1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Παει Και Η Εγχειρηση...

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ~rainbow~, Apr 17, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Καλησπέρα γιατρέ
    έχω ξαναγράψει πριν κανά μήνα και μου δώσατε διευκρινέστατες απαντήσεις και σας ευχαριστώ πολύ! Εκανα την εγχείρηση λοιπόν με τοπική αναισθησία, και η πληγή μου είναι ανοιχτή(με λίγα ράμματα)!Μετά το χειρουργείο δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου χωρίς παυσίπονα(παρόλο που περίμενα οτι θα περάσει η αναισθησία και μετά θα αρχίσουν οι πόνοι...οι οποιοι ποτέ δεν ήρθαν..;))Το μόνο που ένιωθα ήταν μια πίεση στην περιοχή σαν να είχα πέσει κάτω! Εχω πάει ηδη για την πρώτη αλλαγή και την δευτερα πάω για την δεύτερη!αυτο που παρατήρησα και θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι οτι:
    1.Εχω συνηθήσει στην ξάπλα..και δυσκολεύομαι να κάτσω..Βασικα πιο πολύ φοβάμαι μήπως πιέζω την πληγή και δεν κάνει..Ο γιατρος μου είπε να κάθομαι οπως βολευομαι! Υπάρχει περίπτωση λοιπόν να επιβαρίνω την πληγή όταν κάθομαι;
    2.Ωρες ωρες δυσκολεύομαι να περπατήσω και γ αυτό κουράζομαι εύκολα...Λέτε να είναι ιδέα μου;Η μπορεί να επηρρεάζουν και τα λίγα ραμματα;
    Αυτά ήθελα να ρωτήσω τα οποία ειναι πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους..
    Τέλος θα ήθελα να πω σε όσους προκειται να κάνουν την εγχείρηση να μην ανησυχούν!Δεν είναι τίποτα!Ισα ίσα θα ηρεμίσουν..Λίγες μέρες ταλαιπορίας δεν είναι τίποτα μπροστά σε οτι θα τραβούσαν αν δεν έκαναν την εγχειρηση!!
    Σας ευχαριστώ πολύ..!:smile:
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

:_applauso:Χάρηκα πολύ για τα νέα. Εύχομαι πολλά περαστικά και καλή ανάρρωση.
  3. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Ευχαριστώ πολύ!!!!! :smile: Οσων αφορά την ανάρρωση...αναρρώνω και με το παραπάνω...!!Και όλα καλά μέχρι τώρα!! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!!
  4. Kathy

Εάν υπάρχει καλή διάθεση όλα καλά θα πάνε.;)
  5. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

προς το παρόν είναι αρκετά καλή!! :)
  6. Kathy

Η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο! Η θετική ενέργεια επιταχύνει την ανάρρωση,λένε! Όπως και να'χει συνέχισε έτσι.:_sii:
  7. freiheit

freiheit New Member

Εγω σε 2 μερες θα κάνω την εγχειρηση....
    Ηταν μεγαλη η πληγη σου?

Εμενα μετα απο μια μολυνση.. ειχε γινει σαν αυγο , αλλα μετα καταφερα και με καρφιτσα αποστειρωμενη βεβαια, να κανω μια τρυπουλα πανω στο σπυρακι, και το τι εβγαλε απο μεσα δε λεγεται...ειχε φτασει στο αποπροχωτηρο βεβαια γιατι ειχα ανεβασει λιγο πυρετο λογο της μολυνσης, και τωρα πλεον ειναι σαν ενα φουντουκι απλα...
  8. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Εγώ περίμενα πως θα ναι μεγάλη γιατι την είχα σχεδόν 2χρόνια!!Παρ'ολα αυτά μ ειπαν οτι ηταν μικρη (επιφανειακη σχεδον) και η πληγή σχετικά μικρή!!Δεν αισθάνθηκα ουτε ελαχιστο πονο και ολη η εγχειρηση εγινε μονο με τοπικες ενεσεις..!!Ουτε παυσιπονο πηρα ουτε τιποτα!!Μην το σκεφτεσαι..τιποτα δεν θα ναι!!!
  9. freiheit

freiheit New Member

Λοιπον τα σχολια μου μετα την επεμβαση...
    Εγινε τοπικη αναισθησια με ενεσεις τοπικα γυρω απο την περιοχη...και επελεχθη ημικλειστη μεθοδος , διοτι ειχα ενα συρριγιο , και η τομη ξεκινησε απο το υψος που βρισκοταν η κυστη, και κατεληξε μεχρι την τρυπουλα τηου συρριγιου.Μου ειπαν ειναι γυρω στα 8 εκατοστα η τομη, οποτε στα 2 ακρα της ραφτηκαν με ραμματα, και το μεσο αφεθηκε ανοιχτο.

Μιας και ειχα τις αισθησεις μου , δεν ενιωθα μεν πονο αλλα ενιωθα μεσα μου να σκάβει ο γιατρος :(

Eγω την ειχα γυρω στα 3 χρονια και ζητησα να δω την κυστη , και οταν μου την εδειξε ο γιατρος μου ξεφυγε εντελως ασυναισθητα ενα "πλακα μου κανεις?"χαχαχα

Ηταν σχεδον λευκη με λιγο μπεζ στο χρωμα, και λιγο αιμα , στο μεγεθος ενος καρυδιου οχι σφαιρικης μορφης , αλλα τείνουσας στη σφαιρικη.

Εχω μια ενοχληση αλλα τιποτα το τρομακτικο, περισσοτερο ειναι ο φοβος κουραστικος μηπως με καποια αποτομη κινηση σπασουν τα ραμματα.

Λιγη ταλαιπορια για λιγες μερες μεχρι να φυγουν τα ραμματα μετα η πληγη δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο..:;):
    Last edited by a moderator: Jun 25, 2010
  10. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

χαίρομαι που πήγαν όλα καλά!!Μια μικρή ενόχληση μέχρι να φύγουν τα ράμματα θα την έχεις..!!Αλλά φαντάζομαι δεν είναι τίποτα αυτό μπροστά σε αυτό που περίμενες οτι θα έχεις!!(τουλαχιστόν σε μένα έτσι έγινε)Απλά ίσως να μην κάθεσαι με ευκολία και αυτό πιο πολύ λόγο του φόβου σου όπως είπες και συ!!Εύχομαι καλή αναρρωση!!Και με το καλό να κόψεις τα ράμματα που όσο να ναι...μια παραπάνω "πίεση" την προκαλούν!!:cool:

Share This Page