1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Οριστική αντιμετώπιση κύστης κόκκυγος

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by pavlosv, Jun 25, 2007.

1. pavlosv

pavlosv New Member

Γειά σας και συγχαρητήρια για το forum σας!!!

Για 3-4 χρόνια είχα μία μικρή οπή, σαν σπιράκι, ανάμεσα στους γλουτούς. Πρίν από 15 μέρες εξελίχτηκε σε ένα οξύ απόστημα (κύστη κόκκυγος) και έκανα διάνοιξη και παροχέτευση με ανοιχτή χειρουργική επέμβαση. Σήμερα είμαι πολύ καλά (σε σχέση με πρίν την εγχείρηση) και η πληγή κοντεύει να επουλωθεί.
    Ο γιατρός μου είπε ότι σε 2 με 3 μήνες θα πρέπει να ξανακάνω εγχείρηση για πλήρη αφαίρεση της κύστης και πιθανών σιριγγίων και θέλω να σας ρωτήσω αν συμφωνείται με αυτό;
    2. Είναι απαραίτητη η δεύτερη εγχείρηση για να μην ξαναεμφανιστεί κύστη ή κάτι άλλο;
    3. Μπορεί η αφαίρεση να γίνει με laser και να έχει τα ίδια αποτελέσματα; Είναι πιο ανώδυνο το laser και πιο εύκολη η μετεγχειρητική πορεία;
    4. Αν τελικά κάνω ανοιχτή εγχείρηση χειρουργικά και μετεγχειρητικά θα είναι το ίδιο με την πρώτη εγχείρηση που έκανα (διάνοιξη);

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα!
    Παύλος
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Οριστική αντιμετώπιση κύστης κόκκυγος

Κατ'αρχάς καλωσήλθατε στο forum!!!
    -Η επέμβαση είναι απαραίτητη για να γίνει ολοκληρωτική αφαίρεση τής κύστεως, διότι στην πρώτη επέμβαση, γίνεται απλή διάνοιξη-παροχέτευση χωρίς να αφαιρεθεί το τοίχωμα αυτής. Σαν φυσική συνέπεια είναι η κύστη να συνεχίσει να σας ενοχλεί!!!
    -Η επέμβαση γίνεται με Laser, με καύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τον μετεγχειρητικό πόνο και την επούλωση!
    -Η καλύτερη (προσωπικά) μέθοδος είναι η "ανοικτή" λόγω μηδενικών σχεδόν μετεγχειρητικών επιπλοκών! Είναι σχεδόν ίδια σαν την διάνοιξη απλά το μέγεθος του τραύματος είναι μεγαλύτερο!!!

Share This Page