1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ.(SLEEVE-ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ)

Discussion in 'Επεμβάσεις Παχυσαρκίας' started by Maraki__20, Oct 22, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 10 users.
  1. Maraki__20

Maraki__20 New Member

Γεια σας...ειμαι η Μαρια απο την Κρητη!! ειμαι 20 ετων και αντιμετωπιζω προβλημα παχυσαρκιας...ειμαι 100 κιλα και 1.60 υψος... εχω κανει πολλες προσπαθειες...αλλα τπτ... ειμαι χρονια παχυσαρκη και νομιζω πως ειναι κληρονομικο(ο πατερας μου και οι συγγενεις του ειναι σοβαρα παχυσαρκοι...) Εγω εν το μεταξυ μολις εδωσα αιμα για θυροειδη , σκεφτηκα οτι ισως εχω γιατι οταν πειναω νιωθω να πριζεται ο λαιμος μου... σκεφτομαι πολλα τελος παντων,,, σκεφτηκα να κανω το γαστρικο μανικι να τελειωνω, θελω να κανω πολλα πραγματα και με εμποδιζουν τα κιλα που μαζευονται κυριως στην περιοχη της κοιλιας:( περπαταω πολυ παντως ... θελω να μου πειτε σας παρακαλω παρα πολυ τι θα ακολουθησω πριν και μετα το γαστρικο μανικι,ποναει? ποια η διατροφη μου? ποσο κοστιζει και αν υπαρχει εδω στην κρητη να το κανω...δεν πειραζει αν δεν εχει...απλα ρωταω...ευχαριστω και θα χαρω αν με βοηθησετε...
  2. stellamaria

stellamaria New Member

kalispera Maraki, ekana maniki tin Paraskeui 22/10/10 kai twra eimai spitaki mou, Tha ithela na moirastw tin empeiria mou mazi sou. Arxika ginetai me lamparoskopisi kai apo auto sinepagetai oti i metaxeirourgiki anarwsi ginetai taxitera egw 4 meroules ekatsa! Deuteron pono den aisthanomai kai oute kan niwthw oti ekana xeirourgeio, auto sto lew dixws ipervoles! Oi ponoi mou einai kati tsimpimatakia MONO!!! opote an krinw me emena den tha exeis provlima ponou.. Oson afora tin diatrofi twra trfomai me eidika farmakeutika rofimata pou sistinoun oi diatrofologoi apo to team tou giatrou kai tha ta pinw gia 15 imeres (DEN exw aisthisi peinas isa isa pou niwthw fouskwmeni) kai meta tis 15 meres tha trww poltopiimena pali katopin twn odigiwn tis diatrofologou! poio Meta den kserw tha mathw tin tetarti 3/11 pou tha paw na mou kopsoun ta ramatakia!!! Oso gia to kostos iparxoun 2 periptwsis. 1) An pareis egkrisi apo tin epitropi tou tameiou sou px IKA kai tin kaneis se dimosio nosokomeio tote den tha plirwseis tipota ta kaliptei to tameio sou, kai 2 an tin kaneis idiotika tote den kserw to kostos apo oti exw akousei mporei na ftasei kai ta 5000E. Proswpika to ekana se dimosio nosokomeio ston euaggelismo me enan katapliktiko giatro- Anthrwpo kai den mou kostise TIPOTA!! Stin kriti den kserw an ginontai auto prepei na to rwtiseis!! Auta elpizw na se kalipsa! kai min ksexasw na paralipsw oti exasa kai 12kg!! Oti allo thes kai mporw poli euxaristws na voithisw! Kali sinexeia:)
  3. noucca

