1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. aggy

aggy Member

εχω ακουσει πολλα περι pb.εχω ακουσει διαφορες γνωμες για το τι ακριβως ειναι.ειναι ο πονος που νοιωθουμε οταν τρωμε λαιμαργα και μεγαλες μπουκιες;αν ναι ποσο επικινδυνο ειναι αυτο γιατι το παθαινω πολυ τακτικα
  2. Απ: pb

Αγαπητή Αggy,

Ονομάζομαι ’ννα Χατζηδημητρίου, είμαι Ψυχολόγος Υγείας, ασχολούμαι με τη βαριατρική χειρουργική και τη Διατροφική Συμπεριφορά, δηλ. τις συνήθειες που πρέπει να αλλάξουμε σε σχέση με το φαγητό μας. Το pb είναι συχνή αντίδραση μετά απο το δαχτύλιο. Σαν εμπειρία μοιάζει όπως το λές σαν πόνος, σφύξιμο για την ακρίβεια, σαν μικρός σπασμός για έμετο χωρίς να τον κάνεις όμως. Συνήθως οφείλεται στην γρήγορη κατανάλωση τροφής, ή τη σταση όταν τρως π.χ όρθια, ή ο τρόπος που τρώς π.χ οχι συγκεντρωμένα και κάνοντας παράλληλα άλλες δραστηριότητες. Προσπάθησε να διαχειριστείς αυτές τις συμπεριφορές, ώστε να μειώσεις τη συχνότητα που σου συμβαίνει το συγκεκριμένο σύμπτωμα. Ανάλογα με τη συχνότητα και την ένταση του pb μπορεί να έχει επίδραση στην αποτελεσματηκότητα της επέμβασής σου, καθώς και στη ποιότητα ζωής σου, καθώς το pb περιγράφεται απο πολλούς χειρουργημένους σαν μία δυσάρεστη εμπειρία. Καλή συνέχεια, είμαι στη διάθεσή σου σε περίπτωση που έχεις την ανάγκη να αλλάξεις αυτές τις συμπεριφορές.
  3. aggy

aggy Member

Απ: pb

τι να πω δεν ξερω.ενας ανθρωπος που καταλαβε τι ακριβως νοιωθω.ναι τρωω γρηγορα ,ατσαλα κανοντας και κατι αλλο ταυτοχρονα.οντως ποναει παρα πολυ νομιζεις οτι πεθαινεις εκεινη την ωρα.εχω κανει την επεμβαση πριν 4 μηνες ακριβως.ειχα χασει 14 κιλα και τις τελευταιες μερες τρωω σαν ζωωον .οτι βρω μπροστα μου.με αποτελεσμα να βαλω 4 κιλα θελω να μπω σε ενα προγραμμα αλλα δεν ξερω πως;να κανω αποτοξινωση με φρουτα; με υγρα; φοβαμαι οτι θα ξαναβαλω τα κιλα μου και δεν το θελω
    πειναω στο μυαλο.πως να ξεκινησω;
  4. aggy

aggy Member

ναι κυρια Αννα εχω την αναγκη να αλλαξω αυτες τις συμπεριφορες γαι τους λογους που αναφερατε.και χρειαζομαι οπωσδηποτε την βοηθεια σας.
  5. trouble

trouble Member

Den thelo na to genikepso, alla boris na mathis kai apo anthropous pou einai stin thesi sou.

Vasika to sinaisthima tou, kati thelo, TWRA! Einai kai to pio lathos pou exoume emeis pou trwme, pou den tha to onomaza Boulemika, alla afto to keno pou mas trwi na gemisoume deixni kai to pos eimaste san xaraktires. To na theloume na paroume afto pou theloume AMESOS, edw kai twra kai den uparxi krati, tote deixni oti pragmati, o daxtulios einai anagaios, alla kai meta pali, na skeftoume kai na to doulepsoume afto, adi na stenaxoriomaste gia ta kila, to provlima einai kai na kseroume giati kai pote kanoume tis ataksies mas, alla kai mipos eimaste etsi se alla themata stin zoh mas......kai oxi monon sto fagito....

Ean nai.....opws egw....to leei anoixta kiolas....tote theloume vohtheia psixologiki

Share This Page