1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Παλινδρομηση

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ni.kappa, Nov 1, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. ni.kappa

ni.kappa New Member

Καλησπερα. Ειμαι 33 χρονων, καπνιστης και ελαφρα υπερβαρος. Εδω και 1 χρονο εχω(η μαλλον καταλαβα οτι εχω) λαρυγγοοισοφαγικη παλινδρομηση. Τα συμπτωματα ξεκινησαν απο μια ενοχληση στο λαιμο και μετα απο μια πετυχημενη θεραπεια η ενοχληση σταματησε. Η παλινδρομηση φυσικα δεν σταματησε. Τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες, ειδικα μετα απο το φαγητο, νιωθω ενα καψιμο στον οισοφαγο οπως επισης και οτι καποιες φορες εχω καουρες χωρις να εχω φαει κατι ιδιαιτερα πικαντικο. Επισης θελω να "καθαριζω" συνεχεια τον λαιμο μου κατι το οποιο μου ειχε δημιουργησει το προβλημα την πρωτη φορα. Χθες, βρεθηκα σε φιλικο σπιτι οπου ηπια αρκετο αλκοολ και καπνισα περισσοτερα τσιγαρα απο οτι καπνιζω συνηθως. Προς το τελος της βραδιας αγορασα ενα μικρο σαντουιτς απο καποιο μαγαζι και στην πρωτη μπουκια ενιωσα ενα μικρο πονο χαμηλα στον οισοφαγο, πανω απο το στομαχι, ακριβως την στιγμη που η τροφη περνουσε εκεινο το σημειο. Συνεχισα και ενιωσα τον ιδιο πονο και προτιμησα να μην επιμεινω. Το ιδιο συνεβη και πινοντας νερο. Σημερα τα συμπτωματα εχουν ελαφρως υποχωρησει αλλα θα εκτιμουσα μια συμβουλη πανω στο θεμα.

Ευχαριστω
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τα συμπτώματα είναι όντως ίδια με αυτά της γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης και αυτός ο πόνος που έχεις προφανώς έχει να κάνει με το ότι ο οισοφάγος σου έχει ερεθιστεί από τα γαστρικά υγρά.Σαφέστατα χρειάζεται θεραπεία αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να σε δει γαστρεντερολόγος και θα έπρεπε να κάνεις και γαστροσκόπηση για να έχεις μια καλύτερη εικόνα του στομάχου σου.Ίσως να υπάρχει και ελικοβακτηρίδιο όπου θα πρέπει να ακολουθηθεί άλλη θεραπεία αλλά όλα αυτά θα τα εκτιμήσει γαστρεντερολόγος!Εννοείται ότι κάπνισμα και ποτό πρέπει να κοπούν μαχαίρι!!!:non sono stato io:
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

...βασικά ..τα είπε όλα!!!:biggrin:
  4. ni.kappa

ni.kappa New Member

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια σχεση μεταξυ ΓΟΠ και υπερτασης(αν το ενα προκαλει το αλλο για παραδειγμα) οπως επισης και το που μπορει να οδηγησει η παλινδρομηση αν καποιος δεν δωσει την σημασια που χρειαζεται.
  5. Kathy

Για την υπέρταση δεν γνωρίζω να σου πω αλλά για το δεύτερο ερώτημα θα σου πω ότι δεν θα πρέπει να διαιωνίζεται μία παλινδρόμηση γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα.Τα γαστρικά υγρά είναι οξέα και μπορεί με το πέρασμα του χρόνου να σου αλλοιώσουν τον οισοφάγο.Θα έχεις πολλά ρεψίματα,πόνους στον θώρακα,καούρες αρκετές και με τον καιρό ενόχληση ακόμη και στα ούλα αλλά και στα δόντια!!!
    Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις άμεσα και να πάρεις την κατάλληλη θεραπεία για να μη σου δημιουργηθούν κι άλλα προβλήματα στο μέλλον!!!:non sono stato io:
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

ΓΟΠ και υπέρταση δεν σχετίζεται!!!
    ΑΠο κει και περα η παλινδρόμηση προκαλεί οισοφαγίτιδα, και η χρόνια αυτή κατάσταση βλάπτει τον οισοφάγο δημιουργωντας διαβρώσεις, έλκη, στενώσεις, barrett , δυσπλασία και ...νεοπλασία!!!

Θα πρέπει να σας συμβουλέψει γαστρεντερολόγος και να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή σε συνδυασμό με δίαιτα.
    Απο κει και πέρα αν τα συμπτώματα επανέρχονται και χρονίζουν, η λύση μίας αντιπαλνιδρομικής επέμβασης είανι η μόνιμη θεραπεία!
  7. ni.kappa

ni.kappa New Member

Σας ευχαριστω πολυ.
  8. Η παλινδρόμηση είναι μιά πάθηση η οποία σπανίως θεραπεύεται οριστικά. Τσιγάρο, ποτό, ανθρακούχα λιπαρά γεύματα και πολλές άλλες "σύγχρονες " συνήθειες προκαλούν παλινδρόμηση και επιβαρύνουν τυχόν υπάρχουσα παλινδρόμηση.
    Η πάθηση πρέπει να διερευνάται και να αντιμετωπίζεται γιατί όπως είπε και ο Κος Σάμπαλης οι συνέπειες της μπορεί να είναι σημαντικές - δεν είναι τόσο τα ενοχλήματα που απασχολούν όσο οι μακροχρόνιες επιπτώσεις της.
    Σίγουρα να σε δεί γαστρεντερολόγος. Σχόλιο πρός την Kathy: το ελικοβακτηρίδιο δεν έχει σχέση με την παλινδρόμηση.
  9. Kathy

