εμπειρία ξέρω ότι η θεραπεία μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να τροποποιείται! Σίγουρα παίρνει χρόνο και παίζει σημαντικό ρόλο η διατροφή αλλά και το άγχος. Δυστυχώς οι καούρες εάν υπάρχουν καιρό έχουν ερεθίσει τον οισοφάγο και γι'αυτό υπάρχουν και αυτές οι ενοχλήσεις. Όταν σου έκαναν τη γαστροσκόπηση σου πήραν δείγμα για ελικοβακτηρίδιο;
  9. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Η συμπτωματολογία στην δεξιά κοιλιά δεν συσχετίζεται με ΓΟΠ.
    Θα πρέπει να σας δει και χειρουργός.

Share This Page