1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Παραμόρφωση Και Πόνος Στον Αφαλό

Discussion in 'Κήλες' started by iris, Jun 12, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. iris

iris New Member

Πριν τέσσερις ημέρες ένιωσα πόνο στην περιοχή του αφαλού και επισκέφθηκα παθολόγο, ο οποίος μετά από εξέταση μου συνέστησε να κάνω ουρολογικές εξετάσεις καθώς υπέθεσε ότι ο πόνος είχε προκληθεί είτε από κάποια ουρολοίμωξη (παρότι δεν είχα άλλα συμπτώματα) είτε επρόκειτο για μυοσκελετικό άλγος. Επίσης παρατήρησε ερυθρότητα στην περιοχή. Το ίδιο βράδυ ωστόσο παρατήρησα πως το βάθος και η διάμετρος του αφαλού είχαν μεγαλώσει (όχι πολύ, αλλά αισθητά) και στη βάση μπορούσα να διακρίνω να προβάλει μια μικρή άσπρη μάζα (σαν μπαλάκι) και μέσα από αυτήν ένα σκουρόχρωμο μαύρο κομμάτι σαν κακαδάκι. Ο πόνος υποχώρησε (καθώς ο γιατρός μου συνέστησε παυσίπονα), ενώ την επομένη τον ξαναεπισκέφθηκα και απέδωσε την εικόνα του σημείου σε κάποιον ερεθισμό. Παράλληλα οι εξετάσεις ούρων έδειξαν ότι έχω μια κυστίτιδα για την οποία μου χορήγησε αντιβίωση, αλλά την έκρινε άσχετη από τον ερεθισμό στην περιοχή του αφαλού. Προβληματίζομαι ωστόσο γιατί η εικόνα παραμένει ως έχει ενώ ο πόνος έχει επανέλθει παρότι συνεχίζω να παίρνω τα παυσίπονα. Το άσπρο εξόγκωμα είναι πολύ μικρό στο βάθος του αφαλού και δε μοιάζει με της εικόνες ομφαλοκήλης που βρήκα στο internet. Θα μπορούσε όμως να είναι κάτι τέτοιο? Και αν ναι, είναι δυνατόν να μην το αντιλήφθηκε ο γιατρός μετά από τόσες επισκέψεις?:piange::piange::piange:
    Ευχαριστώ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα έλεγα να το δει κάποιος χειρουργός καλύτερα!;)

Share This Page