Κύριε Οικονόμου σίγουρα έχετε απόλυτο δίκιο.Το ελικοβακτηρίδιο όμως όταν υπάρχει δεν επιβαρύνει λίγο και την παλινδρομική οισοφαγίτιδα;Γιατί στην δική μου τη περίπτωση όταν καταπολέμησα το ελικοβακτηρίδιο ταυτόχρονα λύθηκε και το πρόβλημα της παλινδρόμησης.Έκανα θεραπεία για την παλινδρόμηση αρκετούς μήνες πριν ανακαλύψω το ελικοβακτηρίδιο και δεν γινόμουν καλά και μόλις έκανα τη θεραπεία του ελικοβακτηριδίου όλα πέρασαν!Γι'αυτό έχω κρατήσει ότι το ελικοβακτηρίδιο επιβαρύνει καταστάσεις.:smile:
  10. Το ελικοβακτηρίδιο δεν έχει καμία σχέση με την παλινδρόμηση. Όχι μόνο δεν επιβαρύνει την παλινδρόμηση αλλά και σε ορισμένες περιπτώσεις (όταν το ελικοβακτηρίδιο προκαλεί γαστρίτιδα με μειωμένη παραγωγή οξέος) μετά την θεραπεία του ελικοβακτηριδίου παρατηρείται επιδείνωση της παλινδρόμησης (επειδή επανέρχεται η παραγωγή οξέος στα φυσιολογικά).
    Προφανώς σε εσένα η θεραπεία που πήρες με φάρμακα που καταστέλλουν το οξύ σε βοήθησε στην παλινδρόμηση, πιθανόν και η αλλαγή στον τρόπο ζωής σου.
    Μόνο σε βαρειές καταστάσεις που το ελικοβακτηρίδιο σχετίζεται με έλκη που φράζουν την αποχέτευση του στομαχιού μπορεί να έχουμε παλινδρόμηση από καθυστερημένη γαστρική κένωση.
  11. nzn725

nzn725 New Member

Καλησπερα, σημερα μετα απο παρα πολλεσ εξετασησ για γενικα θεματα υγειασ ο ιατροσ μου διαγνωσε ισοφαγειτιδα Γ βαθμου! θελω να ρωτησω αν με την παροδο του χρονου και βεβαια με την καταληλη θεραπεια υπαρχει περιπτωση να ιιαθει εντελωσ αυτο!!! Επισησ θα ηθελα να ρωτησω πωσ ειναι δυνατον καποιοσ σαν και εμενα δηλαδη 20 ετων και λεπτοσ να παθει κατι τετοιο εκτοσ απο διατροφικα! Ποιοι παραγοντεσ μπορουν να μου το επηρεασουν και πωσ αλλιωσ μπορει να το επαθα??
  12. nzn725

nzn725 New Member

Επισης η γαστρεντερολογος μου ειπε οτι ειδε το στομαχι μου να εχει κατι σαν γραμμεσ καποιες ανωμαλιες και εστειλε καποια δειγματα για επεξεργασια! μαζι με ολα αυτα την προηγουμενη εβδομαδα ειχα μαυρα κοπρανα! υπαρχεςι περιπτωση να ειναι σημαδια γαστροραγιασ τα οποια να εχουν προερθει απο την ισοφαγιτιδα??? Ευχαριστω
  13. Η παλινδρόμηση είναι η σύγχρονη πάθηση της γαστρεντερολογίας, γιατί οφείλεται στον τρόπο ζωής μας, όχι μόνο στην διατροφή μας.
    Το γεγονός ότι είσαι αδύνατος σε βοηθάει, οι παλινδρομήσεις είναι χειρότερες σε παχύσαρκους, αλλά προφανώς δεν σου αρκεί.
    Οισοφαγίτιδα 3ου βαθμού είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση (υπάρχουν 4 βαθμίδες ). Τα μαύρα κόπρανα που είδες σημαίνουν αιμορραγία, η οποία μπορεί να οφείλεται στην οισοφαγίτιδα - αν έγινε μετά την γαστροσκόπηση, μπορεί να οφείλεται και στις βιοψίες που πάρθηκαν(πάντως και τα 2 είναι σπάνια).
    Η οισοφαγίτιδα και βέβαια θεραπεύεται αλλά αν δεν αλλάξει κάτι στην συχνότητα και την βαρύτητα των κρίσεων παλινδρόμησης που κάνεις με την διακοπή των φαρμάκων θα υποτροπιάσει.
    Τα ξαναλέμε μετά τις βιοψίες.
  14. nzn725

nzn725 New Member

TA DEIGMATA EDEIKSAN ELIKOBAKTHRIO. ARXHSA EIDH THERAPIA, ALLA AYTO POY THELW NA MATHW EINAI AN MPOREI NA FYGEI ENTELWS AYTH H PALINDROMHSH ME OPOIO TROPO GINETAI
  15. Συχνά η παλινδρόμηση είναι χρόνια κατάσταση με εξάρσεις και υφέσεις, που ταλαιπωρεί άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο τον ασθενή.
    Για τις περιπτώσεις της βασανιστικής παλινδρόμησης υπάρχουν και οι επεμβατικές θεραπείες - είτε ενδοσκοπική θολοπλαστική (γίνεται με γαστροσκόπηση) είτε λαπαροσκοπική αντιπαλινδρομική επέμβαση.
    Αυτά όμως θα πρέπει να κουβεντιαστούν από κοντά.

Share This Page