1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Παγκρεατίτιδα - Χολή

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by kelpal10, Nov 1, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. kelpal10

kelpal10 New Member

Είμαι 24 ετών και έχουν περάσει 20 μέρες που νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο με παγκρεατίτιδα και η διάγνωση είναι ότι έχω λάσπη στη χολή. Αφού νοσηλεύτηκα για το χρονικό διάστημα που απαιτείται [έχει 5 μέρες που πήρα εξιτήριο], τώρα ακολουθώ άλιπο διατροφή/δίαιτα που μου συνέστησαν, για να ακολουθήσει η αφαίρεση της χολής λαπαροσκοπικά σε τουλάχιστον 6 εβδομάδες.
    Θα εκτιμούσα την άποψή σας για το αν υπάρχει άλλος τρόπος π.χ να διασπασθεί η λάσπη με φαρμακευτική αγωγή χωρίς τη λαπαροσκόπιση και ποιοι λόγοι, κατά τη γνώμη σας, είναι υπαίτιοι για τη δημιουργία της. Τέλος, απορία μου προκάλεσε που μου απαγόρεψαν τον καφέ [έχω μοναδικά ροφήματα το τσάι και το γάλα 0%].

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η παγκρεατίτιδα οφείλεται σε ροή στερεών στοιχείων (λάσπη-πετραδάκια) από την χοληδόχο κύστη στον χοληδόχο πόρο, με αποτέλεσμα ερεθισμό του παγκρέατος.
    Θεωρείται επιπλοκή της χολολιθίασης και χρήζει πιό σοβαρής αντιμετώπισης απο απλή δίαιτα.
    Θα πρέπει να κανετε μαγνητική χολαγγειοπαγκρεατογραφία και ακολούθως ένας έμπειρος χειρουργός να σας πεί τι πρέπει να γίνει.
    Το σωστό είναι λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή εφοσον ο χοληδοχος πόρος είναι καθαρός.

Λιθοδιαλυτικά και άλλα, δεν βοηθούν, έχει αποδειχεί πως προκαλούν ηπατική βλάβη και δεν λύνουν το πρόβλημα μόνιμα.!!

Η ηλικία σας είναι μικρή πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να το αντιμετωπίσετε άμεσα, και το ποσοστό υποτροπών είναι υψηλό!
  3. kelpal10

kelpal10 New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Μία τελευταία ερώτηση: είναι προγραμματισμένη η αφαίρεση της χοληδόχου κύστης μου λαπαροσκοπικά. Όμως την προηγούμενη ημέρα, που έχω σημαντική αθλητική δραστηριότητα, ο γιατρός μου είπε να μην αθληθώ καθόλου. Ποιος είναι ο λόγος;
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν μπορώ να φανταστώ καποια αιτία πέρα απο την σωματική καταπόνηση και κούραση!
  5. kelpal10

kelpal10 New Member

Αν αθληθώ θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τις εξετάσεις μου ή με την επέμβαση;
  6. fotis-

fotis- Member

Εγω νομιζω πως σου το ειπε διοτι θα πρεπει να εισαι δυνατος και ακμαιος στο χειρουργειο. οσο ποιο δυνατοι ειμαστε τοσο το καλυτερο.
  7. kelpal10

kelpal10 New Member

Κι εγώ κάτι τέτοιο υπέθεσα αρχικά, αλλά ίσως με την άθληση εκκρίνονται ουσίες που δεν πρέπει να βρίσκονται στο σώμα μου την ημέρα των εξετάσεων πριν την επέμβαση (αιματολογικές, χημικές κλπ) ή την ημέρα της επέμβασης.
  8. Irini

Irini Member

Kαλησπέρα σας. Πριν 6 περίπου χρονια αφαιρεσα λαπαροσκοπικα τη χολή μου γιατι ειχε μια μικρή πετρούλα. Σημερα έφαγα φασολάδα με μπρόκολο και 2 ωρες μετά άρχισα να έχω ενόχληση στην περιοχή που είναι η χολή. Ο πόνος ειναι ηπιος αλλά οχι αμελητεος και μάλλον πιο έντονος με την κίνηση. Επίσης έχω ήπια τάση για εμετό, δυσπεψία στα φασόλια και ήπια ενόχληση στη μέση. Πού μπορεί να οφείλεται δεδομένου οτι έχω αφαιρεσει τη χολή; Επίσης, χρειάζεται να το ψάξω και πόσο άμεσα; Σας ευχαριστώ πολύ.
  9. Irini

Irini Member

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω οτι εχω και ριγη χωρις πυρετο για την ωρα.
  10. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Τώρα λογικά και μετά από τόσες μέρες θα έχετε βγάλει κάποια άκρη αλλά πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με τη χολή και ότι ήταν τυχαίο.
  11. Irini

Irini Member

Καλησπέρα σας. Πήγα στο γιατρο ο οποίος μου ειπε οτι εχω ευερεθιστο έντερο και η ενόχληση ήταν από φλεγμονη στο εντερο. Εκανα και ηπέρηχο ανω κάτω κοιλίας και ήταν καθαρό. Ο πόνος πέρασε με αγωγη και προσοχη στη διατροφη.:)
    Kathy likes this.

Share This Page