noucca New Member

Πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι το χειρουργείο, καλό θα ήταν να ψάξεις και να μάθεις τι ακριβώς πρέπει να περιμένεις από μία επέμβαση. Σε καμία περίπτωση δεν είναι "να το κάνω να τελειώνω" όπως πολύ χαρακτηριστικά είπες.
    Δεν είμαι γιατρός για να σε ενημερώσω, αλλά έχοντας κάνει δακτύλιο σχεδόν πριν από 4 χρόνια, ένα μπορώ να σου πω με σιγουριά: Αν δεν βοηθήσεις και εσύ, καμία μέθοδος δε θα αποδώσει.
    Όποιου είδους επέμβαση και αν κάνεις, θα πρέπει κι εσύ από τη μεριά σου να συμμορφωθείς διατροφικά. Δεν είναι καμία από αυτές το μαγικό κουμπάκι που το πατάς και την επόμενη μέρα χάνεις κιλά χωρίς προσπάθεια.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να σιγουρευτείς πρώτα ότι δεν υπάρχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα (όπως πχ θυρεοειδής) που ευθύνεται για τα παραπανίσια κιλά. Εφόσον το ξεκαθαρίσεις και αυτό και συνεχίζεις να θες το χειρουργείο, δεν θα αποφασίσεις εσύ ποιο θα κάνεις αλλά θα το συζητήσεις με το γιατρό σου. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και χρειάζεται άλλη μέθοδο για να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
  4. Τάκης

Τάκης Guest

Παρακαλώ να αποφεύγετε την γραφή Greeklish.

Σας ευχαριστώ
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συμφωνώ και επαυξάνω!:smile:;)
  6. lenaa

lenaa New Member

Maria mou,eimai stin 15 mera meta tin epemvasi sleeve.
    mesa se autes tis 15 meres exw xasei kila (oxi polla) alla exw xasei polu lipos.
    H epemvasi mou kratise 6 wres k to mono p 8umamai otan 3upnisa htan oti ponage i plati mou apo to krevati tou xeirourgiou :p (akuro)
    mono auto.
    ekatsa sto nosokomio 6 meres gt duskoleutika na sunel8w apo tin narkwsi (sinexeia me 3upnousan k egw olo koimomoun :p )
    eniw8a polu e3alimeni k zalismeni , alla meta tin 4-5 mera hmoun mia xara :) .
    sto nosokomio den trws tipota(!) meta tin 6 mera arxizeis siiiga siga na pineis ligo neraki,zoumi soupas...tetoia. kai meta apo12-13 meres boreis na pieis arketa pragmata.8a sta pei o giatros sou an kaneis telika tin epemvasi.
    egw 8a 3ekinisw na trww apo tou xronou :p (stin kuriole3ia)
    einai ligo palouki stin oli idea alla apo tin stigmi pou den pinas paleuete :)

3erw pws o giatros mou exei k stin kriti iatrio. an 8eleis steile mou mail na s pw plirofories. :)
    h epemvasi 8a sou kostisei girw sta 8.000 logika :/
    auta :) elpizw na se voi8isa estw k ligo :)
    oti apofasi k na pareis gia kalo s 8a nai. arkei na tin pareis :)
    filakia
  7. Nena12

Nena12 New Member

Καλησπέρα σας ονομάζομαι Νένα και είμαι 19 ετών ...Σχέδον στα πέρισσοτερ χρόνια της ζωής μου χαραχτηριζόμουν ως υπέρβαρο άτομο,αλλά τα τελευταία δυο χρόνια χαραχτηρίζομαι νοσογόνα παχύσαρκη διότι έχω φτασει να ζύγιζω 117 κιλά και το ύψος μου ειναι μόλις 1,66 δηλαδή εχω ΔΜΣ 42,5..τα κιλά τα πήρα λόγω παννεληνίων και επείδη εχω πολυκυστηκές ωοθήκες έπαιρνα για 8 μήνες αντησυλλιπτικά χωρίς να προσεχώ την διατροφή μου..εχώ κάνει πολλες διαιτες χωρίς αποτέλεσμα...πρόσφατα η μαμα μου συμφώνησε να κανω χειρουργική επέμβαση για να αντιμετωπισω το πρόβλημα μου βέβαια εγώ συμφώνησα μιας και το ήθελα..πριν ένα μήνα έκανα έξετασεις αίματολογικες βιοχημικές ορμονήκες και δεν έχω τίποτα είναι όλα φυσιολογικά εκτος απο τις πολυκηστικές ειναι εφυκτό να υποβληθώ σε επημήκης γαστρεκτομή (sleeve) ????? /ευχριστώ για τον χρόνο σας :risatonaD:
  8. Γαρυφαλια

Γαρυφαλια New Member

Είναι δύσκολη διαδικασία;; σκέφτομαι να το κάνω...είναι ακόμη δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο το γαστρικό μανίκι;;

Share This Page