1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση οζοι θυρεοειδους και εκθεση κυτταρολογικης εξετασης

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by dimitra8110, Mar 4, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. dimitra8110

dimitra8110 New Member

καλησπερα σας!θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε δυο λογια για το θεμα της μητερας μου,ειναι 59 ετων και προσφατα βρεθηκανε σε υπερηχο και σπινθηρογραφημα πολλαπλοι ψυχροι θερμοι και χλιαροι οζοι με συμπερασμα ηπια πολυοζωδη βρογχοκηλη.η TSH βρεθηκε ανεβασμενη με τιμη 12.8.ο ενας οζος της ειναι αρκετα μεγαλος γυρω στα 3 εκατοστα.Η ερωτηση μου ειναι η εξης,καναμε FNA και η εκθεση αναφερει

-Επιχρισματα υλικου κατευθυνομενης παρακεντησης με λεπτη βελονη απο πολλαπλους οζους,μικρους με πλουσια αγγειωση στον αριστερο λοβο του θυρεοειδους.

-Μικροσκοπικα ευρηματα
    Εντονα αιμορραγικο επιχρισμα στο οποιο παρατηρουνται αθροισεις λεμφοκυτταρων και σπανια θυλακικα κυτταρα.

-Συμπερασμα
    Λιγα στοιχεια ενδεικτικα χρονιας θυρεοειδιτιδας.

Τι σημαινουν ολα αυτα,μπορει ειναι κακοηθεια?η κυτταρολογος στο νοσοκομειο δεν μας εδωσε ξεκαθαρη απαντηση (πχ αν το υλικο ητανε ανεπαρκες)ειπε οτι μπορει και να χρειαστει να ξαναγινει η FNA,να μιλησουμε με γιατρο,μονο αυτο.σας ευχαριστω πολυ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπερα σας.
    Η απάντηση δεν αναδεικνυει κακοήθεια.
    Αλλά ομως απο ένα μεγάλο οζο 3 εκατοστών, μπορει να ειναι ανεπαρκές το δειγμα και πράγματι να χρειάζεται επανάληψη της FNA απο πολλαπλά σημεια του όζου.
  3. dimitra8110

dimitra8110 New Member

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!ναι προφανως ο ενδοκρινολογος να μας καθοδηγησει για κατι τετοιο σε συνδυασμο με τις αλλες εξετασεις..να στε καλα!
    sambalisG likes this.

Share This Page