1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Οζος Και Φλεγμονη Αδενων

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by mamita, Sep 4, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. mamita

mamita New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΟΝΑΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΩ.ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΖΟ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 1.8ΕΚ.ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ:ΚΑΘΙΖΗΣΗ 1ΗΣ ΩΡΑΣ 17ΜΜ(Ο-15),CRP13.7(O-6).AIMAΤΟΚΡΙΤΗΣ 34,TSH 0.062(O.34-4.2).ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
  2. Καλημέρα σας ,
    δεν χρειάζεται ανησυχία ,παρά μόνο μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο.
    Ο πόνος και τα αποτελέσματα που περιγράφετε ,παραπέμπουν ,μάλλον ,σε κάποιου είδους θυρεοειδίτιδα ,η οποία αφού ταυτοποιηθεί ,θα αντιμετωπιστεί συντηρητικά με φαρμακευτική αγωγή ,σε πρώτη φάση.
    Ίσως χρειασθεί ,βέβαια ,να υποβληθείται σε σπινθηρογράφημα ή/και παρακέντηση.

Με εκτίμηση
  3. mamita

mamita New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΤΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΘΥΡΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΜΕ ΤΟΣΗ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΘΙΖΗΣΗ.Η ΩΡΛ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΤΟΝΙΖΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΟΖΟΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΙ ΑΝΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΣ.ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΝΙΩΘΩ ΗΔΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ(ΠΟΝΣΤΑΝ ΚΑΙ ΝΤΕΠΟΝ) .ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΑΤΕ ΣΩΣΤΑ
  4. mamita

mamita New Member

ΥΣΓ.ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΑ ΑΓΓΕΙΩΣΗ.
  5. Καλημέρα σας ,
    ενημερωτικά ,θα πρέπει να ξέρετε ,πως μόνο ένας τύπος θυρεοειδίτιδας εκδηλώνεται με άνοδο της ΤΚΕ ,και υπάρχουν πολλοί...
    Από την άλλη μεριά ,η αυξημένη CRP υποδηλώνει κάποιου είδους φλεγμονώδη αντίδραση.
    Το κλειδί στη διάγνωση είναι τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα.Είναι αυξημένα?

Με εκτίμηση
  6. mamita

mamita New Member

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ.ΤΑ ΑΝΤΙΘΥΡΟΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.ΑΘΑ-ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ(Anti-Tg)39.4(Φ.Τ.Ο-120_ΚΑΙ Anti-TΡΟ 10.02(0-60).
  7. Καλησπέρα σας ,
    πολύ σωστά παραθέσατε τις τιμές των αντισωμάτων ,οι οποίες είναι εντός των φυσιολογικών ορίων.
    Με αυτά τα δεδομένα ,η πιο πιθανή διάγνωση είναι το ¨τοξικό αδένωμα¨,η οποία προκειμένου να ταυτοποιηθεί ,χρήζει σπινθηρογραφήματος.
    Πάντα στη διάθεση σας ,

Με εκτίμηση
  8. mamita

mamita New Member

Επανερχομαι στο θεμα μου δεδομένης της ασαφειας και αδυναμιας της ενδοκρινολογου μου να με κατευθυνει ως προς την παραπερα θεραπευτικη αγωγη.Το σπινθιρογραφημα εδειξε υποξεια θυροειδιτιδα.Ηγιατρος που το εκανε μου ειπε πως εξαιτιας της δε φαινεται το οζιδιο(πιθανολογει πωςειναι ψυχρο).Στο μεταξυ πονάω ελαχιστα.Εχουν περασει 2 μηνες απο την εκδηλωση των πρωτων συμπτωματωνΟι εξετασεις εδειξαν:tsh-0.037(σχεδον στο μισο σε μιαμιση εβδομαδα),ΑΘΑ44.23(ΑΠΟ39,4)FT4 1,05(AΠO 1,31)ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 2.41,ΚΑΘΙΖΗΣΗ 1ΗΣ ΩΡΑΣ 13(ΑΠΟ 17)ANTI-TPO 13.49(AΠO 10.02).ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟΥΤΟΥ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ <<ΑΝ ΘΕΛΩ>>,<<ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ>>ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΡΟΕΙΔΙΤΙΔΑ;ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟ;ΓΙΑ ΤΟ ΟΖΙΔΙΟ;ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΚΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΙ ΕΧΩ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.
  9. Καλησπέρα σας,
    κατ'αρχήν ,λαμβάνοντας υπ'όψιν τα νεότερα δεδομένα ,δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Καλό θα ήταν κατα τη γνώμη μου ,να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη ενδοκρινολόγου.

Υ.Γ : Στο forum ,(όπως πολύ σωστά επισημαίνεται),δεν μπορούμε να θέτουμε διαγνώσεις και θεραπευτικές αγωγές δίχως να είμαστε σίγουροι για τα δεδομένα που παραθέτονται και μη γνωρίζοντας τον ασθενή από κοντά.Μερικές φορές ,όμως ,εγώ προσωπικά ,αγανακτώ διαβάζοντας τη ταλαιπωρία στην οποία υποβάλλονται κάποιοι ασθενείς χωρίς λόγο....

Με εκτίμηση
    Last edited by a moderator: Oct 4, 2011
  10. mamita

mamita New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ,ΑΠΛΩΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΟΖΙΔΙΟΥ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣ.
  11. A Datsis

A Datsis New Member

Καλησπέρα,

θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τους μήνες που πέρασαν; Δηλαδή, αν έχεις υποβληθεί σε κάποια θεραπεία, αν έχει γίνει παρακέντηση/βιοψία του όζου, πως είναι οι πλέον πρόσφατες ορμονολογικές εξετάσεις κ.λ.π;
  12. mamita

mamita New Member

Δυστυχώς δεν έκανα απολύτως τίποτε,αφότου υποχώρησε ο πόνος και μετά:ούτε θεραπεία(εκτός από πονστάν),ούτε άλλες εξετάσεις.Από πού να αρχίσω:

Share This Page