1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

οζος θυρεοειδη

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by liademi, Jun 9, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. liademi

liademi New Member

Καλησπερα γιατρε
    θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει
    Σε παλιοτερα υπερηχογραφηματα θυρεοειδους ειχε βρεθει ενας μικρος οζος που δεν μεγαλωνε μεγεθους 1 εκ. Στο μεταξυ εδω και αρκετο καιρο εχω ενα φουσκωμα στη βαση του λαιμου χαμηλα το οποιο ειδικα τη νυχτα οταν ξαπλωνω μ ενοχλει κατα την εκπνοη.
    Οι σχετικες αιματολογικες μου ειναι οκ
    Χθες εκανα νεο υπερηχο και εκει που ειναι το φουσκωμα, βρεθηκε οζος 2,5εκ. που εξορμαται απο τον κατω πολο του αρ.λοβου, μικτης υποηχογενειας,με εσωτερικη αγγειωση.Θορυβηθηκα και προκειται τη δευτερα να κανω παρακεντηση για βιοψια
    Θα ηθελα να ξερω ποια ειναι η αποψη σας για τον συγκεκριμενο οζο(αν ειναι απο τα στοιχεια υποπτος, δεδομενου οτι εξελιχθηκε σχετικα γρηγορα) κ αν το αποτελεσμα της βιοψιας θα ειναι καθοριστικο για το αν πρεπει να αφαιρεσω τον θυρεοειδη, ή θα μπορεσω να παρω αγωγη
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
  2. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα και από μένα γιατρέ, τελικά ύστερα από επαναλαβανόμενες επισκέψεις σε νοσοκομεία και γιατρούς για τις ενοχλήσεις μου , ανακάλυψα κατόπιν υπέρηχου τραχήλου, ότι απεικονίζεται συμπαγής ανομοιογενής όζος στον αριστερό λοβό του θυρεοειδούς άδένα 1,6 εκ με περιφερική και εσωτερική αγγείωση.
    ολιγάριθμοι τραχηλικοί λεμφαδένες αμφοτεροπλευρα διαμέτρου ως 1 ,3 εκ με φυσιολογική μορφολογία.

Τα χαρακτηριστικά του όζου υποδεικνύουν ενδεχόμενο κακοήθειας σωστά γιατρέ? ( συμπαγής, ανομοιγενής και με εσωτερική αγγείωση) Η χειρουργική αντιμετώπιση δεν με φοβίζει τόσο, όσο το ενδεχόμενο να υποβληθώ σε χημειοθεραπεία που στη σκέψη και μόνο βλέπω εφιάλτες. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο? είμαι 30 ετών και δεν υπάρχει ιστορικό θυρεοειδούς στην οικογένεια
    Φυσικά θα επισκεφθώ άμεσα ειδικό, αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου λέγατε και τη γνώμη σας γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά τον τελευταίο καιρό με τα θέματα της υγείας μου.
  3. maria2016

maria2016 Member

Τελικά επισκέφθηκα ιδιώτη ενδοκρινολόγο η οποία ζήτησε νέο υπέρηχο για να δει τα φιλμ και αιματολογικές. Οι αιματολογικές είναι καλές. Ο υπέρηχος έδειξε συμπαγή υπερηχογενή όζο 13, 6 mm με εσωτερική αιμάτωση όμως. Οι λεμφαδένες δεν είναι παθολογικά διογκωμένοι. Επίσης γιατρός δεν είμαι αλλά δεν βλέπω στον υπέρηχο αυτές τις μικροασβεστώσεις που διαβάζω σε διάφορα sites ότι υποδηλώνουν κακοήθεια και σχεδόν ποτέ ένας κακοήθης όζος δεν είναι υπερηχογενής. Ισχύει?
    Τη δευτέρα έχω ραντεβού με την γιατρό αλλά με έχει κυριεύσει το άγχος. Εδώ και ένα μήνα έχω ταλαιπωρηθεί καθώς δυσκολεύομαι στην κατάποση και κάποιες φορές βραχνιάζει λιγάκι η φωνή μου. Θα ήθελα να ρωτήσω σε όζους που αιμορραγούν γίνεται FNA? Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι κακοήθεια καθώς είναι συμπαγής με εσωτερική αιμάτωση και παρουσιάζει συμπτώματα?

Share This Page